Rozmawiali z seniorami o ich bezpieczeństwie

  • 25.11.2019, 14:21
  • Źródło: KPP Lubań
Rozmawiali z seniorami o ich bezpieczeństwie KPP Lubań

Podziel się:

Oceń:

W Ośrodku Kultury i Sportu w Leśnej odbyła się debata społeczna pn.„ Bezpieczny Senior ” zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Lubaniu. Policjanci jak i zaproszeni przedstawiciel instytucji publicznych rozmawiali z mieszkańcami miasta i gminy Leśna na temat bezpieczeństwa seniorów odnosząc się do oszustw, cyberbezpieczeństwa oraz niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Temat debaty został zainicjowany zdarzeniami, odnośnie oszustw metodą na tzw. „wnuczka”, „policjanta”, „pracownika służby zdrowia”, które coraz częściej ukazują się opinii publicznej. Jak wynika zagadnienie to wskazuje na znaczną nieświadomość seniorów , którzy padają ofiarą oszustw. W debacie udział wziął I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Lubaniu nadkom. Piotr Pietrykowski, przedstawiciele władz samorządowych Burmistrz Leśnej Szymon Surmacz wraz ze swoim zastępcą Marcinem Mireckim oraz policjanci. W dialogu udział wzięli mieszkańcy miasta i gminy Leśna.

Organizatorom tego przedsięwzięcia, zależało na przedstawieniu problemu oraz uwrażliwienie uczestników na zmodyfikowane i coraz bardziej skomplikowane formy wyłudzania pieniędzy. Pani Joanna Lubikowska z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lubaniu omówiła problem wyłudzenia świadczeń przez oszustów oraz poinformowała o tym, jak zachować się gdy do drzwi zapuka osoba podająca się za pracownika ZUS-u.

Dyrektor lubańskiej placówki handlowej Pan Adam Połomski zaznaczył m.in. na co zwrócić uwagę przy zawieraniu umów a także jaki jest okres odstąpienia od nich. Powiatowy Rzecznik Konsumentów Pani Agnieszka Cichoń przestrzegała o nieuczciwych praktykach rynkowych stosowanych przy umowach sprzedaży podczas spotkań ( pokazów) z seniorami. Prelegenci lubańskiej komendy za pomocą prezentacji multimedialnej przedstawili zagrożenia wpływające na stan bezpieczeństwa mieszkańców powiatu lubańskiego w tym w szczególności : oszustwa metodą na „ wnuczka” oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ponadto zaprezentowali sposób oraz zasady działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa informując mieszkańców do jej współtworzenia poprzez nanoszenie na nią niepokojących zjawisk np. aktów wandalizmu, niewłaściwej infrastruktury drogowej czy w okresie zimowym informacji o osobach bezdomnych wymagająca pomocy. Dużo uwagi poświęcono także bezpieczeństwu niechronionych uczestników ruchu drogowego- pieszych, w tym noszenia elementów odblaskowych.

Na zakończenie debaty przyszedł czas na dyskusję w trakcie, której mieszkańcy zadawali pytania oraz zgłaszali prośby z zakresu bardzo szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Wszystkie zgłoszenia zostały zapisane i po zweryfikowaniu będą realizowane przez odpowiednie instytucje publiczne.

Na zakończenie debaty społecznej mundurowi zobowiązali się do systematycznych przedsięwzięć, spotkań z mieszkańcami powiatu mających na celu niwelowanie pojawiających się zagrożeń.

Źródło: KPP Lubań

Zdjęcia (11)

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Hera
Hera 25.11.2019, 23:26
A jak maja bronic sie przed złodziejskim zusem ,tez nauczyli seniorow ? Przeciez szalona inflacja zerwała sie z łancucha i dotkliwie pokasa seniorow ! Rzad odchudzi nas z kosci na osci i do głodowej emerytury nie dozyjemy .???

Pozostałe