To dziś! Noc spadających gwiazd

  • 12.08.2020, 16:31 (aktualizacja 12.08.2020, 18:01)
  • red.
To dziś! Noc spadających gwiazd Pixabay

Podziel się:

Oceń:

Po zmierzchu na niebie będzie można zobaczyć blisko 100 "spadających gwiazd" w ciągu godziny. Mowa o Perseidach.

Dzisiejszej nocy mamy szansę zobaczyć na własne oczy niesamowite widowisko na niebie, a mianowicie deszcz meteorów. W nocy z 12 na 13 sierpnia przypada kulminacja zjawiska Perseidów.

Aby oglądać noc spadających gwiazd niepotrzebny jest specjalistyczny sprzęt. To co wydarzy się na niebie będzie widoczne gołym okiem. Warto jednak na miejscu pojawić się wcześniej, tak aby przyzwyczaić wzrok do ciemności. Warto wziąć ze sobą matę, na której można się położyć, gdyż właśnie w takiej pozycji najwygodniej jest podziwiać Perseidy.

Spadające gwiazdy będzie można zobaczyć już po zmierzchu, około 21. Wszystko potrwa do wczesnych godzin porannych - ostatnie meteory da się zauważyć około 4.30 rano 13 sierpnia.

Perseidy można dostrzec z każdego punktu w Polsce. Nie ma więc konieczności odbywania dalekich podróży. Trzeba jednak pamiętać o jednym. Aby zobaczyć zjawisko w pełnej krasie, a nie tylko pojedyncze meteory (te najjaśniejsze
) warto wybrać się w miejsca jak najbardziej oddalone od źródeł sztucznego światła. Idealną lokalizacją do obserwacji zjawiska jest położony niedaleko Izerski Park Ciemnego Nieba.

red.

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

hebel
hebel 13.08.2020, 17:09
Około 3 nad ranem przelatują rządkiem starlinki i to raczej przed 3 jak po 3. Potem jeszcze z godzinę lecą tą samą orbitą pojedyńcze sztuki. Polecam bo te perseidy to raczej nad ranem.

Pozostałe