×

Kwietne łąki w Lubaniu. Co wy na to?

  • 28.06.2019, 14:22
  • red.
Kwietne łąki w Lubaniu. Co wy na to? Pixabay
Podziel się:
Oceń:
Miejsca porośnięte trawą zostaną zastąpione łąkami kwietnymi? Do takiego rozwiązania namawiają burmistrza miejscy urzędnicy. Jeśli pomysł spodoba się z pierwszych dywanów usłanych kwiatami możemy cieszyć się już w przyszłym sezonie.

Pod koniec maja pisaliśmy o tym, że lubański magistrat zmienia politykę dotyczącą wykaszania miasta.

- Tereny zielone w mieście są koszone według pewnego harmonogramu. Najpierw parki, a później poszczególne ulice - mówił Arkadiusz Słowiński, burmistrz miasta, który od razu dodał - Jeżeli o mnie chodzi uważam, że można byłoby zmienić filozofię tego koszenia. Niekoniecznie wykaszać całe tereny zielone, których nikt nie używa, a wykaszać jedynie wzdłuż miejskich traktów metr do półtora, a w miejscach gdzie jest naturalny zieleniec powinna rosnąć.

Jednym z argumentów jaki padał były oszczędności na paliwie i mniejsze zanieczyszczenie środowiska.

- Trawa ma to do siebie, że niestety do pewnej wysokości rośnie. Ja podpatruję co dzieje się w tak zwanym cywilizowanym świecie. Proszę mi wierzyć, że w wielu krajach jest koszone do półtora metra (dop. red. od granicy drogi), a dalej trawa rośnie w sposób naturalny. Tam gdzie trzeba, czyli w parkach i na placach zabaw trawa powinna być skoszona, ale nie wymagajmy, aby wszędzie była koszona dwa czy trzy razy w roku - tłumaczył burmistrz. - Za te pieniądze ZGiUK mógłby dokupić wyposażenie placów zabaw czy wprowadzić kolejne innowacje na przykład na cmentarzach, a tak palimy całą masę litrów benzyny na koszenie, którego po dwóch tygodniach już nie widać - dodaje włodarz.

Pojawił się pomysł by jeszcze bardziej zaoszczędzić na paliwie i jednocześnie poprawić estetykę miasta. Mowa o kwietnych łąkach, które w naszym kraju są coraz bardziej popularne. Można je zobaczyć m.in. w Wałbrzychu. Do wprowadzenia takiego rozwiązania namawiają burmistrza Lubania miejscy urzędnicy. Co istotne takie łąki są bardzo przyjazne środowisku.

- Dobre wzorce warto czasami podglądać u tych, którzy je wprowadzają. O koszenie terenów zielonych bardzo zabiegają mieszkańcy jakby trochę zapominając o tym, że w tym ekosystemie żyją pożyteczne owady i inne zwierzęta. Jest pomysł, aby takie zieleńce gdzie dziś rośnie trawa obsadzać różnego rodzaju kwiatami. Są specjaliści w branży, którzy potrafią to zaaranżować i wykonać odpowiednie nasadzenia tak by łąka żyła od początku wiosny od późnej jesieni - mówi Arkadiusz Słowiński.

Jeśli pomysł się spodoba mieszkańcom Lubania jest duża szansa by w przyszłym roku choćby w części miasta, na próbę, takie łąki powstały.

red.

Komentarze (46)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

lub
lub 02.08.2019, 21:48
niech burmistrz kupi kosy i sierpy i niech kosza za darmo
zaniepokojony
zaniepokojony 05.07.2019, 14:12
Kwieciste łąki ? Już to widzę- trawa i inne chwasty po pas i dobry pretekst, żeby nic nie robić- bo przecież -"kwieciste łąki", a dzieci mają być narażone na odkleszczowe zapalenie mózgu boleriozę i inne choróbska przenoszone przez lęgnące się w tym środowisku kleszcze. Przecież to jest miasto, trawniki powinny być utrzymywane w należytym stanie, a nawiedzonym "miłośnikom ekologii" polecam spacer za miasto, tam nie brakuje "kwiecistych łąk".
Obserwator
Obserwator 30.06.2019, 22:37
Panie burmistrzu ,spiacy krolewiczu ,kiedy panu otworza sie oczy i zobaczy pan to ,co my widzimy .Czekamy !!!!!!!!!!!!!!!!!
Pusia
Pusia 02.07.2019, 21:27
Widzieliście kiedy Arkadyjusza zwanego burmistrzem na obchodzie, lustracji miasta. Chyba na odcinku: budynek urzędu - ratusz. I bez asystenta z notatnikiem. Co ona zatem może wiedzieć jak wygląda miasto poza Bracką?
Gość
Gość 30.06.2019, 16:59
Trawa musi być przycięta a nie wydarta do samej ziemi.Nawet jak będzie łączka to powinna byc przycięta ze dwa razy w sezonie,najlepiej zwykłą ręczną kosą.Taką łączkę też trzeba podlewać. Na trawnikach lubański jest tyle śmieci,że aż wstyd.
Jan
Jan 30.06.2019, 16:22
Bardzo dobry pomysł,tam mają być kwitnące byliny a nie chwasty czy trawa jak niektórzy piszą.Kleszcze są na skoszonych trawnikach,tam dzieci by się nie bawiły.Panie Burmistrzu proszę wziąć pod uwagę głosy z ankiety i działać.Niektórzy z piszących jeszcze są mentalnie w PRL.
gosc
gosc 29.06.2019, 23:23
W Lubaniu nie ma ani jednego psychologa na zNFZ a oni beda kwiatki sadzic . Czy pan Burmistrz nie widzi ze mlodziez pije i cpa na potege a nie leczeni dokonuja strasznych rzeczy . To jest problem ,ktorym trzeba sie na cito zajac ! Lepiej przygladac sie biernie jak nam mlodziez dziczeje .Juz jest strach na ulice po zmroku wyjsc .
Bolus
Bolus 30.06.2019, 10:07
Niech się wychowaniem owieczek i baranków w ramach misji ewangelizacyjnej zajmą księża na parafiach bo do tego są zobowiązani - duszpasterze za przeproszeniem - zwani,. W Piśmie Świętym stoi czarne na białym...
Logik
Logik 01.07.2019, 11:04
A może by tak wychowaniem swoich pociech zajęli się rodzice?.
Antylogik
Antylogik 02.07.2019, 19:29
😜Uderz w stół.....

Gosc
Gosc 02.07.2019, 14:58
Moglo by tak byc ,ale pomoc psychologiczna jest niezbedna ,a nie kazdego rodzica stac zaplacic prywatnie po 100 zl za 1godz.
Mieszkaniec Lubania
Mieszkaniec Lubania 29.06.2019, 22:46
Jezeli ktos uwaza, ze koszenie trawy jest niepotrzebne to smiem twierdzic, ze wychodzi tez z zalozenia ze sprzatanie w domu jest tez bez sensu. Glupszej durnoty nigdy nie slyszalem a podejnowanie takich decyzji kryje za soba tylko problemy finansowe miasta , ktore nie pozwalaja na tak podstawowe dzialania. Duza trawa=wiecej kleszczy, czy tak sie dba o zdrowie mieszkancow?
Rezydent
Rezydent 30.06.2019, 14:22
Czy ktoś pozwoli swoim dzieciom i wnukom hasać po tych pożal się Boże niekoszonych łączkach??? Oj, kończy się kaska na rozdawnictwo i teraz wciska się tego typu gnioty. Gołym okiem to widać.
Diabel
Diabel 29.06.2019, 22:35
Powiem tak Luban nie portafi zadbac o zwykla trawe a Chca laki kwietne zrobic!!!zarosniety trawnik gdzie nie spojrzysz wstyd i tyle!!!!ZGIUK siano kroi za smieci a nie potrafia o trawniki zadbac zal pl.Takze laki to kolejny niewypal bedzie jak "park wodny"lepiej posiejcie zboze przynajmnjej bedzie jakis pozytek😁😈
Obserwator
Obserwator 30.06.2019, 21:38
Nie ma w tej "zasmarkanej dziurze" żadnej - dosłownie - porządnej nawierzchni drogi, łata na łacie, krzywe chodniki (no poza Spółdzielczą i Ratuszową), wokół Tretu pożal sie ich boże - śmieci, osraneściany i gzymsy, zielsko na przymurzu, zdekompletowane z kostki fragmenty nawierzchni no i kolonia ćpunów i innej maści żulostwa obciąga piwko - jak tylko zbiorą od przygodnych co łaska. (Józek! Pożycz 50 groszy bo nam brakuje...!) Na dodatek zatkany samochodami poza miejscami do parkowania - a Straż jeździ i nie reaguje. Parkują już bezkarnie przy przejściu dla pieszych. Przy krawężnikach pozostałości z akcji zimowego utrzymania z kilku lat... syf - a za kosiarzem ze spalinową dmuchawą urządza tumany kurzu dotruwając i tak już zatrute powietrze...
Lusia
Lusia 29.06.2019, 19:39
Oczywiście tak! Alergicy czy w Lubaniu czy gdziekolwiek poza - zawsze mają i będą mieli problemy. Do czasu kiedy nie wykluczone odkryje nauka radykalne anty alergeny w postaci jednorazowej aplikacji w układ immunologiczny.
Dlatego kwieciste łąki wskazane ze względu na jakość naszego powietrza.
Mieszkanka
Mieszkanka 29.06.2019, 15:24
A co kogo obchodzą alergicy i ich problemy? Niech łykają leki i już. A może powinniśmy wszystko zalać betonem i wybić zwierzęta, które mają sierść bo alergia? Miasto bez zielni to betonoarnia na której się wszyscy gotujemy i smażymy, ptaki nie mają gdzie się schować tak samo zresztą jak inne małe zwierzątka. Ale oczywiście ludzie patrzą tylko na swoje cztery litery. Nikt Wam w te trawy nie każe wchodzi i łapać kleszcze. Możecie korzystać z chodników. Lubań i tak ma tak mało zieleni, że wstyd. Jak najbardziej na tak dla łąk!!
Wrrr
Wrrr 30.06.2019, 18:26
A co kogo obchodzisz ty i te twoje bezwzględne komentarze?
Mieszkanka
Mieszkanka 01.07.2019, 18:27
Coś podobnie jak Ty nikogo nie odchodzisz. Twój komentarz tylko wskazuje jak niski poziom rozmówcy.
Kleszcz
Kleszcz 02.07.2019, 10:52
Piszesz o poziomie?? Najpierw upewnij się jaki poziom ty reprezentujesz.
Wrrr
Wrrr 01.07.2019, 19:29
Nie porównuj mnie do siebie, bo to mi uwłacza, ani na ksztę nie jesteśmy sobie podobne. Sorry, chciałabyś😜
Kleszcz
Kleszcz 29.06.2019, 20:00
Z tego, co tu piszesz, to sama jesteś pozbawiona empatii i patrzysz na swoje cztery litery(tylko nie wpadnij w samozachwyt😜). Nigdy nie wiadomo, co kogo w życiu spotka, Obyś nie usłyszała podobnego tekstu jak twój pod swoim adresem.
Mieszkana
Mieszkana 30.06.2019, 01:14
Ja jestem za zwierzętami i chcę żeby im było jak najlepiej więc wcale nie przejmuję się ludźmi, którym nie pasują łąki. Sorry ale nie wpadam w samozachwyt. Tak robią ludzie, którzy myślą, że niewiadomo co znaczą, więc chyba autor komentarza ;) ja jestem za przyrodą.
Xyz
Xyz 29.06.2019, 17:41
Nie Życzę Ci byś doświadczyła życia alergika... I wszelkich niedogodności i bólu z tym związanych...
Alergicy lubią łąki i kwiaty. Sam mam ogródek i korzystam z niego. Leki nie są czasem w stanie pomóc...
A w betonie pyłki też latają i potrafi być jeszcze gorzej...
Tak więc myśl co piszesz. Karma wraca
Mieszkanka
Mieszkanka 30.06.2019, 01:10
Jakoś nie przejmuję się karmą. Miałam alergię na sierść zwierząt więc zaadoptowałam dwa koty i psa i już nie mam. Męczyłam się kilka lat ale wolałam to niż użalanie się nad sobą. Alergie są skutkiem odejścia ludzi od przyrody i życia w sterylnych warunkach. Na szczęście każdy ma wybór, chodź dzisiaj ludzie lubią traktować się jak lalki z porcelany co wszystko je zabije.
Pytia
Pytia 30.06.2019, 09:51
Hehhh.. Powiedz to mojej wnuczce i innym dzieciom które duszą się w okresie pylenia traw....Ciekawe,czy jeśli chodziłoby o Ciebie lub kogoś bliskiego, czy wtedy byłabyś tak radykalna w osądach. Spójrz na TO z takiej perspektywy, może coś do ciebie dotrze... Nie mamy nic przeciw przyrodzie, bo jesteśmy jej częścią. Jednak nikt mnie nie przekona, że te trawy po pas wraz z różnej maści chwastami w centrum miasta są estetyczne i pożyteczne. Ciekawe kto "wymyślił" kwitnące łąki😜, bo coś mi mówi, że pomysł zerżnięty żywcem że Szczawna Zdr. 👍.




Mieszkanka
Mieszkanka 30.06.2019, 11:50
Łąki to nie chwasty po pas, za tym nikt nie jest. Łąki to kwiaty i trawy, które kiedyś rosły w wielu miejscach i warto do tego wrócić bo są miejscem życia wielu gatunków pożytecznych owadów, szczególnie tych zapylających. Miód lubi każdy i wie, że jest zdrowy, ale zadbać o to, żeby ta przyroda miała się gdzie rozwijać to już nie każdy chce. Umiemy tylko z niej czerpać ale o nią zadbać to już potrafią i chcą tylko nieliczni. Pozdrawiam
Ted
Ted 28.06.2019, 22:21
Róbcie tak dalej to nas zeżrą kleszcze i komary. Wysokie trawy będą idealną wylegarnia robactwa
Det
Det 30.06.2019, 10:11
Ted! Za jaką to przyczyną tak żeś podurniał?
Benek
Benek 28.06.2019, 21:18
Trawa i chwasty rosną na lubańskich chodnikach. Czy osoby sprzątające nie mają obowiązku ich usuwać. Ulice przy krawężnikach często również są zachwaszczone. Uważam że w tym roku jest gorzej niż w latach poprzednich.
Hogsofwar
Hogsofwar 28.06.2019, 21:10
Chcesz dobre wzorce to ronda porób jak Zgorzelec , to drogę zrób do Nowogrodźca jak Bolesławiec , baseny dla dorosłych jak Lwówek i Bolesławiec . A ty nam mówisz prosto w oczy że jest źle , że tak będzie i jeszcze chabazi nasadzisz i wmówisz nam że to sukces , wydasz na to z 1 mln.900 tysięcy zł i będzie super. Na ja .... w jakim mieście my żyjemy jak nie kolejne światła nie zsynchronizowane to trawy będą sadzić . Za robotę się weźcie !!!!!!!!!!!!!
Marti
Marti 28.06.2019, 21:02
Wreszcie ktoś ma wspaniały pomysł bo zamiast bujnych trawników mamy zajeżdżoną glebę przez parkujące wszędzie samochody oraz dziwne pola z kłosami np.wzdłuż torów. Jest jeszcze jedna sprawa a mianowicie zwiększenie ilości pojemników na śmieci w Lubaniu, a te które są na mieście to bardzo szybko się zapełniają.
tola
tola 28.06.2019, 20:58
Może to i lepiej, bo na parkingu, na tyłach budynku Opieki Społecznej, kosili trawę zarastającą nasadzone krzewy. Oczywiście przy okazji skoszono dużą część krzewów, nie z winy osób koszących. Nikt nie pomyślał o wyplewieniu chwastów, a ich koszenie wśród krzewów jest raczej niemożliwe. Po co było wydawać pieniądze (raczej duże) na nasadzenia? Żeby było ładnie na otwarcie?
mk
mk 28.06.2019, 20:33
Nie zapominajmy że łąka to siedlisko kleszczy!
Rozbawiony
Rozbawiony 28.06.2019, 20:19
Świetny pomysł, będą super siedliska dla kleszczy w mieście, nie ma to jak natura -następny "genialny pomysł urzędników".
Kochalam swoje miasto
Kochalam swoje miasto 28.06.2019, 18:48
AREK,weź się proszę do roboty. Zyskaj jakiś inwestorów. LUBAN UMIERA. ZULLLERNIA ATAKUJE WSZYSTKO
W
W 28.06.2019, 17:48
Na szczęście coraz więcej miast idzie po rozum do głowy i kończy z tym nadmiernym koszeniem. Zielona trawa, nawet wysoka jest dużo ładniejsza i korzystniejsza dla miasta niż żółte wypalone od słońca klepiska. Wyższa trawa zatrzymuje wodę w glebie i daje miastu więcej tlenu.
Miłosz
Miłosz 29.06.2019, 19:45
No ale wytłumacz to pospolitej ciemnocie. Jak pisał przy którymś temacie Pan H - com sobie zakopiował: gdyby te anty-zieloni durnie zrozumieli, że są durniami, automatycznie przestaliby durniami być. Z tego wniosek, że durnie rekrutują się jedynie spośród ludzi przekonanych, że durniami nie są.
Kleszcz
Kleszcz 30.06.2019, 12:28
Panie ekologiczny Miłoszu, ten wpis świadczy o pańskiej kulturze i "merytorycznym" podejściu do dyskusji🤮Czy oprócz obraźliwych epitetów zostało tu coś mądrego napisane? 🙈
Kris
Kris 28.06.2019, 16:53
Zabierzcie tego burmistrza i prezesa zgiuk w cholerę bo to co się dzieje w Lubaniu to porażka. Na trawnikach chwasty pod pas, trochę trawy też po pas, a oni piszą o kwiecistych łąkach.

Pozostałe