Dolny Śląsk wspiera wymianę starych kotłów

  • 27.11.2019, 10:47 (aktualizacja 27.11.2019, 11:15)
  • UMWD
Dolny Śląsk wspiera wymianę starych kotłów

Podziel się:

Oceń:

Są kolejne pieniądze na inwestycje ograniczające tzw. emisję kominową. W Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej ogłoszono konkurs na dofinansowanie modernizacji systemów grzewczych i odnawialnych źródeł energii. Do dyspozycji jest ponad 22,5 miliona złotych.

- Chcemy poprawić jakość powietrza i zwalczać przyczyny smogu. Wspieramy projekty ograniczające emisję dwutlenku węgla oraz zanieczyszczeń pyłowych do atmosfery poprzez dotacje unijne na termomodernizacje, zakup ekoautobusów, budowę dróg rowerowych czy właśnie na modernizację systemów grzewczych. Warto sięgnąć po fundusze, by wreszcie pozbyć się przestarzałych i szkodliwych systemów ogrzewania, które trują nas wszystkich - zachęca Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Informacje o konkursie

Wnioski o dofinansowanie grantów na modernizację systemów grzewczych będzie można składać od 04.12.2019 r. do 08.01.2020 r. w Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej. Szczegółowe informacje dot. konkursu „3.3 e Modernizacja systemów grzewczych i odnawialne źródła energii - projekty dotyczące zwalczania emisji kominowej - projekty niegrantowe” przeczytamy na stronie internetowej www.dip.dolnyslask.pl.

Konkurs jest skierowany do tzw. Obszaru ZIT WrOF obejmującego: Gminę Wrocław, Miasto i Gminę Jelcz-Laskowice, Miasto i Gminę Kąty Wrocławskie, Gminę Siechnice, Gminę Trzebnica, Miasto i Gminę Oborniki Śląskie, Miasto i Gminę Sobótka, Gminę Miasto Oleśnica, Gminę Oleśnica, Gminę Długołęka, Gminę Czernica, Gminę Żórawina, Gminę Kobierzyce, Gminę Miękinia, Gminę Wisznia Mała.

- Wnioski o dofinansowanie będą mogły składać między innymi samorządy, spółki komunalne, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, organizacje pozarządowe. Dofinansowanie ze środków unijnych może pokryć maksymalnie 85 proc. wydatków inwestycyjnych, w tym koszty zarządzania - wyjaśnia Jerzy Michalak, dyrektor Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej.

Projekty ekologiczne

Na dofinansowanie w pierwszej kolejności będą mogły liczyć projekty, w których rezygnuje się z tradycyjnego ogrzewania paliwem stałym (np. węglem) na rzecz podłączenia instalacji do sieci ciepłowniczej. Jeśli takie podłączenie jest niemożliwe lub nieopłacalne, samorząd dopłaci do instalacji nowoczesnych, ekologicznych źródeł ogrzewania, takich jak pompy ciepła, kotły na biomasę, ewentualnie paliwa gazowe (nie jest możliwe dofinansowanie kotłów węglowych). Ważne, aby kocioł po wymianie spełniał wymagania dla ekoprojektu, które będą obowiązywały od 2020 roku – stosowna informacja powinna znajdować się w dokumentacji urządzenia. Aby wniosek mógł liczyć na dofinansowanie, planowana inwestycja musi ograniczać emisję dwutlenku węgla oraz zanieczyszczeń pyłowych do atmosfery. Projekty mogą być uzupełnione poprzez instalacje, dzięki którym będzie można pozyskać ciepłą wodę lub wyprodukować energię elektryczną, np. fotowoltaika.

Dla kogo dotacje?

- jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia;
- podmioty publiczne, których właścicielem jest JST lub dla których podmiotem założycielskim jest JST;
- jednostki organizacyjne JST;
- spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mieszkaniowe;
- towarzystwa budownictwa społecznego;
- organizacje pozarządowe;
- PGL Lasy Państwowe i jego jednostki organizacyjne;
- kościoły, związki wyznaniowe oraz osoby prawne kościołów i związków wyznaniowych;
- jednostki sektora finansów publicznych, inne niż wymienione powyżej;

UMWD

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

jola
jola 27.11.2019, 21:33
Jak Dolny Śląsk wspiera wymianę starych kotłów na nowe w Lubaniu ? Ile wniosków na dofinansowanie w ciągu roku przyjęto ? 20 na wymianę starych kopciuchów na piece 5 generacji na cały Lubań .
Iwona
Iwona 27.11.2019, 18:59
Powyżej wymieniono wiele gmin, ale Lubania brak. Wnioskuje, że tego projektu u nas nie będzie.
Brawo, ciąg dalszy palenia byle czym i trucia.
Wiele gmin czy miast, robi różne projekty aby było czym oddychać. Chwała im za to.
My żyjemy w Lubaniu i też chcemy czystego powietrza P.Starosto, P Burmistrzu i Rado Miejska.
Agnes
Agnes 27.11.2019, 18:54
Trują powietrze i żywność. Trucizna działa powoli: wątroba, trzustka i tarczyca.
Polacy stosują Roundup na potęgę. Rolnicy nie są świadomi konsekwencji.
W naszym kraju istnieje tradycja stosowania Roundupu, bo jest tani i skuteczny. Rolnicy używają go chętnie, jednak większość z nich nie jest świadoma konsekwencji nadmiernego stosowania tego środka. Glifosat wywołuje raka i negatywnie wpływa na środowisko.
Eko
Eko 27.11.2019, 18:00
O k....!!! Gdzie to tak dymi?!! Te zdjęcia to chyba fake czy nie?
minio
minio 27.11.2019, 16:10
Nic w tej wiadomości nie ma o gminie i mieście Lubań, tylko o innych gminach i miastach, a co z Lubaniem ???
ciekawska
ciekawska 27.11.2019, 14:59
ale po cóz ta informacja tutaj skoro dofinansowanie do tyczy gminy lubań, ani żadnej sąsiedniej ?
marc55
marc55 27.11.2019, 12:25
http://powietrze.gios.gov.pl/p…

Pozostałe