W kwietniu nowy punkt szczepień w Lubaniu?

  • 31.03.2021, 15:34 (aktualizacja 31.03.2021, 15:51)
  • red./UM Lubań
W kwietniu nowy punkt szczepień w Lubaniu?

Podziel się:

Oceń:

Lubańscy lekarze rodzinni odmówili szczepień dla swoich pacjentów jeszcze w tamtym roku i niestety nic się w tej kwestii nie zmieniło. Pojawiła się jednak szansa na nowy punkt szczepień masowych w Lubaniu. Jeżeli do Polski rzeczywiście dotrze w kwietniu 7 mln szczepionek, a samorząd zorganizuje punkt szczepień, to wszyscy chętni będą mogli się zaszczepić.

Docelowo w każdym powiecie lub mieście na prawach powiatu powinny działać co najmniej dwa punkty szczepień. Jeden, który będzie prowadzony przez podmiot wykonujący działalność leczniczą (PWDL) i drugi jako organizowany od podstaw i prowadzony przez samorządy (we współpracy z PWDL) jako Punkt Szczepień Masowych (PSM).
Punkty Szczepień Masowych jednostki samorządu terytorialnego winny tworzyć uzgadniając swoje działania z wojewodami. Co istotne punkty te mogą powstać w obiektach pozamedycznych, w tym w namiotach, domach kultury, halach sportowych czy jako drive-thru. Wybór miejsca zależy od samorządu, jednak powinno się wykorzystywać posiadane zasoby, bez generowania zbędnych kosztów. Budynki będące „kandydatami na nowy punkt” muszą posiadać odpowiednią infrastrukturę i mieć dobrą lokalizację. Burmistrz Lubania podejmuje próbę organizacji Punktu Szczepień Masowych.

 Jesteśmy żywo zainteresowani akcją. Jako samorząd wybieramy i organizujemy odpowiednie miejsce, stąd już dziś rozważamy kilka lokalizacji, w tym głównie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Przy kompletowaniu kadry medycznej będziemy współpracować z NZOZ Łużyckim Centrum Medycznym w Lubaniu, jednak jednocześnie apelujemy do osób chętnych, posiadających odpowiednie kwalifikacje, aby zgłaszały się do Urzędu Miasta. Samorząd zapewnić musi również obsługę administracyjną i tu zamierzamy wspomagać się osobami z jednostek miejskich – wstępnie planuje Arkadiusz Słowiński.

Do punktów szczepień masowych będą kierowane tylko osoby bez przeciwskazań do szczepienia. Przed udaniem się na szczepienie każdy zobowiązany będzie wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego. Na początku będą obowiązywały dotychczasowe kanały zapisów na szczepienia, czyli kontakt telefoniczny z PWDL, infolinia, sms, system IVR czy Internetowe Konto Pacjenta.
Do 3 kwietnia br. miasto musi przedstawić wojewodzie swoją koncepcję organizacji punktu, a następnie do 4 kwietnia br. wojewodowie we współpracy z samorządami zgłoszą do Narodowego Funduszu Zdrowia listę podmiotów wykonujących działalność leczniczą, które zaangażują się w tworzenie nowych punktów szczepień. Według harmonogramu pierwsze szczepienia w nowych punktach powinny mieć miejsce pod koniec kwietn
ia.

red./UM Lubań

Komentarze (28)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mieszkaniec
Mieszkaniec 03.04.2021, 20:35
Można by było masowe szczepienia w Domu Kultury zorganizować
Ania
Ania 02.04.2021, 15:42
W Siekierczynie ośrodek zdrowia też skromniutki ale szczepienia idą jak
należy. Dzwonią, informują. Nie można narzekać. A w Lubaniu co? Nie da się?
Lubaniak
Lubaniak 02.04.2021, 09:49
Doskonałe miejsce do szczepień ( nie masowych, ale jako kolejny punkt) jest w Ośrodku Straży Granicznej - budynek Ambulatorium z kadrą medyczną - polecenie z góry i sprawa załatwiona.
Co do prywaciarzy nie chcących szczepić - ograniczyć kasę z NFZ - gwarantuję że nagle przeszkody by zniknęły
burak wiem że jestem
burak wiem że jestem 01.04.2021, 19:45
Lubińskie przychodnie nie dostosowane buhahaha a w Zarębie to co salony mają i dają radę bo chcą. W Lubaniu to tylko kasa się liczy żeby tylko w portfelu się zgadzało kasę tyle lat braliście a teraz co w piasek głowa. strażak też ma powiedzieć że teras to się pali to on już nie chce bo niebezpiecznie. to jakaś kpina. Jak ludzią patrzycie w oczy no nijak bo przez telefon się nie da.
Ania
Ania 01.04.2021, 12:53
Lekarze powinni mieć obowiązek wykonania szczepień pacjentów zarejestrowanych w danej przychodni. To skandal, że nie wykonują szczepień.
Ewelina
Ewelina 01.04.2021, 11:40
To co się dzieje w Lubaniu że szczepieniami można nazwać jednym słowem - Skandal. Nasza władza i nasi lekarze nawalili na całej linii. Zostawili swoich mieszkańców i pacjentów samych sobie. Dlaczego tułamy się po całym województwie aby się zaszczepić?Seniorzy muszą kogoś prosić o podwózkę, muszą zapłacić. Wstyd i skandal
Pacjent
Pacjent 31.03.2021, 21:32
Przyjmuję z szacunkiem i wdzięcznością dla moich Mistrzów nadany mi tytuł lekarza i w pełni świadomy związanych z nim obowiązków przyrzekam:

obowiązki te sumiennie spełniać;
służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu;
według najlepszej mej wiedzy przeciwdziałać cierpieniu i zapobiegać chorobom, a chorym nieść pomoc bez żadnych różnic, takich jak: rasa, religia, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne, mając na celu wyłącznie ich dobro i okazując im należny szacunek;
nie nadużywać ich zaufania i dochować tajemnicy lekarskiej nawet po śmierci chorego;
strzec godności stanu lekarskiego i niczym jej nie splamić, a do kolegów lekarzy odnosić się z należną im życzliwością, nie podważając zaufania do nich, jednak postępując bezstronnie i mając na względzie dobro chorych;
stale poszerzać swą wiedzę lekarską i podawać do wiadomości świata lekarskiego wszystko to, co uda mi się wynaleźć i udoskonalić.
Przyrzekam to uroczyście
To już historia u niektórych lekarzy.
PACJENT
PACJENT 02.04.2021, 22:04
TO POWINNO WISIEĆ NA KAŻDYCH DRZWIACH KAŻDEGO GABINETU LEKARSKIEGO. Niech każdu lekarz wchodząc do swojego gabitetu w przychodni pamięta po co jest lekarzem, bo chyba zapomnieli i mają za dużo pracy w gabinetach prywatnych
Pigułek
Pigułek 01.04.2021, 08:51
Niektórzy jeszcze - bo teraz taka moda - dodają pod publiczkę "Tak mi dopomóż Bóg" - ale jak widać niektórym jakoś w tej materii nie dopomaga.
AD/DC Luzak
AD/DC Luzak 01.04.2021, 18:32
Bóg jak chce kogoś ukarać, to odbiera mu rozum, przykro mi że padło na ciebie.
pol
pol 31.03.2021, 21:20
Areszt stoi pusty, I można tam urządzić .
Bezobjawowy pozytywny
Bezobjawowy pozytywny 31.03.2021, 21:15
Nie chcą szczepić bo są fachowcami, lekarzami i dokładnie wiedzą że pandemia nie jest aż tak groźna a szczepionki nie przetestowane mogą okazać się niebezpieczne. Brawo za odmowę i zdecydowane powiedzenie NIE.
DKL
DKL 02.04.2021, 19:18
Sami się zaszczepili
Ania
Ania 01.04.2021, 12:06
Po pierwsze, jeśli są "fachowcami" i wiedzą, że pandemia ,to ściema,to dlaczego siedzą pozamykani i udzielają porady przez telefon?! Skoro, to wszystko to nieprawda,to dlaczego się boją!? Po drugie jeszcze ponad rok temu też myślałam, że Covid,to tylko jakaś kolejna odmiana grypy.Wszystko się zmieniło do czasu,gdy moi rodzice i najbliższe mi osoby zachorowały na to paskudztwo..Nie życzę nikomu,aby musiał przez to przechodzić...dlatego tym bardziej nie rozumiem takiego podejścia i komentarzy..no ale w końcu,to pisze człowiek pozytywny.
stefan
stefan 01.04.2021, 07:17
pracuję w szpitalu, jedynymi z pierwszych którzy się zaszczepili to były lekarze z placówek które odmówiły otwarcia punktu szczepień. To było bardzo smutne.
Uwazny
Uwazny 31.03.2021, 19:59
Zapalilo swiatelko w tunelu oby nie zgaslo. Ja jednak mam pytanie moze nawet prosbe. Dlaczego i co bylo przyczyna ze w Lubańiu zaden POZ nie byl zainteresowany szczepieniami.
Ponadto drugie pytanie czy wszystkie osoby funkcyjne odpowiedzialne oprocz lekarzy spelnily swoje zadanie.
Pozdrawiam
Tom
Tom 31.03.2021, 16:44
Tym lekarzom co nie chcą szczepić to cofnąć prawo do wykonywania zawodu.Wolą leczyć przez telefon zamiast pracować na pierwszej linii.Święte krowy.
Zaszczepionka
Zaszczepionka 31.03.2021, 22:29
Jak zauważono już nie raz, nie było szczepionek, więc czym mieli szczepić? Wodą święconą, czy ognistą? Placówki nieprzystosowane do wygospodarowania osobnej poczekalni i gabinetu do szczepień. W przychodniach ciasnota. Gdzie to mieli robić, na ulicy, na placu Okrzei, czy w parku koło fontanny?
Ewelina
Ewelina 02.04.2021, 09:18
Jeździmy szczepić się do placówek w całym województwie i widzimy jakie są tam warunki. Takie same jak u nas w przychodniach w Lubaniu. Nie trzeba tworzyć specjalnych warunków tylko trzeba chęci.
sss
sss 01.04.2021, 19:39
A mało dostają z naszych składek od NFZ ?
Nawisem powinni mieć zebrane te środki.
Hania
Hania 01.04.2021, 08:53
Durnowate tłumaczenie!
kawa
kawa 31.03.2021, 21:41
Proszę nie obrażaj krów. Dzięki nim mamy między innymi mleko a od niejakiego andrzeja w. trudno uzyskać skierowanie na jakiekolwiek badania czy wyniki. Z niepozdrowieniami dla medyka.
Xyz
Xyz 31.03.2021, 20:59
A co zrobilo miasto, zeby pomoc szczepic? Walbrzych udostępnił miejsca do szczepień, Łódź kupila lodówkę do przechowywania szczepionek mrna, kiedy nie bylo innych dostępnych na rynku... A LUBAŃ w stylu greckim, na spokojnie, moze udostepni w czwartym miesiacu szczepień jakieś miejsce...
Aaa
Aaa 31.03.2021, 22:34
Dokładnie. Brak warunkow. W szpitalu korytarz brudny z żalośnie wiszącymi oprawkami, w których czasem jest żarówka. To jest poczekalnia? Na końcu korytarza jakaś rupieciarnia. Ludzie stłoczeni w kolejce do mierzenia ciśnienia, w drugiej do lekarza, w trzeciej do gabinetu. Kilka krzeseł na krzyż i 2 maciupeńkie stoliki.
Pacjent
Pacjent 01.04.2021, 11:04
Wczoraj byłem szczepiony w punkcie szczepień w Lubańskim szpitalu. Jestem zachwycony wspaniałą organizacją pracy. Od wejścia osoby starsze kierowane są przez żołnierzy do punktu szczepień. Tam przejmowani są przez bardzo uprzejmą i przyjażnie nastawioną panią , która mierzy ciśnienie i temperaturę i kieruje do bardzo miłej Pani doktor, przeprowadzającej wywiad lekarski. W czasie wywiadu Pani doktor udziela wyczerpujących informacji na temat szczepienia. Po wyjściu od Pani doktor ponownie przejęła ta sama pani ,która mierzyła ciśnienie przekazała do punktu szczepień. Tam również w przyjaznej , niestresowej atmosferze zostałem zaszczepiony. Chciało by się, żeby na co dzień taka atmosfera panowała w całej służbie zdrowia. Dobrze, że chociaż przy tej okazji można pochwalić Lubański szpital .
Pacjent
Pacjent 01.04.2021, 16:02
Może i miło i przyjemnie ale dodzwonić się to chyba cud
hans
hans 01.04.2021, 12:12
Lekarz kwalifikujący do szczepienia -400 do 500 pln za godzinę pracy.Też będę miły za takie wynagrodzenie.
Swój
Swój 01.04.2021, 11:01
Tak było na początku teraz jest już ok .

Pozostałe