Wybierasz się nad wodę? Tu sprawdzisz czystość akwenu

  • 30.06.2021, 13:57 (aktualizacja 30.06.2021, 14:20)
  • News4Media
Wybierasz się nad wodę? Tu sprawdzisz czystość akwenu iStock

Podziel się:

Oceń:

Wybierasz się na wakacje nad wodą? Bez względu na to, jaki kierunek obierzesz, przed kąpielą warto sprawdzić jakość wody w morzu, rzece czy jeziorze. Bez problemu zrobisz to w specjalnym Serwisie Kąpieliskowym, prowadzonym przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Ministerstwo Zdrowia.

Jak sprawdzić jakość wody w wybranym kąpielisku?

Aby to zrobić, wystarczy wejść na stronę https://sk.gis.gov.pl/ i w prawym górnym rogu odszukać okienko „Szukaj kąpieliska”. Po wprowadzeniu nazwy miejscowości, wyświetlą się wszystkie kąpieliska zgłoszone przez gminy. Można również posłużyć się nazwą konkretnego zbiornika. Np. wpisując frazę „Jezioro Bartężek” wyświetli się kąpielisko w miejscowości Tarda nad tym jeziorem. Mamy możliwość wyboru widoku listy kąpielisk lub mapy, na której naniesione są konkretne zbiorniki wodne. Po odnalezieniu tego, które nas interesuje, możemy odczytać poniższe informacje:

- nazwa zbiornika,
- adres,
- ramy czasowe sezonu kąpielowego,
- godziny otwarcia,
- informację o jakości wody oraz datę przeprowadzonego badania.

Groźne sinice

Polskie morze to jeden z najpopularniejszych, turystycznych kierunków. Wygrzewanie się w promieniach słońca to doskonały sposób na odpoczynek, a kąpiel wśród fal świetnie sprawdza się jako ochłodzenie w upalne dni. Trzeba jednak uważać, bo w wodzie mogą występować organizmy szkodliwe dla zdrowia człowieka. Najbardziej znane wśród nich są sinice. To niewielkie bakterie, które poprzez masowe namnażanie tworzą na powierzchni wody kożuch. „Osad” powstaje pod wpływem wysokiej temperatury, głównie przy długotrwałym braku wiatru i deszczu. Kontakt sinicami może spowodować:

- wysypkę skórną,
- swędzenie i łzawienie oczu,
- wymioty,
- biegunkę,
- gorączkę,
- bóle mięśni i stawów.

Co oprócz sinic?

Kontrolę wody przeprowadza Państwowa Inspekcja Sanitarna lub podmioty kontroli wewnętrznej. Oprócz sinic, w próbkach badaniu poddawana jest też obecność zanieczyszczeń mikrobiologicznych (Escherichia coli, enterokoki), rozmnożanie się makroalg lub fitoplanktonu morskiego. Obserwowana jest również ewentualna zawartość materiałów smolistych, szkieł, tworzyw sztucznych i innych odpadów, których natychmiastowe usunięcie jest niemożliwe ze względu na ich ilość.

News4Media

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Cola
Cola 30.06.2021, 15:15
No to ciekawe co o jerzorku Leśniskim będzie lub Złotnickim aż. strach się tam kąpać. I co na to w Gminie ostrzeżenia informacje znowu nic
😝
😝 30.06.2021, 17:30
Przecież burmistrz Świeradowa oświadczył że będą ścieki do Kwisy walić (artykuł o nieudzieleniu wotum) bo oczyszczalnia to bubel i nie wyrabia. Ktoś dał na to pozwolenie to nikt tego szamba poniżej nawet nie zbada. Tylko szkoda mi tych ludzi i dzieci co pływają w tych spuszczanych odchodach na złotnikach

Pozostałe