Kto może odzyskać nadpłacone składki do ZUS?

  • 10.07.2020, 10:08 (aktualizacja 10.07.2020, 10:18)
  • Źródło: ZUS Wrocław
Kto może odzyskać nadpłacone składki do ZUS?

Podziel się:

Oceń:

Tylko niektórzy właściciele firm mogą jeszcze uzyskać zwrot opłaconych składek za okres, za który skorzystają ze zwolnienia ze składek.

Chodzi o osoby, które korzystają z „ulgi na start” lub przed 1 kwietnia rozpoczęły działalność pozarolniczą i opłacają składki tylko za siebie, a ich przychód przekraczał 15 681 zł i dochód wynosił maksymalnie 7000 zł (bierze się pod uwagę tylko przychód/dochód z pierwszego miesiąca wskazanego we wniosku o zwolnienie ze składek). Te osoby uzyskały prawo do zwolnienia z obowiązku opłacenia składek za kwiecień i maj br. w wysokości składek należnych wykazanych w deklaracji rozliczeniowej na mocy tarczy antykryzysowej 3.0. Ważna informacja dla nich: jeśli mają nadwyżkę środków w ZUS, mogą nadal wystąpić o jej zwrot. Muszą to jednak zrobić przed terminem płatności składki za czerwiec, czyli maksymalnie do 10 lipca. Jeśli nie złożą wniosku do tej daty, nadpłata rozliczy się na składki czerwcowe. Wniosek jest prosty. Można go złożyć przez Internet, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (formularz EZS-P) albo w postaci papierowej (formularz RZS-P dostępny na www.zus.pl i w naszych placówkach)

Obecne obowiązujące przepisy dają możliwość żeby ZUS umorzył wyłącznie nieopłacone składki za kwiecień i maj. Aby ZUS mógł zmienić swoje podejście niezbędna jest nowelizacja przepisów ale to nie jest zadaniem ZUS gdyż Zakład nie ma kompetencji ustawodawczej.

Jako Zakład Ubezpieczeń Społecznych robimy wszystko co w naszej mocy, aby jak najwięcej firm skorzystało ze zwolnienia z opłacania składek. Zapisy Tarczy antykryzysowej jasno stanowią, że zwolnieniu podlegają wyłącznie należności nieopłacone (art. 31zo ustawy z 2 marca 2020 r.). – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku . Co roku wszyscy płatnicy dostają od nas informacje o stanie ich konta w ZUS. Dzięki temu wiedzą, czy mają nadpłatę czy zadłużenie. Po uruchomieniu Tarczy antykryzysowej szeroko informowaliśmy, że płatnicy, którzy złożyli wniosek o zwolnienie ze składek, a mają nadpłatę w ZUS, powinni złożyć wniosek o jej zwrot gdyż jeśli tego nie zrobią nadpłata pokryje należności za kolejne miesiące, uniemożliwiając tym samym skorzystanie ze wsparcia – dodaje Kowalska-Matis.

Jak wyjaśnia rzeczniczka dzięki akcji informacyjnej ZUS aż 160 tys. firm w całej Polsce złożyło wnioski o zwrot nadpłaty i w pełni skorzystały ze zwolnienia ze składek. Kwota zwróconych składek to około 1 mld zł. ZUS monitoruje sytuację pozostałych firm, które z jakiegoś powodu nie zgłosiły się po zwrot nadpłaty.

My przekażemy dane dotyczące tej grupy wraz z proponowanymi rozwiązaniami do sprawującego nadzór nad Zakładem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Należy jednak podkreślić, że w sprawie wpłat i nadpłat obecne prawo nie daje dużego pola interpretacji – mówi rzeczniczka.

Źródło: ZUS Wrocław

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mini-strand
Mini-strand 11.07.2020, 09:20
A babcia Eugenia ciągle powtarzała - idź na księdza. A ja wolałem oglądać się za dziewczynkami.
=================
Podwójna waloryzacja emerytury, podatki niższe od pozostałych emerytów oraz dodatki w postaci trzynastki i czternastki - tak wygląda obecnie sytuacja finansowa księży emerytów. Pojawiają się więc pytania: Jaką emeryturę ma ksiądz? Ile zarabia ksiądz? Między bogiem a prawdą, to CORAZ WIĘCEJ, bowiem pieniądze wpływające na konta księży rosną wraz z Funduszem Kościelnym oraz naszymi podatkami. 
superbiz.se.pl/wiadomosci/podwojna-waloryzacja-emerytur-i-trzynastki-dla-ksiezy-wielka-podwyzka-w-kosciolach-bog-zaplac-aa-Jn8t-JYCg-wTFo.html
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 11.07.2020, 22:26
A Chrystus powiadał: Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się i kradną. Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się i nie kradną.” Mat. 6:19
Natomiast Pan na Watykanie Papież Franciszek powiedział wiernym, że chciwość i władza mogą "zdusić serce" i zagłuszają obecność Boga. W czasie spotkania na południowej modlitwie Anioł Pański (16 lipca 2017) przestrzegał przed bożkami doczesnego bogactwa".
Czy to się odnosi do armii jego podwładnych?
"Mamona" - słowo pochodzące od aramejskiego ma`mon i oznaczające w Biblii bożka pieniędzy - od zarania chrześcijaństwa była narzędziem korupcji moralnej rzymskiego Kościoła, o czym świadczą już teksty historyczne z III wieku - kiedy to, po edykcie mediolańskim chrześcijaństwo stało się w Rzymie religią oficjalną, a Konstantyn Wielki przekazał biskupowi Milcjadesowi Domus Faustae - czyli przyszłą bazylikę laterańską. Bogactwa, luksus i przepych jakim na przestrzeni wieków otaczali się prawie wszyscy papieże, a z czym Franciszek postanowił teraz skończyć - były zawsze symbolem władzy ziemskiej namiestników Boga i wspomagały tę władzę, często w sposób brutalny, przyziemny i nie mający nic wspólnego z boskim miłosierdziem. Dzieje nepotyzmu, klientelizmu i korupcji Kościoła katolickiego wymagałyby raczej formy książkowej - zresztą nie jedna pozycja została już na ten temat napisana.
Zaprawdę powiadam Wam, Siostry i Bracia, nie ma takiej niegodziwości, do której nie posunie się Kościół rzymski gdy mu potrzeba pieniędzy.
"Kiedy katoliccy misjonarze po raz pierwszy przybyli do Afryki mieli Biblię, a my mieliśmy ziemię. Powiedzieli nam: "Módlmy się". Zamknęliśmy oczy do modlitwy. A kiedy je otworzyliśmy - my mieliśmy Biblię, a oni ziemię." – Arcybiskup Desmond Tutu
Pozostałe