Ewakuacja na ul. Strumykowej w Lubaniu

  • 07.04.2020, 10:19 (aktualizacja 07.04.2020, 10:53)
  • red.
Ewakuacja na ul. Strumykowej w Lubaniu

Podziel się:

Oceń:

Dziś po 9. rozpoczęła się ewakuacja mieszkańców około 20 budynków mieszkalnych na ul. Strumykowej w Lubaniu. Przyczyną jest znaleziony pocisk artyleryjski.

Ulica Strumykowa zlokalizowana jest u podnóża Harcerskiej Góry, w pobliżu której w ubiegły piątek saperzy podejmowali granat moździerzowy .

Dziś mamy do czynienia z niemieckim pociskiem artyleryjskim kalibru 88 mm znalezionym na budowie domu jednorodzinnego. Pocisk podobno stoczył się ze skarpy, ślady jednak wskazują, że pocisk znaleziony był we wcześniejszym okresie. Tu apeluję do firm budowlanych lub osób wykonujących prace ziemne, aby zgłaszać takie przedmioty już w chwili ich znalezienia. Zdarzały się przypadki, że podobne pociski wybuchały wystawione na promienie słoneczne. - usłyszeliśmy od st. chorążego sztab. Radosława Mazura, dowódcy bolesławieckiego Patrolu Rozminowania nr 23 z 23 Śląskiego Pułku Artylerii.

Znaleziony dziś pocisk okazał się być w złym stanie, a jego podjęcie grozi detonacją, dlatego saperzy zdecydowali o ewakuacji mieszkańców około 20 budynków znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie znaleziska. Jak się dowiadujemy, nie wszyscy mieszkańcy podeszli do sprawy poważnie i znalazły się osoby, które odmówiły opuszczenia domu. W związku z tym na miejsce wezwano dodatkowy patrol policji oraz żołnierzy wojsk obrony terytorialnej.

Funkcjonariusze przypominają, że osobom nie stosującym się do zaleceń grozi kara na podstawie art. 65a kodeksu wykroczeń.

Kto umyślnie, nie stosując się do wydawanych przez funkcjonariusza Policji lub Straży Granicznej, na podstawie prawa, poleceń określonego zachowania się, uniemożliwia lub istotnie utrudnia wykonanie czynności służbowych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Tradycyjnie w takich sytuacja saperzy zwracają się z apelem.

W przypadku znalezienia przedmiotu przypominającego pocisk należy to niezwłocznie zgłosić , aby saperzy sprawdzili i zabezpieczyli znalezisko. Nawet jeżeli coś tylko przypomina pocisk lepiej żebyśmy to my przyjechali i sprawdzili niżby ktoś miał to przenosić bądź opukiwać z rdzy. Jeżeli taki przedmiot okaże się później kawałkiem rury nikt z tego powodu nie będzie wyciągał konsekwencji – wyjaśnia Radosław Mazur.

red.

Zdjęcia (6)

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Anarchol'68
Anarchol'68 12.04.2020, 14:04
Pociski "osiemdziesiątki ósemki" z drugiej wojny światowej praktycznie nigdy nie były wypełniane kwasem pikrynowym!

A właśnie wypełnione tym materiałem wybuchowym pociski potrafią wybuchnąć po wystawieniu na słońce...
bodziosam
bodziosam 08.04.2020, 07:53
Cytowany art. 65a kodeksu wykroczeń jak najbardziej jest adekwatny, ale do miejsc publicznych. Niestety prywatny dom nie jest miejscem publicznym i zastosowanie tego przepisu jest przekroczeniem kompetencji. Wyproszenie kogoś z jego własnego domu jest naruszeniem miru domowego. Można jedynie zaapelować i poprosić o ewakuowanie się w związku z ochroną własnego zdrowia, życia i mienia, spowodowanego zaistniałą niebezpieczną sytuacją.
koroniak
koroniak 07.04.2020, 16:09
i cała akcja #zostańwdomu na marne :D
lol
lol 07.04.2020, 16:02
qrła trza zostać w domu nie?
Zbychu
Zbychu 07.04.2020, 15:55
Można też odrazu za*** w detonator
Ciekawa
Ciekawa 07.04.2020, 11:26
Opukiwać z rdzy??
Co to znaczy?
Płukać czy pukać ??
T
T 07.04.2020, 13:09
Odrywać za pomocą młotka lub innego przedmiotu rdzy czyli tlenków metali z powierzchni metalu za pomocą uderzeń w przedmiot opukiwany.
Ciekawa
Ciekawa 07.04.2020, 17:23
Dziękuję ?

Pozostałe