Wielkie Sprzątanie nad wodą

  • 10.05.2021, 09:39 (aktualizacja 10.05.2021, 11:07)
  • red.
Wielkie Sprzątanie nad wodą Nadleśnictwo Świeradów, eLubań.pl

Podziel się:

Oceń:

Nadleśnictwo Świeradów zorganizowało akcję sprzątania brzegów zbiorników Złotnickiego oraz Leśniańskiego. Wielkie Sprzątanie odbyło się w minioną sobotę. Uzbierano ogromną ilość odpadów.

Akcja odbyła się przy współpracy ze Społeczną Strażą Rybacką Powiatu Lubańskiego, Strażą Leśną, Starostwem Powiatowym w Lubaniu oraz Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gryfowie Śląskim.

Chętnych do udziału w społecznym czynie nie brakowało. Osoby szanujące przyrodę spotkały się w pięciu miejscach - w Karłowicach, przy kładce od strony miejscowości Wieża, Złotym Potoku, Złotnikach oraz na tzw. Dzikiej Plaży między Bożkowicami, a Leśną.

- Wiosna nam się trochę opóźniła, ale w końcu udało nam się zrobić wiosenne porządki - powiedziała Barbara Rymaszewska z Nadleśnictwa Świeradów, koordynator akcji.

Ilość zebranych odpadów przeraziła uczestników wydarzenia. Zebrano ponad trzysta 120-litrowych worków!

- Czy po przeprowadzonej akcji jest czysto? Nie, nie jest. Aby tak było należałoby zorganizować jeszcze kilka takich akcji. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w wydarzeniu - dodała Barbara Rymaszewska.

Załamani ilością zebranych odpadów byli m.in. strażnicy Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Lubańskiego. Jak podkreślają mentalność osób przebywających nad wodą pomimo próśb i edukacji nie zmienia się.

- Śmiecą wędkarze, turyści, śmiecimy niestety wszyscy. To smutne bo niemałe pieniądze przeznaczone na organizowanie akcji sprzątania można byłoby przeznaczyć na coś zupełnie innego. Część odpadów do zbiornika Złotnickiego spływa z miejscowości położonych ponad zbiornikiem, a więc Gryfowa Śląskiego, Mirska czy Świeradowa-Zdroju. Nad brzegiem Kwisy same się nie znalazły. Nasze zadanie oprócz zbierania śmieci polegało na transporcie łodzią zebranych worków w wyznaczone miejsca. Sprzęt posiadamy dzięki wsparciu Zarządu Okręgu w Jeleniej Górze. Bardzo ułatwia nam pracę. Cieszymy się, że w wydarzeniu uczestniczyło dużo młodzieży. Prosimy - zabierajmy ze sobą wszystko co przywozimy nad wodę, dajmy innym dobry przykład. To już będzie duży krok by było czyściej i przyjemniej. A jak zabralibyśmy ze sobą worek i przy okazji biwaku czy spaceru dodatkowo posprzątali najbliższą okolicę, to byłoby pięknie - powiedział Grzegorz Bereziuk, strażnik Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Lubańskiego.

Kolejna akcja Wielkiego Sprzątania planowana jest na jesień.

red.

Zdjęcia (20)


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Dziki
Dziki 13.05.2021, 08:50
Czekamy na nową akcję sprzątania. Jezior z g ITP
Zapora wolna od szamba
Zapora wolna od szamba 12.05.2021, 07:45
Co z ściekami które wylewane są do jezior co robi samorząd i inne instytucje w tym jakoś wody dramat
.........
......... 19.05.2021, 22:25
Jedyny sensowny komentarz
Murem za strong endem
Murem za strong endem 11.05.2021, 23:02
A ten co Kłodą oponę od stara podnosi poci się jak by z tonę ważyła XD Może od razu dźwig po oponę wyślijcie bo biedny tak się spocił że teraz pewnie przepuklinę ma 😔
Bór
Bór 11.05.2021, 12:58
Kiedy kolejna akcja do tego naloty na plażowiczów wętkarzy ITP i potężne kary za wywalanie śmieci do lasu czy jeziora .Jeszcze samorząd spędzić. Gdzie leja się ścieki i kary kary grube kary
Lechu
Lechu 11.05.2021, 12:43
Może tymczasowo będzie czysto na brzegach tych jezior. Dlaczego wszyscy olewają czystość ich wód? Nadal nie wyjaśniono sprawy plaży przy zaprze Czocha. Jak ten pan obecnie ma zorganizowaną gospodarkę ściekową? Chcemy o tym wiedzieć, a władze milczą jak zaklęte. Co z ośrodkami hotelowymi nad jeziorami, w tym ze ściekami Zamku Czocha? Jak wygląda obecnie spust ścieków z oczyszczalni w Gryfowie (w jakim stopniu oczyszczonych) spuszczanych bezpośrednio do jeziora?
Czesław
Czesław 10.05.2021, 11:54
"..lecz ludzi dobrej woli jest więcej i mocno wierze w to że ten świaaaat nie zginie nigdy dzięki nim nie,nie..." Szacunek!
Karola
Karola 10.05.2021, 10:14
Wielkie brawa za akcje!!!
Chętnie wezmę udział w kolejnej :)
A co do osób zostawiających po sobie śmieci... brak słów na takie zachowanie...Może kamery i naprawdę wysokie mandaty dałyby im do myślenia?
społecznik
społecznik 10.05.2021, 11:17
Mandaty to jedyny sposób. Wystarczy podstawić nieoznakowany radiowóz, uwalić publicznie kilka osób i od razu byłby spokój.
Lol
Lol 10.05.2021, 16:42
I to wysokie mandaty oraz systematyczne kontrole nad akwenami przyniosa skutek, inaczej za rok bedzie to samo

Pozostałe