Są nowe wytyczne, zaczną obowiązywać od najbliższej soboty

 • 25.03.2021, 11:21 (aktualizacja 27.03.2021, 10:32)
 • red./gov.pl
Są nowe wytyczne, zaczną obowiązywać od najbliższej soboty

Podziel się:

Oceń:

Premier i minister zdrowia ogłosili na dzisiejszej konferencji prasowej nowe zasady. Od najbliższej soboty zamknięte będą żłobki, fryzjerzy, sklepy budowlane i meblowe. Rząd apeluje również o ograniczenie mobilności i spędzenie świąt jedynie w gronie najbliższych.

Mogliśmy spodziewać się takich decyzji, jak podaje ministerstwo w Polsce ostatniej doby zdiagnozowano 34151 nowych zachorowań na COVID-19.

Polska znajduje się w najtrudniejszym momencie od 13 miesięcy. Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia. Jesteśmy o krok od granicy, w której nie będziemy mogli leczyć naszych obywateli - mówił dziś podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

 

Nowe obostrzenia będą obowiązywać od soboty przez dwa tygodnie:

 • W kościołach nowe restrykcje: maksymalnie 1 osoba na 20 mkw przy zachowaniu odległości min. 1,5 m
 • Żłobki i przedszkola zamknięte
 • Salony fryzjerskie i kosmetyczne zamknięte
 • wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane zamknięte
 • Działalność obiektów sportowych ograniczona wyłącznie dla sportu zawodowego.

Rząd apeluje również o ograniczenie mobilności i spędzenie świąt jedynie w gronie najbliższych.

Szczegółowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące od 27 marca do 9 kwietnia 2021 r.

Aby opanować tempo rozwoju COVID-19, musimy ograniczyć mobilność społeczną, która jest kluczowa w walce z koronawirusem. Wszystkie decyzje w sprawie obostrzeń podejmujemy wspólnie z naszymi ekspertami z dziedziny zdrowia publicznego, wirusologami i epidemiologami. Co zmieni się od soboty, 27 marca?

Handel

 • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostaną zamknięte.
 • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:  

 • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
 • 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny

Od 27 marca, w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

Od 27 marca zakaz działalności obejmie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce.

Żłobki i przedszkola tylko dla medyków

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola.  Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Ważne! Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Sport – tylko zawodowy

Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

W Święta Wielkanocne zostańmy w domu

Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia naszej aktywności społecznej – także podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni. W okresie świąt powinniśmy więc ograniczyć nasze kontakty wyłącznie do najbliższych domowników, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. Wiele zależy od nas samych. Dbajmy o siebie i swoją rodzinę.

Praca zdalna – wszędzie tam, gdzie możesz

W całym kraju zalecamy także pracę on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Pamiętaj o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń. Jeśli masz telefon komórkowy, poproś bliskich o zainstalowanie aplikacji STOP COVID ProtegoSafe, która powiadomi Cię o możliwym kontakcie z osobą zarażoną.

Pozostałe ograniczenia – bez zmian

Pozostałe zasady bezpieczeństwa nadal obowiązują:

 • Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie.
 • Hotele – obiekty pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy – katalog wszystkich wyjątków znajduje się w rozporządzeniu).
 • Kultura – wciąż zamknięte będą teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
 • Sport – zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

 

red./gov.pl

Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Yello
Yello 26.03.2021, 16:57
Mam pomysĺ skoro kościół zostaje otwarty i jest bezpieczny to może zamknięte branże powinny mieć swoje lokale w kościołach i będą mogły funkcjonować. Co Wy na to za Bòg zapłać po co czynsze itp
st .sierzant
st .sierzant 25.03.2021, 23:01
SAME KOMU....szki tu pisza ,nastepcy po PRL owskiej nomenklatury czy co ?
JANKO MUZYKANT
JANKO MUZYKANT 25.03.2021, 22:44
CZytam i czytam i tak sie zastanawiam ...? ***izm ,czy głupota tu rządzi ,bo napewno nie rząd .A ten jakiś Herakliusz to chyba po BOLESŁAWCU jest czy co ?
ZAN
ZAN 25.03.2021, 21:57
Dlatego do 9 tego bo 10 tego będzie miesięcznica i będą biegać po Warszawie judzić naród na siebie
Rado
Rado 25.03.2021, 20:02
żłobki i przedszkola zamknięte za wyjątkiem służb a co inne rodzice nie maja pracy a tamte dzieci to inny sort co oni Odpier...laja
Mieszkaniec
Mieszkaniec 25.03.2021, 19:32
A *** kościoły to nie
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 25.03.2021, 18:07
Ludzie! Rodacy!
Komu powierzyliście władzę? To jest chory żont. Kto to widział aby w okresie galopującej pandemii setek pogrzebów w każdy dzień negocjować z łaskawie wielebnym Episkopatem normy dopełniania kościołów? Zamiast zamknąć na głucho te ośrodki zarazy wszelakiej - nie tylko wirusowej - to oni układają się z szamami których ideą jest wyłącznie liczenie wpływów - bo święta to okres żniw i dojenia owczarni. Przecież wyraźną wolą ich Boga jest aby ściśle przestrzegać norm nakazanych: D-D-M i unikać wszelkich zgromadzeń.
Cepcepacepem
Cepcepacepem 25.03.2021, 21:37
Żont? My - IIIRParafialna-Porypaństwo Kanoniczno-Talmudycznego Bezprawia go nie mamy bo on scedował swoje na kraj wpływy na dwa Ośrodki Rzeczywistej Wadzy: 1 - na Mniodową we Wa-wie, 2 - Toruń, TV TRWAM i Radio Maryja! To co mamy to mamy grupkę oczadziałych kadzidlanymi dymami pajaców jak dzieci we gmle się za ręce trzymających, na flekach się kiwających w rytmy i takty wybijane im w Siedzibie przez Szamana tam-tamami - oto co my mamy!!
Nie rozumien skąd zdziwienie że żont "obchodzi kiecuchów" jak śmierdzący popękany, na skraju eksplozji zbuk, że "żont" jako żywo przypomina redaktora "Gazety Wilkowyjskiej" który słuszne pretensje o godne najwyższego potępienia spalenie plastików przez proboszcza w piecu na plebanii głosił proboszczowi w oczy...z gębą roześmianą od ucha do ucha(!!).
Wyglądało to tak, jak miało wyglądać: z pełnym dysonansem poznawczym (kiedy obraz skrajnie groteskowo w warstwie znaczeniowego przekazu nie koreluje z przekazem ścieżki dźwiękowej) akurat tak, jak groteskowe są wzajemne stosunki Porypaństwo-Kościół Katoholicki gdzie WADZA świecka - na klęczkach a także jakże często w pozycji grzybiarza! - próbuje stawiać się Kościołowi w kwestii obostrzeń! I po mistrzowsku - niewątpliwie a'propos "polsko-parafialnej rzeczywistości"! - zostało zagrane przez Jacka Kawalca filmowego nauczyciela red. Tomasza Witebskiego a co jakoś bez echa przeszło po polskiej scenie a powinno być często pokazywaną sceną kultową w w miejsce wielu marnych scen chociażby z "Rejsu" Piwowskiego!!
Prawda
Prawda 25.03.2021, 15:30
PiS niech się lepiej zamknie i będzie święty spokuj
Mieszkaniec
Mieszkaniec 25.03.2021, 14:47
Ile ma Kościół Świętej Trójcy metrów kwadratowych w Lubaniu ?
Sybilla
Sybilla 25.03.2021, 21:05
Właśnie liczą.... Czyli poszerzają.... A kto ich sprawdzi? Ani Policja ani Sanepid się nie odważy!
Hhf
Hhf 25.03.2021, 18:58
Dobre pytanie również do sąsiadujących miast
Covid oj p
Covid oj p 25.03.2021, 14:14
Zmknoć wszystko i godzina policyjna wszyscy w domach to ratunek heeeedd
Ola
Ola 25.03.2021, 13:23
Masakra.Wszystko zamykają...a kościoły dalej otwarte.Jakby bez tego nie można było żyć!Pewnie znowu będą się tłumaczyc,że w kościołach wysoki sufit....szok i niedowierzanie!

Pozostałe