Świeradów-Zdrój na skraju bankructwa?

  • 07.04.2020, 13:56
  • Red.
Świeradów-Zdrój na skraju bankructwa?

Podziel się:

Oceń:

Dziś w Świeradowie-Zdroju odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta. Odbyła się w plenerze i dotyczyła głównie utrzymania płynności budżetu miasta. Skutki wprowadzonych obostrzeń przez rząd, w związku z sytuacją epidemiologiczną, mają ogromny wpływ na funkcjonowanie miejscowości turystycznych.

Przed nami Wielkanoc. Normalnie o tej porze roku i przy okazji świąt, Świeradów-Zdrój zapełniłby się turystami. Hotele i restauracje tętniłyby życiem. Niestety, ze względu na zagrożenie epidemią koronawirusa rząd wprowadził szereg obostrzeń, które mocno odbijają się na gospodarce. Dotknięta została również branża turystyczna. Hotele nie mogą przyjmować gości, a restauracje jedzenie mogą sprzedawać ewentualnie na wynos. Świeradów-Zdrój świeci dziś pustkami i nie wiadomo jaka przyszłość finansowa czeka miasto. 

- Takie miejscowości jak Świeradów-Zdrój, które żyją z turystyki i uzdrowiska z dnia na dzień odczuły skutki koronawirusa. Przedsiębiorcy po prostu przestali płacić podatki, przedsiębiorcy masowo zaczęli wręczać wypowiedzenia pracy. Na 440 firm, które mamy zarejestrowane w mieście 390 nie prowadzi obecnie działalności gospodarczej - mówi Roland Marciniak, Burmistrz Miasta Świeradów-Zdrój. 

Decyzją rządu z dniem 31 marca w Polsce zostały zamknięte hotele i nie mogą one przyjmować turystów. Wszystko to ma służyć zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa SARS-COV-2, jednocześnie jednak mocno odbija się na miejscowościach turystycznych. Na razie najwięksi pracodawcy w Świeradowie-Zdroju deklarują, że jeszcze przez jakiś czas są w stanie utrzymać pracowników. Na kilka tygodni więc odroczono widmo utraty pracy przez wiele osób, ale na jak długo? 

- Dwa tygodnie temu zrobiliśmy ankietę wśród największych przedsiębiorców w naszym mieście. Deklarują, że do końca kwietnia są w stanie utrzymać firmy oraz pracowników. Na razie nie planują zwolnień. Zwróciliśmy się również do Urzędu Pracy i faktycznie nie ma masowych wniosków o rejestrację osób bezrobotnych. Jeżeli to jednak się przedłuży na maj, to po prostu miasto przestaje istnieć - mówi Roland Marciniak. - My po prostu żyjemy, funkcjonujemy dzięki tym przedsiębiorcom. Jedne miejscowości mają fabryki, albo kopalnie, a my mamy turystykę i bez niej nie możemy funkcjonować - dodał burmistrz. 

Ograniczenia wprowadzone przez rząd dotknęły sto procent funkcjonowania miasta. W podobnej sytuacji jest nie tylko Świeradów-Zdrój ale wszystkie inne, turystyczne miejscowości w kraju. Dziś w Świeradowie-Zdroju odbyła się nadzwyczajna, plenerowa sesja Rady Miasta i dotyczyła m.in. utrzymania płynności finansowej oraz pomocy dla mieszkańców i przedsiębiorców. 

- Dzisiejsza sesja odbyła się nietypowo, na terenie dworca. Chcemy jeszcze przed świętami uruchomić kolejne środki finansowe, aby utrzymać płynność budżetu miasta. Chodzi o to, by móc pomagać naszym mieszkańcom i przedsiębiorcom. Na razie wprowadziliśmy wiele cięć budżetowych, ale też i do nas spływają różne faktury. Np. za odśnieżanie miasta - 100 tys. złotych, dopłacamy do zasiłków pomocowych - to 300 tys. złotych. Dopłacamy do DPS-ów i tak dalej. Budżet każdego miasta jest tak skonstruowany, że większość wydatków to są wydatki stałe. Utrzymujemy też prawie 200 miejsc pracy. Staramy się również utrzymać te miejsca pracy i nikogo nie zwalniamy. Jeżeli jednak to się przedłuży do końca maja to i u nas będą musiały nastąpić zwolnienia - wyjaśnia burmistrz Marciniak. - Chcielibyśmy tego oczywiście uniknąć, ale nikt z nas nie wie, jak to będzie wszystko wyglądało za kilka tygodni. Jako miasto, myślimy też o tym, jak pomóc tym rodzinom, gdzie np. dwoje rodziców straciło pracę. Ludzie przecież muszą mieć co jeść. 

Wiele obecnie mówi się o lekarzach, którzy są na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem, ale na froncie gospodarczym to takie miejscowość jak Świeradów-Zdrój doświadczają problemów gospodarczych i finansowych jako pierwsi. 

- Miejscowości ościenne, które nie są tak skupione na turystyce jak my, jeszcze tego nie czują ale zapewniam, że poczują ten problem za miesiąc, góra dwa. To jest tąpnięcie naprawdę z dnia na dzień. Do tej pory dzienne wpływy z podatków i od przedsiębiorców mieliśmy do budżetu około 50-70 tys. złotych. Dziś to jest tysiąc, maksymalnie 2 tys. złotych. Proszę wyobrazić sobie tą skalę problemu i różnicę. Przedsiębiorcy ze strachu przed upadłością przestali po prostu płacić i ja się nie dziwię. Nie mam o to pretensji. Każdy broni się przed upadłością jak może. 

Na razie sytuacja w Świeradowie-Zdroju jest bardzo ciężka, jednak zarówno radni jak włodarze i przedsiębiorcy myślą już o lepszych czasach i o tym, jak sytuacja będzie wyglądać po rozluźnieniu i zdjęciu obostrzeń. 

- Na pewno na początku nie będzie nikomu łatwo w naszym mieście, ale my żyjemy z turystyki, więc na turystów musimy być przygotowani w przyszłości. Myślę, że jak razem stworzymy grupę by wzajemnie sobie pomagać i damy radę przetrwać ten trudny okres to niedługo znów wszystko będzie dobrze funkcjonować - kończy optymistycznie burmistrz. 

 

Red.

Zdjęcia (9)

Komentarze (56)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

cytat z interii
cytat z interii 13.04.2020, 22:19
- Będziemy cięli wynagrodzenia i etaty, bo to nie skończy się dobrze. Musimy ciąć do kości, bo w przeciwnym razie rzeczywiście może wykończyć nas koronawirus, mimo że Zamościa nie zdobyli nawet Szwedzi - przekonuje w rozmowie z Interią prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.

Czytaj więcej na fakty.interia.pl/autor/lukasz-szpyrka/news-andrzej-wnuk-zamoscia-nie-zdobyli-nawet-szwedzi-a-moze-nas-w,nId,4434444#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
Gregor
Gregor 13.04.2020, 17:18
2 miliony miesiecznie wplywaly do kasy miasta Gdzie sa te pieniadze????
Rafał
Rafał 11.04.2020, 16:27
Proponuję głosować ta Adriana zwanego także Maliniakiem. Będziecie na pewno zadowoleni. Oczywiście, oglądając TVP pis nie dowiecie się niczego mądrego, ani prawdziwego. Karma - jak to jest super. Na własnych tyłkach przekonacie się niebawem jak jest bosko. Szkoda was, ale to wy wybraliście tych bolszewików, którzy dziś zamiast ratować miejsca pracy dalej rozdają pieniądze. Powodzenia wam życzę na bezrobociu.
Nasakra
Nasakra 09.04.2020, 07:14
Do czego ten rząd doprowadził. Jak wybory to my wam damy, my wam pomożemy liczy się rodzina. Jak potrzeba pomocy, ludzie na bezrobocie z torbami, to zeszli do poziomu Tuska.
Chociaż nie, niżej od Tuska, Tusk by wsparcie z Unii załatwił. Oni wszędzie skłóceni.
wc kwadrans
wc kwadrans 08.04.2020, 21:55
Czytam tu, że tacy źli są przedsiębiorcy, a nikt z tych pracowników, co stracili pracę nie pyta czemu ZUS pobierając pokaźny haracz miesiąc w miesiąc od przedsiębiorców za pracowników nie bierze za nich odpowiedzialności. Pracodawcy comiesięcznie odprowadzają za swoich pracowników składki ubezpieczeniowe na taką okoliczność: składki na ubezpieczenie społeczne, emerytalno-rentowe, fundusz pracy i fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych i podatek. Dla przykładu gdy pracodawca ponosi łączny koszt za swojego pracownika dla przykładu 5000 zł, to ten pracownik na rękę dostaje około 2950 netto. W skali roku suma danin dla Państwa za tego pracownika wynosi w tym wypadku około 25 tyś. Jeśli pracownik pracował 10 lat, to przy takim wynagrodzeniu pracodawca oddał dla państwa za tego pracownika około ćwierć miliona złotych. Wydaje mi się, że trzeba pytać ZUS dlaczego pobierając taki haracz nie zabezpiecza pracowników na tą okoliczność. Ponadto drogie samochody za 200 czy 300 tysięcy to kupuje właśnie ZUS, już nie mówiąc o wielkich gmachach i marmurach w środku, A może nasza nibylandia rządzona przez obecnych w rzeczywistości okazała się piramidą finansową i trudno się przed lustrem przyznać, że w imię pustosłowia o wartościach narodowych głosowaliśmy na nich??? A może to po prostu wina Tuska???
???
??? 08.04.2020, 23:49
Dlatego że trolownia hejterów kaczki probóje wywołać obraz że pieniądze skończyły się bogaczą mającym kupę hajsu, którzy do szczęścia muszą mieć conajmiej 4 zera na koncie.
Tak samo jest z tym stanem wyjątkowym to trole piszą że Niemieckie firmy będą chciały odszkodowania.
Tylko puste matoły którym tylko w twarz napluć nie wiedzą że w tych hotelach, dużych firmach pracują ludzie którzy nie mają czterech zer na koncie a dzięki decyzją rządu z dnia na dzień tracą pracę.
Kaczki umieją tylko manipulować i udawać że coś robią i głęboko mają pracowników
pawełek
pawełek 08.04.2020, 21:28
To w Swieradowie tez jest UBECJA i POSTKOMUNA co widac po wpisach -skad oni sie biora ?
Alicja
Alicja 08.04.2020, 14:48
Przedsiębiorcy ,hotelarze w miejscowościach turystycznych żyją ponad stan.Wstyd żeby tak prowadzili swoje przedsiebiorstwa żeby nie mieć rezerwy finansowej na 3 miesiące.Ktoś ma rację,szanowni przedsiębiorcy niech zrezygnują z wakaci,zakupu wypasionych bryk i wtedy z łapką do Panstwa.
Hotelarze to najbardziej roszczeniowa grupa przedsiębiorców.
Świeradowianka
Świeradowianka 08.04.2020, 11:51
Tragedia jest to, że przedsiębiorcy po 3 tygodniach epidemi nie mają pieniędzy na utrzymanie pracowników. To co robią Hotelarze to jest kpina i żart w jednym! Nie zwalniają pracowników ? No jasne, że nie.. dają ich na pół etatu ! Nie minął jeszcze miesiąc epidemi ! Dwoje rodziców pracowało w hotelu, teraz oboje na pół etatu idą, dostają w sumie 2200 zł. Jak maja żyć ? Hotelarze niech zrezygnują z aut po 200-300-500 tysięcy zł, wakacji 10 razy do roku i będzie ma utrzymanie pracowników !!
PiS gorszy od Tuska
PiS gorszy od Tuska 08.04.2020, 07:15
Roland - dzięki 500+ i wszystkim co za kasę poszli do urn cofamy się. Niemcy Czesi i inni skupili się najpierw na pomocy dla ludzi zapewniając im maski płyn za darmo. U nas rząd się skupił na ratowaniu swoich koryt a że zniszczy państwo co tam.
Panie Kaczyński - te 500+ i 13emeryture teraz w d... Może sobie Pan wsadzić jak ludzie nie mają na chleb bo zusy i kredyty muszą spłacić bo pseudo tarcza nie pomaga.
Tarcza zawiesza składki dla małych firm, ale nalicza odsetki i trzeba to oddać za okres kiedy nie miało się dochodu.
Jesteście gorsi od Tuska, Putina, czy nawet dyktatora za Białorusi
genio
genio 08.04.2020, 21:21
Jesteś idiota czy masz nie pokolei w głowie zdrajców porównujesz do patriotów no chyba ,że sam kolabrowałes ?
??
?? 08.04.2020, 23:51
PiSowskie trol
Tusk był lepszy i tyle a u was wyszło szydko z worka w czasie kryzysu.
Cała komuna z okrągłego stołu
behrami
behrami 08.04.2020, 02:29
Ten problem dotyczy wszystkich miejscowości turystycznych w górach, nad morzem, nad jeziorami. Wielcy hotelierzy przetrwają, nawet jak zwolnią 90% pracowników. Mali po prostu upadną i zgłoszą się po zasiłek, ale pieniędzy w budżecie nie będzie, bo wpływów podatkowych nie będzie. Państwo nie może działać tylko na rolnictwie, dezynfekcji, maseczkach i elektrowniach. I to nie dotyczy tylko nas, to dotyczy całego świata. Albo przyjmiemy epidemię na klatę, to znaczy budujemy szybko szpitale zakaźne, szkolimy personel, chronimy seniorów i z lekkimi ograniczeniami uruchamiamy gospodarkę, albo siedzimy w kwarantannie do likwidacji państwa, bo wirusa nie zlikwidujemy. Potem przyjadą Chińczycy, zdezynfekują nas i założą nam swoje państwo.
Chyba zdrowy
Chyba zdrowy 08.04.2020, 07:47
Albo bo wyborach,ogłoszą stan wojenny i zablokują konta bankowe aby PAŃSTWO mogło funkcjonować
PisioryDoDomu
PisioryDoDomu 08.04.2020, 15:10
nie ogłoszą stanu wojennego- bo to grozi wypłacaniem odszkodowań przez Panstwo - a nasze panstwo robi wszystko by uciec od odpowiedzialnosci za swoich obywateli.
?
? 08.04.2020, 01:22
Pis pis pis pis ja *** tylko polityka a nikt nie zauważył że w Kwisie jest wiecej wody i jest bardziej przejrzysta
???
??? 08.04.2020, 08:49
Wybory, Jędruś musi wygrać wybory, konstytucją nie można przełożyć, wybory zaglosujemy korespondencyjnie, wybory, Jędruś przeważa w sondażach, wybory, konstytucją nie przewiduje możliwośći przedłożenia

Czy nikt z rządu nie widzi że ludzie tracą pracę?
Antoni
Antoni 07.04.2020, 23:28
Jestem przedsiębiorcą Nie widzę tu winy Burmistrza To sytuacja Koronywirusa doprowadziła do tego stanu Mam żal do niego że nie wspierał równo przedsiębiorców a kosztem co nie których budował Świeradów
Milena
Milena 08.04.2020, 09:47
Widocznie Bóg tak chciał. Pokuta za grzechy!
Andrzej
Andrzej 07.04.2020, 22:49
Po wyborach będzie lepiej, Pan Andrzej Duda i Pan Kaczyński będą wspierali Świeradów tarczą szlifierską z diamentami. Wyrównają wszelkie potrzeby
Markus
Markus 07.04.2020, 22:31
Więc rozumiecie powagę sytuacji jeśli państwo się nie wyleczy to nie trzeba zakazów ale i tak nikt do was nie przyjedzie wie nie utrudniać tylko pomagać. I nie porównujcie się do służby zdrowia.
Niepop8eram
Niepop8eram 07.04.2020, 22:22
Problemem nie jest to, ze nie mozemy nakarmic biednych tylko to, ze bogaci nie moga sie nażreć. Wszystko w temacie, szkoda ze jak wplywy sie zwiekszaja nie robia konferencji jak zwydatkowac srodki. Tak samo wyzsze sfery Biznesmeny;) Nie daja ludzia podwyzki pensje w Hotelach to jakis zart. Wazne ze interes sie kreci dojcze wychodza z kazdej strony. Many many
??
?? 08.04.2020, 08:53
Tylko że biznesmen posiedzi sobie 2-3 miesiące z oszczędności, szary pracownik z tych pensji zostaje bez niczego bo rząd skupił się na wyborach i tam kasę pcha.
Mirs
Mirs 07.04.2020, 21:47
Radni Świeradowa wstyd jak mozecie doprowadzac do nedzy mieszkancow Czy wy nie widzicie co sie u was dzieje !!! Burmistrz robi co chce i ratuje sie kredytami na wlasne pensje Zadluzenie miasta jest tak duze ze nawet najlepsze sezony turystuczne nie pomoga
Mieszkaniec
Mieszkaniec 07.04.2020, 21:26
Mieszkaniec
Trzeba było jeszcze dwie ciuchcie dokupić i dwie stacje kultury wybudować.Inwestycje uważam mocno przeinwestowane !!!!!!!!!!



????????
???????? 07.04.2020, 21:22
8 lat rządów PO, pobudowane drogi, obiekty sportowe i wiele inwestycji, zmiana w infrastrukturze widoczna oraz afera afera afera, ośmiorniczki, afera taśmy prawdy afera

5lat rządów PiS, mamy 500+, mamy 13 emeryturę, nie brali sami podzielili się, rekordowo wysokie nagrody, infrastruktura powoli powoli powoli, robi się jak za komuny dyktatura, prawo co tam, zrobimy swoje skłóceni z zachodem

Jedni mieli wizję tanich kamienic i biznesu
Drudzy zapetrzeni we włodarzy okrągłego stołu dążą do de komunizacji - de jednak wykreslic jednak trzeba.
??
?? 08.04.2020, 08:55
Komunizacji
Adek1948
Adek1948 07.04.2020, 21:17
Trzeba wśród pożytecznych idiotów zorganizować zbiórkę na rzecz Świeradowa aby obecny burmistrz jak najdłużej zachował swoją ciepłą posadę.
Maciek121
Maciek121 07.04.2020, 21:04
Przetrwajcie do lata a w tym roku wyjatkowo bedzie full ludzi, wyjazdy zagraniczne odwolane wiec prawie wszyscy zostana w Polsce.
behrami
behrami 08.04.2020, 02:31
A skąd pewność, że wirus zniknie w czerwcu? W czerwcu będziemy przyjmować wirusa na klatę, inaczej zimą Chińczyków.

Pozostałe