Darmowe badania na najwyższym poziomie. Polacy dostaną na to bony

  • 11.05.2021, 10:23 (aktualizacja 11.05.2021, 10:59)
  • News4Media
Darmowe badania na najwyższym poziomie. Polacy dostaną na to bony iStock

Podziel się:

Oceń:

Po udanym przedsięwzięciu, jakim są bony turystyczne przyznawane Polakom od ubiegłego roku, rząd planuje wdrożyć wkrótce podobne rozwiązanie, które zapewni pacjentom płynniejszy dostęp do profilaktyki zdrowotnej. Publiczne środki sfinansują nawet badania w prywatnych placówkach.

Voucher na zdrowie

Pandemia sprawiła, że wielu Polaków wstrzymało się od bezpośrednich wizyt u swoich lekarzy w obawie przed COVID-19. Problem w tym, że na drugi plan zeszła również profilaktyka. Wielu specjalistów wyraziło opinię, że uciekając przed koronawirusem, łatwo przegapić symptomy równie groźnych chorób. Program "40 plus", skierowany do osób powyżej 40 roku życia, ma być odpowiedzią na te zaniedbania. Warunkiem skorzystania z akcji, którą sfinansują środki publiczne w postaci bonów, będzie zalogowanie się do Internetowego Konta Pacjenta i wypełnienie ankiety.

Zadecyduje system

W założeniu system ma samodzielnie pozyskiwać i analizować już znane informacje o stanie zdrowia osoby zainteresowanej. Podanie odpowiedzi na kilka pytań zamieszczonych w IKP spowoduje, że aplikacja po ich zestawieniu z wcześniejszymi danymi określi, jakie badania należy wykonać w przypadku konkretnego pacjenta. Na podstawie tego wyniku wystawione zostanie indywidualnie dopasowane skierowanie, które będzie można wykorzystać również w prywatnych placówkach, nieposiadających umów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Na pierwszej linii lekarze rodzinni

„To będą łączne decyzje. Ale pierwszą linią konsultacji będą lekarze medycyny rodzinnej” – komentuje na łamach Dziennika Gazety Prawnej minister zdrowia Adam Niedzielski. Kolejnym poruszonym przez ministra zagadnieniem były limity, które obecnie obowiązują w gabinetach specjalistycznej opieki zdrowotnej. Każda umowa podpisana z NFZ określa ilu badanych w ciągu jednego dnia może przyjąć dana placówka. Te ograniczenia mają teraz zostać zniesione, aby zapewnić jak najlepszą opiekę wszystkim pacjentom. Zakres finansowanych usług obejmie m.in.: cytologię, mammografię, badania prostaty, cholesterolu a nawet ciśnienia.

Szczegółowe informacje na temat programu „Profilaktyka 40 plus” rząd ogłosi już w czerwcu.

News4Media

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

hans
hans 11.05.2021, 23:02
Każdy kontakt z konowałem może zakończyć się w urnie.Następne dojenie kasy .Służba zdrowia poległa w starciu z plandemią i trudno zaufać komuś kto patrząc na pacjenta oblicza ile można z niego wydoić.
Jerzy B.
Jerzy B. 11.05.2021, 13:59
Brawo panie ministrze, według mojej oceny profilaktyka jest i była na znacznie niższym miejscu,a tu czytam drugie czyli w górę. Śmiech przez łzy.
Pacjentka
Pacjentka 11.05.2021, 13:48
To jakaś komedia. Już teraz nie można dodzwonić do Medyka a co będzie później. Na górze mają wciąż nowe pomysły ale dół nie daje sobie rady. Zarejestrowanie się do lekarza jest cudem a potem wystanie w kolejce na schodach to kolejny wyczyn. Trzeba być naprawdę zdrowym człowiekiem aby to wszystko wytrzymać. A do lekarza chodzą na ogół ludzie chorzy.

Pozostałe