Nowe uprawnienia skarbówki. Ma działać jak komornicy

  • 10.08.2021, 12:38 (aktualizacja 10.08.2021, 12:48)
  • News4Media
Nowe uprawnienia skarbówki. Ma działać jak komornicy KAS

Podziel się:

Oceń:

Będą mogli zatrzymać sprzęt czy pojazdy należące do firmy. Od tej decyzji nie będzie odwołania. Organy skarbowe mają otrzymać nowe uprawnienia.

Zmiany w przepisach ma wprowadzić jedna z ustaw zawarta w „Polskim Ładzie”. To wielki, społeczno-polityczno-fiskalny plan Zjednoczonej Prawicy. Część przedstawionych już projektów nowych przepisów jest konsultowana społecznie. Okazuje się, że zapisano w nich nowe uprawnienia organów skarbowych. Według informacji „Pulsu Biznesu”, naczelnik urzędu skarbowego zyska tymczasowe prawo rozporządzania ruchomościami zadłużonej firmy. Skarbówka będzie mogła zająć czyjś majątek – w tym przypadku np. firmowy sprzęt, tak jak komornik.

Jak zaznaczają dziennikarze, wystarczy że w stosunku do kontrolowanego przez Krajową Administrację Skarbową podatnika jest prowadzona egzekucja administracyjna, a pozwoli to zatrzymać ruchomości na 96 godzin. Przez ten czas sprawa ma być weryfikowana i gdy faktycznie okaże się, że zadłużenie istnieje, tymczasowe zajęcie majątku zamieni się w egzekucję.

Kłopot w tym, że podatnik nie będzie mógł uchronić ruchomości przed tymczasowym zajęciem. Przepisy nie obejmują bowiem odwołania.” – dodaje dziennik i zaznacza, że taka procedura będzie mogła być wykorzystana, gdy kwota zadłużenia przekracza łącznie 10 tys. zł. Jak zaznaczają eksperci, to nie jest dużo i można się spodziewać, że ten mechanizm KAS może stosować często. Duże znaczenie ma także fakt, że firma nie będzie mogła w żaden  sposób zatrzymać działań skarbówki, podważyć ich lub się od decyzji odwołać. Jest jednak w tej procedurze poważne ograniczenie. Otóż zajęciu nie mogą podlegać ruchomości o wartości znacznie przekraczającej kwotę długu. Tyle że jednocześnie projekt nowego prawa nie precyzuje znaczenia słowa „znacznie”.

News4Media

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mańka
Mańka 10.08.2021, 18:08
W Niemczech jest takie coś bezwzględnie traktowane jako przestępstwo i nikt nie sprzeciwia się. Podatki płaci znacznie większe, a w Polsce w dalszym ciągu można nażalić się, napłakać, nakłamać, ściemnić i skarbówka umorzy. W Niemczech jest to nie do pomyślenia. W innym państwie UE, płacić podatki to zaszczyt. Kto nauczył w Polsce unikania?........
Krystyna
Krystyna 10.08.2021, 15:38
Duzo ludzi może skarbówce podziękować za zrujnowane miejsca pracy, zabrane zdrowie, teraz będą mogli już WSZYSTKO i do kogo wołać o pomoc ????????????????????????????????????????
Bolek
Bolek 10.08.2021, 17:56
Pretensje to do ministra finansów.to jest szefo i jego działka.Myslisz ze skarbowy cieszą się z tego ze kolejna "fuche" im wcisną? Zdziwiła byś się kobieto.

Pozostałe