Amerykańskie gazety piszą o Kopalni Turów

  • 18.12.2019, 12:42
  • Żródło: zinfo.pl
Amerykańskie gazety piszą o Kopalni Turów zinfo.pl

Podziel się:

Oceń:

Jak podaje saechsische.de spór o rozbudowę kopalni węgla brunatnego w trójkącie granicznym cieszy się międzynarodowym zainteresowaniem mediów.

Jak czytamy na stronie, reporter z agencji prasowej Associated Press (AP) kilka dni temu odwiedził nasz region, aby poinformować o planach ekspansji kopalni węgla brunatnego w Turowie i ich konsekwencjach. Artykuł ukazał się w wiodących dziennikach amerykańskich „ Washington Post” i „ New York Times”.

Nie jest tajemnicą, że mieszkańcy czeskich wsi, które sąsiadują z kopalnią nie chcą rozbudowy i przedłużenia koncesji na wydobycie. Według nich przyczyni się to do znacznego zmniejszenia wód gruntowych.

Jak czytamy w materiale saechsische.de amerykański dziennikarz usłyszał w rozmowie z jednym z mieszkańców przygranicznych Czech, że w Vaclavicach, miejscowe studnie przez stulecia dostarczały ogromną ilość wody. Niestety tak już nie jest. Czech skarży się, że teraz wystarczy jej tylko na szybki poranny prysznic dla czteroosobowej rodziny.

Według czeskich badań plany Turowa zagrażają zaopatrzeniu w wodę około 30 000 osób.

Plany kopalni wywołały spór z czeskim rządem. Są one również sprzeczne z żądaniem Organizacji Narodów Zjednoczonych dotyczącym natychmiastowego i znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych

Czeskie Ministerstwo Środowiska odrzuciło polski projekt w listopadzie 2019 r.

Byłoby idealnie, gdyby kopalnia nie została rozbudowana, wydobycie zostało zatrzymane, a my żyliśmy w normalnym środowisku - powiedział zastępca burmistrza miasta Hradek nad Nisou, Pavel Farsky.

Władze Kopalni Turów cały czas podkreślają, że nikt nie mówi o zwiększeniu obszaru wydobycia poza teren wskazany w koncesji w latach 90. XX wieku. Wydobycie węgla jest zaplanowane do wyczerpania zapasów.

Źródło: zinfo.pl

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Nieprawdziwe info
Nieprawdziwe info 25.12.2019, 11:39
Artykuł powielający brednie o powiększeniu kopalni... parodia. Państwa czytelnicy pracują w kwb i czytając to powinni mieć odruchy wymiotne. Chodzi o przedłużenie koncesji kopalni w niezmienionym obszarze. Ponadto Czesi nie pytali się nikogo o zdanie budując elektr atomowa ok 200 km od naszego regionu...
Jan
Jan 20.12.2019, 21:34
Ja mieszkam dalej i także mi studnia wysycha, więc to nie wina kopalni, a długotrwałej suszy. Niech każdy sobie pomyśli, kiedy padał deszcz przez tydzień czasu non stop? No to są właśnie normalne deszcze, a nie te ulewy 10 minutowe, albo mżawki.
Zwykły Polak
Zwykły Polak 19.12.2019, 20:36
W 1939 TEŻ był konflikt ale USA nie pisali artykułów. Czesi nie protestowali ze setki tysięcy Polaków giną albo umierają z głodu. Francuzi poddawali się szkopom jak kundle, A My jako PoLacy okradli byśmy EUROPĘ w tamtych czasach też byśmy byli pro ekologiczny .
Zzzx
Zzzx 19.12.2019, 06:44
Dlaczego czesi nie czepiają się swojej kopalni brunatu ciekawe czy tam studnie nie wysychają
Bready
Bready 19.12.2019, 22:45
Swoich a nie swojej ,bo maja ich kilka.

Pozostałe