Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama

Solarygraficzny Lubań

Łukasz Fajfrowski przez pół roku fotografował lubańskie zabytki prostym aparatem otworkowym. Oficjalna prezentacja niebanalnych prac odbyła się w sobotę w Miejskim Domu Kultury.
Solarygraficzny Lubań

Łukasz Fajfrowski pochodzi z Wrocławia. Pracuje w Międzynarodowym Laboratorium Silnych Pól Magnetycznych i Niskich Temperatur PAN we Wrocławiu. Jego sentyment do miasta nad Kwisą to wynik lubańskich korzeni jego rodziców. Podczas wakacji poznał uroki Lubania i okolic. Postanowił zatrzymać w kadrze architekturę zabytkowych budowli, ale nie tylko. Utrwalił zarówno sztandarowe zabytki, jak również stare obiekty przemysłowe, które są wdzięcznym medium do sfotografowania metodą solarygrafii - techniki negatywowej, której efektem jest otrzymanie zdjęcia z wyraźnymi śladami wędrówki Słońca na nieboskłonie zgodnie z założeniami Projektu Solaris.

- Solarygrafia jest bardzo prostą metodą fotografowania. Nie wymaga nakładów finansowych. Może zainteresować zarówno osoby o pewnym dorobku na niwie fotografii, jak i zupełnie początkujące - zaznaczył Łukasz Fajfrowski, który solarygrafie zajmuje się od 2013 roku.

Do techniki używa się aparatów otworkowych najczęściej tworzonych przez samych autorów oraz konstrukcji z obiektywami soczewkowymi. Materiałem światłoczułym umieszczonym wewnątrz aparatu jest czarno-biały papier fotograficzny zawierający sole srebra, który pod wpływem długotrwałej ekspozycji ciemnieje dając obraz negatywowy. O całym procesie tworzenia fotografii autor szczegółowo opowiadał podczas otwarcia wystawy w lubańskim MDK.

- Użycie naświetlania papieru na sucho w połączeniu z fotografią otworkową rozszerza możliwe czasy ekspozycji od jednego dnia do pół roku i dłużej. Ilość światła wpadająca przez otworek o średnicy mniejszej niż 1 milimetr powoduje, że na solarygrafiach znikają wszystkie obiekty będące w ruchu. Brak ludzi, zwierząt, samochodów na ulicy... Pozostaje tylko to, co było nieporuszone cały czas podczas trwania ekspozycji. Jedynym zarejestrowanym obiektem w ruchu jest Słońce, które objawia się w postaci jasnych linii, ułożonych jedna nad drugą, przerywanych okresami zachmurzenia. Każda linia odpowiada jednemu dniu. Każdego dnia Słońce kreśli ścieżkę na innej wysokości nad horyzontem - opowiadał Łukasz Fajfrowski.

Dodajmy, że w latach 2013/2014 wraz z kolegą astronomem autor fotografii zarejestrował zjawisko astronomiczne zwane ANALEMMĄ. Pracą zainteresowała się NASA, zakupiła prawa do fotografii, a następnie opublikowała ją jako zdjęcie dnia na swoim internetowym serwisie (zobacz
).

Na otwarcie wystawy przybyło kilkadziesiąt osób. Fotografie  można zobaczyć w lubańskim MDK do końca marca.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Henryki 2025
OFFENSYWA
Izerbejdżan
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama