W całej Polsce zawyją syreny alarmowe. Sprawdź dlaczego

  • 19.05.2021, 12:45 (aktualizacja 19.05.2021, 13:28)
  • News4Media
W całej Polsce zawyją syreny alarmowe. Sprawdź dlaczego fot. iStock

Podziel się:

Oceń:

W najbliższych dniach Polacy usłyszą w swoim mieście dźwięk syreny ostrzegawczej. Tak będzie jutro w Świeradowie-Zdroju.

Do 21 maja odbywają się ćwiczenia taktyczno-specjalne Renegade/Sarex-21 z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych na obszarze lądowym i morskim.

Jutro, 20.05.2021 na terenie gminy Świeradów-Zdrój między godziną 08:00 a 11:00 zostanie wyemitowany sygnał dźwiękowy z syren alarmowych w ramach ćwiczeń "Renegade/Sarex-21". Pierwszy sygnał modulowany potrwa 3 minuty i będzie sygnalizował "ogłoszenie alarmu", zaś drugi sygnał ciągły potrwa również 3 minuty i będzie oznaczał "odwołanie alarmu." - informuje świeradowski samorząd.

W trakcie ćwiczenia przeprowadzone zostaną cztery epizody. Pierwszy dotyczy uprowadzenia cywilnego statku powietrznego, jako możliwego środka ataku o charakterze terrorystycznym, stanowiącego zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. I to właśnie w tym przypadku zostanie nadany sygnał ostrzegawczy dotyczący zagrożenia z powietrza. Włączenie syren będzie jednocześnie testem sprawności urządzeń systemu wykrywania i alarmowania.

Drugim z epizodów będzie operacja masowej ewakuacji w związku z kolizją dwóch okrętów z poszkodowanymi osobami na płonących i tonących jednostkach. Scenariusz zakłada przeprowadzenie akcji ratowniczej, ratowanie mienia wojskowego oraz transport poszkodowanych do placówek medycznych.

Kolejne dwa epizody będą związane z przeprowadzeniem akcji poszukiwawczo - ratowniczych po zdarzeniach lotniczych.

Głównym celem ćwiczenia jest sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP. Przedsięwzięcie szkoleniowe będzie rozgrywane w przestrzeni powietrznej RP oraz na obszarach województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i mazowieckiego.

News4Media

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ja
Ja 19.05.2021, 18:31
A niech wyją !

Pozostałe