Wspomnienie Piotra Szczepanika

  • 24.08.2020, 17:05
  • red.
Wspomnienie Piotra Szczepanika

Podziel się:

Oceń:

Zmarł Piotr Szczepanik, piosenkarz ważny dla kilku pokoleń Polaków, wykonawca takich przebojów, jak: Żółte kalendarze, Kochać, Goniąc kormorany, Puste koperty, Zabawa podmiejska, czy Nigdy więcej. - W 1966. byłem na jego koncercie w Białymstoku - wspomina Zdzisław Bykowski.

Jak wspomina Zdzisław Bykowski prawdopodobnie w 1972 r. Piotr Szczepanik wystąpił w Lubaniu, w sali ówczesnego Domu Kultury "Włókniarz" przy ul. Armii Krajowej (d. Świerczewskiego).

- W okresie stanu wojennego (1983) sprowadziłem i rozkolportowałem w Lubaniu kilkanaście wydanych w podziemiu kaset audio z Jego programem pieśni patriotycznych pt. "Ojców pienia" (wyd. Niezależna Oficyna Wydawnicza NOWA) - wspomina Zdzisław Bykowski i zaznacza, że 12.10.1985 r. o godz. 19:00 Piotr Szczepanik wystąpił... w lubańskim kościele pw. św. Trójcy.

- "Od ołtarza" zaśpiewał utwory z w/w programu. Sprowadziłem go w ramach działalności ówczesnego lubańskiego Klubu Inteligencji Katolickiej (1983-88). Przyjechał z akompaniatorem. Nie muszę dodawać, że świątynia była pełna, oklaskom nie było końca - wspomina Zdzisław Bykowski.

- Po koncercie gdy wyszliśmy z zakrystii na klatkę schodową plebanii, powitał nas tłum Jego wielbicieli. Piosenkarz był wyraźnie wzruszony, rozdał dziesiątki autografów. Gorąco namawiano Go, ja też, by a capella (bez instrumentów) zaśpiewał fanom choć jedną zwrotkę Żółtych kalendarzy. Nie dał się przekonać. Potem poszliśmy piętro wyżej, na kolację. Śp. ks. prałat Winiarski był bardzo ciekaw gościa, podobnie jak wikarzy.  W bezpośrednim kontakcie Piotr Szczepanik nie miał w sobie nic z gwiazdorstwa, bardzo fajnie nam się rozmawiało. Jak byliśmy wcześniej umówieni, piosenkarz z akompaniatorem nie nocowali w Lubaniu i po posiłku odjechali do Jeleniej Góry gdzie nazajutrz mieli podobny koncert - opowiada Zdzisław Bykowski.

 

red.

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Lubaniak
Lubaniak 25.08.2020, 21:24
Ciekawe czy są jakieś zdjęcia z tego występu?.

Pozostałe