Oświadczenie poselskie Roberta Obaza

  • 29.03.2020, 12:13
  • Informacja Prasowa
Oświadczenie poselskie Roberta Obaza Zdjęcie: 24jgora.pl

Podziel się:

Oceń:

Tak zwana Tarcza Antykryzysowa wprowadziła rozwiązania, które uderzają w prawa pracownicze oraz pensje milionów polskich pracowników.

Szanowni Państwo,
Na wniosek Pani Marszałek Elżbiety Witek zostało w czwartek zwołane posiedzenie Sejmu. Ze względu na ogłoszony stan epidemiczny na terenie całego kraju konieczne było dokonanie zmian w regulaminie Sejmu, które zabezpieczałyby przede wszystkim ponad 1000 pracowników obsługujących posłów w czasie tradycyjnych posiedzeń.

 

Nawet w czasie trwania epidemii konieczne jest, by władza ustawodawcza podejmowała się tworzenia prawa, które ma na celu przede wszystkim zabezpieczenie życia i zdrowia Polek i Polaków. Dlatego Lewica zgłaszając poprawki do regulaminu Sejmu działała w taki sposób by żaden z filarów naszego bezpieczeństwa nie został naruszony a normy prawa w tym także konstytucyjne były przestrzegane w tak trudnym dla nas wszystkich okresie.

W momencie czwartkowych głosowań nad regulaminem Sejmu opozycja, co należy podkreślić miała większość. Nie można mieć pretensji do posłów, którzy się nie pojawili w Sejmie. Wśród nich są także osoby z grupy ryzyka o czym często zapominamy. Mają rodziny o których zdrowie powinni zadbać. Dlatego nie chcąc narażać swojego i swoich bliskich zdrowia nie pojawili się na posiedzeniu Sejmu.

Dla wszystkich posłów opozycji jasne było od początku, że głosowania nad tak zwaną Tarczą Antykryzysową zaproponowaną przez rząd Mateusza Morawieckiego odbędą się w piątek. Lewica jako klub parlamentarny od dawna przygotowywał się na gorącą debatę w tym zakresie oraz stworzenie takich rozwiązań, które zapewniałyby bezpieczeństwo finansowe pracownikom i przedsiębiorcom.

Lewica złożyła w piątek ponad 200 poprawek do ustawy rządowej w tym tak ważne dla nas jak:
1. Gwarancję utrzymania wysokości wynagrodzeń – tak aby państwo finansowało 75% wynagrodzenia pracowników, do wysokości przeciętnego wynagrodzenia w 2019 roku.
2. Rozszerzenie praw pracowniczych na wszystkie typy umów - w tym wprowadzenie zasiłku opiekuńczego dla wszystkich pracujących, w tym samozatrudnionych, na dzieci do 13. roku życia oraz na dzieci z niepełnosprawnością do 24. roku życia.
3. Finansowanie kosztów stałych przedsiębiorcy (energii elektrycznej, gazu, czynszu, opłat leasingowych i innych) przez 6 miesięcy, do kwoty nieprzekraczającej 50 tys. złotych miesięcznie.
4. Powołanie Komitetu Antyspekulacyjnego: szefowie UOKiK, KNF i Minister Rozwoju wspólnie koordynują działania dotyczące przeciwdziałaniu lichwie oraz nieuzasadnionemu wzrostowi cen.
5. Dotacja dla jednostek samorządu terytorialnego w wysokości 50% utraconych przychodów z PIT i CIT na podstawie przychodów z 2019 roku.


Wszystkie nasze propozycję w tym także te zawarte powyżej zostały odrzucone głosami koalicji rządzącej. Zamiast tego tak zwana Tarcza Antykryzysowa wprowadziła rozwiązania, które uderzają w prawa pracownicze oraz pensje milionów polskich pracowników.
Od samego początku Lewica mówiła jednoznacznie: nie poprzemy rozwiązań, które będą godzić w ludzi pracy. Nie przyłożymy ręki by pozostawić osoby na umowach śmieciowych bez żadnego wsparcia. Dlatego nie mogliśmy zgodzić się na:

1. Liberalizację kodeksu pracy w tym obniżeniu wynagrodzeń oraz skróceniu czasu odpoczynku dla pracowników
2. Zbyt niskiemu dofinansowaniu opieki zdrowotnej na poziomie 7,5 mld zł
3. Na dysproporcje w finansowaniu sektora bankowego a pomocą zaproponowaną przez rząd dla przedsiębiorców
4. Braku wsparcia dla osób zatrudnionych na umowach poza kodeksowych


Przyjęte przez rząd PiS rozwiązania w nocnych głosowaniach nad ustawą pomocową nie tylko nie spełniają oczekiwań przedsiębiorców i pracowników, ale wręcz wprowadzają nam wszystkim nową doktrynę szoku. Lewica nie zgadza się z finansowaniem największych i najsilniejszych kosztem pracowników.

Za skandaliczne należy uznać także wprowadzenie niespodziewanej przez żaden klub parlamentarny poprawki nr 177, która zmieniała kodeks wyborczy. Jest to naruszenie wszelkich norm stanowienia prawa w naszym kraju. Nie może być tak, że pod osłoną nocy partia rządząca na mniej niż 6 miesięcy przed wyborami dokonuje zmian w kodeksie wyborczym. Widać w tym wypadku intencje Prawa i Sprawiedliwości, to nie dobro Polek i Polaków jest na pierwszym miejscu, ale zapewnienie wygranych wyborów Prezydenckich i kontynuacja władzy. Szokujące dla nas jest głosowanie posłów Koalicji Obywatelskiej, którzy wiedząc jakie rozwiązania przygotował rząd w tym wprowadzenie poprawki, która godzi w porządek konstytucyjny państwa zagłosowała za ustawą o Tarczy Antykryzysowej. Tym samym posłowie największego klubu opozycji w parlamencie przyłożyli rękę do psucia prawa i otworzyli furtkę do przeprowadzenia niebezpiecznych w tych warunkach dla zdrowia i życia nas wszystkich wyborów w dniu 10 maja 2020r.
Z poważaniem
Robert Obaz

Informacja Prasowa

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

karol
karol 30.03.2020, 18:42
Oj lewica już narządziła ,narzadziła .Niech wsiadają na rower i kręca ***ami.
Bingo!
Bingo! 30.03.2020, 11:41
BRAWO LEWICA! Na Was zawsze można liczyć. Pilnujcie mandatów w parlamencie i niech się klub rozwija!
tobi
tobi 29.03.2020, 13:49
Czerwona zaraza wydaje jak zwykle czyjeś pieniądze i mieni się obrońcami narodu.Kto ich wpuścił do Polskiego Sejmu?
Sławek
Sławek 29.03.2020, 21:27
Czerwona zaraża, to teraz rządzi. Tylko wytyczne nie idą z Moskwy, a od czarnych.
karol
karol 30.03.2020, 18:39
Slawek coś masz z głowa czerwonych nzywasz czarnymi ,a czarnych czerwonymi .Popatrz w lustro ?
bolo_antoszczykbolo_antoszczyk
taki tam 29.03.2020, 18:52
Jak to kto? Ciemnota średniowieczna i patologia społeczno-umysłowa
Mandaryn
Mandaryn 29.03.2020, 19:59
Wpisałem was obu do skorowidza w kategorii - GŁUPKI. Wpiszcie sobie do pamiętnika:
Gdyby głupota emitowała światło
to stając przed lustrem musielibyście (we dwaj razem i z osobna) zamknąć oczy ...


KingaS
KingaS 29.03.2020, 12:32
Z ustawy zwanej „Tarczą antykryzysową”
Punkt 3. dokumentu brzmi:
"Na wniosek duchownego będącego płatnikiem składek zwalnia się z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, dobrowolne ubezpieczenie chorobowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne należne z tytułu bycia duchownym, za okres od dnia o 1 marca 2020 do 30 maja 2020 r.".
Gawiedź parafialna nadal będzie solidarnie płacić, może nawet więcej niż na tacę w poczuciu naprawiania wielkiej krzywdy - i w ten sposób szamaneria nie tylko przetrwa ale nawet dorobi się na koronowanym wirusie.
Szewca, krawca i fryzjera też zwolnili (?) - ale im nikt mamony nie doniesie (przeleje) - oni często nawet nie mają rachunku bankowego.

Pozostałe