Wideoinformator - 7.04.2021

  • 08.04.2021, 08:16 (aktualizacja 08.04.2021, 09:32)
  • Źródło: ŁCR
Wideoinformator - 7.04.2021 ŁCR

Podziel się:

Oceń:

W bieżącym materiale o sprawie rządowego dofinansowania projektów rewitalizacji parku na Kamiennej Górze i modernizacji Stadionu Kartingi. W wideoinformatorze także historia, która poruszyła wiele lubańskich serc. Mowa o mieszkającej w Lubaniu Wiktorce.

Plany sportowo-rekreacyjne

Gmina Miejska Lubań pozyskała 3,5 mln zł wsparcia finansowego z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na rewitalizację parku na Kamiennej Górze oraz modernizację obiektów sportowo-rekreacyjnych przy ulicy Działkowej w Lubaniu. Co obejmie zakres prac?

- Przede wszystkim przebudowę Alei Kombatantów do Szkoły Muzycznej, a później ciągu pieszo-rowerowego do skrzyżowania z ul. Sybiraków. Chcemy zmodernizować chodniki, a także zmodernizować i przebudować alejki parkowe oraz dodać stylowe oświetlenie. Chcielibyśmy też stworzyć punkt widokowy na Góry Izerskie i Karkonosze – informuje Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań.

W planach jest oznakowanie 2 kilometrów tras rowerowych, wyznaczenie ekologicznej ścieżki edukacyjnej ukazującej wyjątkowe w skali kraju walory parku i pomniki przyrody.

- Oczywiście chcielibyśmy zająć się przy okazji kociołkiem na Kamiennej Górze, który jest miejscem wyjątkowym w skali nie tylko powiatu lubańskiego ale również województwa, jak i kraju. To wszystko chcielibyśmy zrealizować do roku 2023 – dodaje burmistrz.

Całość inwestycji to kwota 4 mln 800 tys. zł. W ramach dofinansowania gminie udało się pozyskać na ten cel 2 mln zł.

Dobra wiadomość dotyczy również Stadionu Kartingi. Planowana modernizacja obejmuje nie tylko remont i rozbudowę już istniejących elementów tamtejszej infrastruktury, ale też pojawienie się nowych, niezwykle atrakcyjnych obiektów. Przewiduje się powstanie ścianki wspinaczkowej, toru rowerowego i rolkarskiego, rozbudowanie skateparku i siłowni zewnętrznej oraz remont płyty boiska. Inwestycję wyceniono na 2,5 mln złotych, z czego 1,5 mln złotych samorząd pozyskał w ramach dofinansowania.

Ze względu na ograniczone możliwości finansowe miasta, nie wyklucza się podzielenia na kilka etapów obu inwestycji.

Lubanianie potrafią pomagać

Przypomnijmy historię małej lubanianki Wiktorki, która urodziła się w 27 tygodniu ciąży z niską wagą, zamartwicą i niedotlenieniem.

Rodzice Wiktorki każdego dnia podejmują walkę o zdrowie i życie swojej 5 letniej córeczki, poszukując pomocy na całym świecie. Wiktoria jako drugie dziecko w Polsce ma gen odpowiedzialny za chorobę małych naczyń mózgu powodującą mikro udary. Cierpi również na padaczkę lekooporną. Proces diagnozowania dziewczynki jest bardzo złożony i kosztowny.

W akcje pomagania aktywnie włączają się mieszkańcy Lubania i okolic, znajomi, przyjaciele i rodzina. W ostatnim czasie na diagnostykę w niemieckiej klinice Wiktoria potrzebowała około 70 tys. złotych. Za sprawą zbiórki pieniędzy na zrzutka.pl, w którą włączyło się wielu mieszkańców naszego miasta udało  się zgromadzić potrzebną kwotę. Jak dowiadujemy się od mamy Wiktorii, zebrane środki pozwolą na przeprowadzenie niezbędnych badań, określenie stanu zdrowia dziewczynki i dalszego postępowania. Nie wykluczone, że będzie konieczność podjęcia leczenia za granicą.

- Chcielibyśmy bardzo serdecznie wszystkim podziękować za Wasze dobre serca i że udało się uzbierać tę sumę. Dziękujemy za pomoc lubaniakom, darczyńcom spoza Lubania, z Wrocławia i całej naszej rodzinie. Jesteście wspaniali. Macie tak wspaniałe serca, że pomogliście nam i naszej córeczce – dziękuje Agata Jaczewska, mama Wiktorii.

Na Facebook’u powstała grupa „Bazarek dla Wiktorki”, gdzie nieprzerwanie każdy może pomóc przeznaczając coś na licytację. Otrzymane pieniądze trafią na leczenie Wiki.

Lubanianie już wiele razy udowodnili, że mają wielkie serca. Na początku tego roku, jako hojni darczyńcy wylicytowali za ponad 70 tys. zł złote serduszko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i tym samym znaleźliśmy się w pierwszej 10 nabywców serduszek WOŚP w Polsce.

Źródło: ŁCR

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

xDDDDDDDDD
xDDDDDDDDD 08.04.2021, 11:38
Będzie nowa fontanna na kamieniej. Graficy zaprezentowali projekt na filmie. W budżecie oprócz fontanny przewidzieli też ławeczkę i śmietnik.
https://www.youtube.com/watch?…

Pozostałe