"Paszporty covidowe" w Polsce? Nad przepisami pracuje już UE

  • 13.04.2021, 09:01 (aktualizacja 14.04.2021, 14:55)
  • News4Media
"Paszporty covidowe" w Polsce? Nad przepisami pracuje już UE fot.: iStock

Podziel się:

Oceń:

Z jednej strony mogą pomóc w walce z rozprzestrzenianiem się pandemii na świecie, z drugiej - dyskryminują osoby, które nie chcą poddać się szczepieniu. "Paszporty covidowe" mają zostać wprowadzone również w Polsce.

Projekt stworzenia "paszportu covidowego" od wielu miesięcy budzi sporo emocji. Zgodnie z zapowiedziami taki dokument ma jednak wejść w życie jeszcze przed wakacjami i obowiązywać we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, również w naszym kraju.

Zielone zaświadczenie cyfrowe

Komisja Europejska pracuje nad projektem o nazwie „Zielone zaświadczenie cyfrowe”. Polska również będzie musiała więc wprowadzić to rozwiązanie. Elektroniczny dokument miałby posiadać unikatowy kod QR, potwierdzający szczepienie podróżującego (podwójną dawką szczepionki), a także zaświadczenie o ujemnym teście na koronawirusa lub byciu ozdrowieńcem. Kwit ma być także wydawany w wersji papierowej. Znajdą się na nim takie dane osobowe jak: imię i nazwisko oraz data urodzenia, a także data wydania dokumentu oraz istotne informacje na temat szczepienia, testu czy przebytej choroby. Wystawieniem „Zielonego zaświadczenia cyfrowego” miałyby zajmować się organy krajowe: szpitale, przychodnie czy stacje sanitarno-epidemiologiczne. By uniknąć prób podrabiania paszportu covidowego, Komisja Europejska ma stworzyć specjalną sieć zweryfikowanych podpisów organów, uprawnionych do wystawiania zaświadczeń. Dodatkowo musi powstać specjalne oprogramowanie do skanowania kodów QR, ułatwiające i przyśpieszające procedury na lotniskach czy przejściach granicznych. Co ważne, takie zaświadczenie będzie zwalniało osoby podróżujące z kwarantanny.

Ujednolicenie przepisów w UE

„Zielone zaświadczenie cyfrowe” ma przede wszystkim ujednolicić zasady podróżowania po krajach członkowskich Unii Europejskiej. Na razie każdy kraj ma swoje przepisy, które może zmieniać w zależności od sytuacji epidemiologicznej oraz liczby zachorowań na terenie swojego państwa. Takie rozwiązanie ma także przybliżyć powrót do normalności w branży turystycznej, która ma duże znaczenie gospodarcze dla wielu państw. Polska również uczestniczy w tym unijnym procesie, co może oznaczać, że zgodzi się na przyjęcie projektu. Na razie nie ma jeszcze wydanego rozporządzenia. Jak powiedział w czwartek premier RP Mateusz Morawiecki – „Rozmowy na poziomie UE prowadzone są na etapie wstępnym”. Zakończenie prac i wprowadzenie przepisów w życie ma nastąpić do 25 czerwca 2021 roku.

Dostęp do usług

"Zielone zaświadczenie cyfrowe" ułatwiłoby także dostęp do wielu usług. Osoba z ważnym dokumentem mogłaby korzystać z kin, teatrów, restauracji, a nawet wejść na rozgrywki na stadionie. Takie rozwiązanie wprowadzone jest już w Nowym Jorku czy Izraelu i zdecydowanie ożywia tamtejszą gospodarkę. Jak dokładnie będzie działał dokument i które drzwi otworzy jego posiadaczom – o tym zdecyduje w najbliższych miesiącach Komisja Europejska.

News4Media

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mulder
Mulder 14.04.2021, 09:34
Hahahahahha wy tak na serio ? Wolnosciowcy od siedmiu boleści foliarze bez matury .
regent
regent 13.04.2021, 14:56
Zbyt cenię sobie swoją wolność i zbyt szanuję wolność innych, by odmawiać nawet covidiotom takiego, czy innego stylu zachowania. Problem tkwi w tym, co wyczerpująco ujął jeden z mędrców: „(…) rządzący mają tyle władzy, ile im jej dasz. Im bardziej jesteś posłuszny, tym bardziej tobą rządzą”. Zatem konsekwencją bezrefleksyjnego i bezmyślnego, podszytego histeryczną psychozą strachu wykonywania wszelkich, nielogicznych, sprzecznych i pozbawionych i sensu oraz podstaw naukowych poleceń (nie)rządu jest tworzenie jednego, wielkiego więzienia, w którym reżim zabiera, w sposób niekontrolowany, coraz więcej praw i wolności również ludziom NORMALNYM. Skoro zatem barany z sekty covidiotów nie widzą już różnicy między postępowaniem zdroworozsądkowym, a demolowaniem gospodarki, stosunków międzyludzkich, tradycji i całych podstaw naszej cywilizacji oraz upodleniem ce***ącym bezwolnego niewolnika, to może oprócz „paszportów” pójść dalej i wydzielić dla nich jakiś teren i ich tam przeflancować. Przecież to „dla ich dobra”. A tam niech sobie noszą na tych otępiałych twarzach prócz kagańców dodatkowo wiadra na głowie, niech chodzą na kolanach, albo się czołgają, niech dadzą sobie wszczepić w tyłek czujnik odległości, aby zapewnić zachowanie dystansu, a do pustych mózgownic niech pozwolą sobie zaimplementować sterowniki, które będą czuwały nad nimi w każdym zakresie od zdrowia po gusta kulinarne, bo i tak z pustych łbów żaden pożytek. I taka segregacja sanitarna, którą nam (nie)rząd i tak szykuje, byłaby przynajmniej sprawiedliwa.
Bobaj
Bobaj 13.04.2021, 14:44
Szczepimy hura tylko że nowy wirus idzie a szczepionki nie działają. Będzie dym
xxy
xxy 13.04.2021, 11:02
tańsze będą opaski na rękę
tobi
tobi 13.04.2021, 09:42
Każdy obywatel dostanie gratis wenflon na stałe .Bedzie można mu podać dowolny środek w dowolnym momencie .Jesteśmy traktowani jak inwentarz .
gosc1
gosc1 13.04.2021, 10:21
To ja poproszę 100 gram zmrożonej substancji :D co za ciemnogród
zulu
zulu 13.04.2021, 09:17
Następne będą getta dla niezaszczepionych.Terror trwa w najlepsze.Kiedy tramwaje "tylko dla zaszczepionych"?Polska to nie jest kraj wolnych ludzi.
gosc1
gosc1 13.04.2021, 10:19
Oby jak najszybciej. Oszołomy (antyszczepionkowcy) z dala od normalnych ludzi
zulu
zulu 13.04.2021, 14:24
Trzymaj te swoje "szczepionki" z dala od mojej rodziny oszołomie-terrorysto.
Kasia
Kasia 13.04.2021, 11:18
Jak najpredzej zeby to sie stalo bedziem wiedziec gdzie jest bezpievznie dla dzieci i doroslych gosc nr 1 szczera racja i prawda
do gość 1
do gość 1 13.04.2021, 14:16
Jesteś bardzo naiwny jeśli sądzisz że to wszystko dla twojego dobra i bezpieczeństwa .

Pozostałe