×

Synergia. Nowe porządki 

  • 21.01.2019, 09:17 (aktualizacja 21.01.2019 10:51)
  • red.
Synergia. Nowe porządki eLuban.pl
Podziel się:
Oceń:
Od początku ubiegłego tygodnia docierają do nas informacje, że w Przedsiębiorstwie Miejskim Synergia w Leśnej zachodzą poważne zmiany. Najpierw z funkcji członków Rady Nadzorczej zrezygnowały osoby sprawujące nadzór finansowy nad spółką od 2013 roku. Natomiast 14 stycznia na stanowisko prezesa powołano Dariusza Daraża, którego 10 dni wcześniej odwołano ze stanowiska prezesa bogatyńskich wodociągów.

Za sprawą jesiennych wyborów samorządowych Przedsiębiorstwo Miejskie Synergia w Leśnej znalazło się w centrum uwagi.

- Myślę, że byłem pierwszą osobą, która odważyła się powiedzieć głośno, że król jest nagi, a Synergia nie działa i to w znacznej mierze zadecydowało o wyniku wyborczym. - mówi dziś Szymon Surmacz, burmistrz Leśnej.

Dlatego wszyscy z niecierpliwością oczekiwali działań, jakie po wygranych wyborach podejmie burmistrz wobec miejskiego przedsiębiorstwa. I rzeczywiście w Synergii zmiany zachodzą i to całkiem znaczne. Jeszcze w grudniu Rada Nadzorcza w całości podała się do dymisji. Działanie to o tyle dziwi, że Spółka zamknęła rok na plusie i ma dobre oceny, czyli RN swoje zadanie zrealizowała i powinna być zadowolona z wykonanej pracy. Co więcej potwierdza to sam burmistrz Leśnej: - w Synergii pod względem finansowym wszystko jest cacy, zresztą ma bardzo dobre zaplecze księgowe i tutaj nigdy nie twierdziłem, że nie.

Jakie więc były powody dymisji? Zapytaliśmy u źródła, w tej kwestii wypowiedział się Krzysztof Gorlach, który przez ostatnie 5 lat był przewodniczącym Rady Nadzorczej Przedsiębiorstwa Miejskiego Synergia Sp. z o.o. Całą wypowiedź byłego już przewodniczącego zamieszczamy na końcu artykułu, tu zamieszczamy jedynie skromne cytaty z obszernej wypowiedzi.

Powodów rezygnacji z funkcji członków Rady Nadzorczej Spółki Synergia było kilka. W mojej opinii burmistrz Szymon Surmacz użył w kampanii wyborczej wielu obraźliwych sformułowań w stosunku do PM Synergia nie znając stanu faktycznego i mijając się z prawdą. Jednym z takich sformułowań było nazwanie Spółki "Czarną Dziurą", czy też wyrażanie opinii, że sytuacja w Spółce Synergia jest "tragiczna". Nawoływał też pośrednio do anarchii, twierdząc, że nie dziwi się , iż mieszkańcy nie płacą czynszów. Zapomniał przy tym, że cały zasób mieszkań komunalnych jest własnością Gminy a nie Spółki.

Rada nadzorcza zajmuje się monitorowaniem wskaźników finansowych spółki, a te były dobre. Według Krzysztofa Gorlacha, kompetencją Rady nie jest oceną współpracy zarządu spółki z właścicielem czyli Gminą. Czarę goryczy przelało "zwołanie" przez burmistrza posiedzenia Rady Nadzorczej z pogwałceniem prawa, telefonicznie, na dzień przed "posiedzeniem".

Przekonałem się, że nie chcę współpracować z ludźmi, którzy "wiedzą, że gdzieś dzwoni, ale nie wiedzą, w którym kościele". Myślę, że ująłem to najdelikatniej jak potrafię. Moim, subiektywnym zdaniem rozpoczął się serial samorządowy : "Nieudacznicy z Leśnej - seria 3". - podsumowuje Krzysztof Gorlach.

Tu należy podkreślić, że jest to opinia jedynie Krzysztofa Gorlacha, której nie konsultował z pozostałymi członkami Rady. Ostatecznie 20 i 21.12.2018 roku z pełnienia funkcji członków Rady Nadzorczej Synergii zrezygnował jej cały trzyosobowy skład.

Z dniem 13 stycznia natomiast swoją pracę w Spółce zakończyła dotychczasowa prezes, Katarzyna Wysota, również dobrze oceniana przez RN. W związku z tym zapytaliśmy burmistrza o przyczyny odwołania Pani prezes oraz kto zasiądzie w jej fotelu i jaki będzie dalszy los spółki?

Powodem naszego rozstania była niezgodność wizji czym jest Synergia i jak powinna działać spółka komunalna. Potwierdziło się wszystko to o czym mówiłem w kampanii wyborczej, w Synergii pod względem finansowym wszystko jest cacy. No niestety od strony świadczenia usług o charakterze komunalnym, czyli tego co szumnie nazywa się wizją i misją firmy, nie działa tutaj totalnie. Trudno mieć zły wynik finansowy, gdy wszędzie się słyszy, że jest deficyt w remontach, w świadczeniu usług w zakresie dostawy wody, że śmieci nie działają jak powinny i tak dalej. Bo jeżeli pobiera się opłatę, a nie świadczy się usług trudno mieć stratę. A Rada Nadzorcza skupiała się przede wszystkim na aspekcie finansowym.

Wychodzę z założenia: Wymagam od siebie bardzo dużo i wymagam od ludzi żeby realizowali swoje obowiązki. Jeżeli misją firmy jest realizowanie usług komunalnych i te usługi nie działają, a ja słyszę na moje pytanie, dlaczego Synergia nie działa - Nikt od nas tego nie wymagał - to sorry ja wymiękam. To zdanie przesądziło o odwołaniu Pani prezes.

To jest trochę przerzucanie odpowiedzialności między Panią prezes a burmistrzem. Mnie nie interesuje kto zawinił, czy burmistrz, Pani Pijanowska, czy Pani prezes. Mało tego wychodzi na to, że Pani Pijanowska wypada najlepiej, bo ona przynajmniej próbowała zreformować śmieci.

Wynika z tego, że największym problemem Synergii jest brak realizacji misji spółki. Burmistrz, aby uzdrowić sytuację powołał nową radę nadzorczą oraz nowego prezesa miejskiego przedsiębiorstwa. Zamierza też wprowadzić pewne korekty w funkcjonowaniu spółki, to jednak nastąpi dopiero po rozpoznaniu problemów przez nowo powołane organy.

Do Rady Nadzorczej Szymon Surmacz osobiście powołał osoby, które będą realizować jego wizje sprawnie działającej firmy komunalnej, świadczącej jak najwyższej jakości usługi.

Nie wynik finansowy tylko nacisk na jak najwyższej jakości usługi – usłyszeliśmy z ust burmistrza.

Tymczasowym szefem Rady Nadzorczej na okres reorganizacji został radca prawny Ryszard Pietras. To człowiek, który ma duże doświadczenie samorządowe, był naszym radcą prawnym. Dlaczego on? Ma bardzo duża wiedzę prawną i ma bardzo dużo kontaktów. Pozostali członkowie Rady Nadzorczej to Jacek Ruchała, prezes Hydro-Techu z Nowogrodźca. Specjalista od wodociągów, człowiek, który w ostatnich czasach, gdy nie ma już dużych grantów unijnych na wodociągi i kanalizację doprowadził do tego, że Nowogrodziec jest cały skanalizowany. I to była dla mnie wystarczająca rekomendacja żeby tego typu osobę ściągnąć. Trzecia osoba to Ryszard Brzozowski parokrotnie był prezesem lub w radach nadzorczych różnych spółek.

red.

Komentarze (191)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Do leśnych dziadków
Do leśnych dziadków 18.02.2019, 18:21
Pani Aneta konkretną babka i wiedzą napewno pomoże Szymonowi. Gmina Lubań w latach jej kadencji z wójtem ożyła i bije wszystkie gminy wkoło.
W gminie Lubań w wioskach miejsca rekreacji, place zabaw, siłownie, wiaty pod imprezy, miejsca odpoczynku dla rowerzystów a w innych gminach Olszyna, Siekierczyn, Platerówka w wioskach co jest? Niektóre wioski nawet porządnej świetlicy nie mają nie mówiąc o miejscu gdzie można dożynki przy grillu zrobić.
Od lat się słyszy obietnice ścieżki wkoło jezior, wkoło gór izerskich i co, ścieżki rowerowe, single treki na kamiennej, przed wyborami projekt rusza, po wyborach cisza do następnych wyborów. Nawet porządnego basenu nie ma tylko wiecznie zajęty przez orke lub prywatne nauki pływania a wolny tylko jeden dwa tory.
Niestety ale gmina Lubań i Świeradów jak teraz działa czas pokaże ale ostatnie lata działały najlepiej.
Zl
Zl 18.02.2019, 21:11
Teraz widać brak p.Anety stary dziadek sypie się jak domek z kart.
GW
GW 14.02.2019, 09:15
Co to jest ferment?
Utrata posady zastępcy burmistrza? Trzeba teraz na długi zacząć pracować
Zmiana funkcji sekretarza na naczelnika w starostwie? Czy to prawda że to gorzej płatna posada
Ruszady przesunięcia stanowisk gdzie teraz trzeba się wziąść za pracę?
Patrzenie się na ręce koniec siedzenia?
Koniec śpiewania jak starostwo zagra?
Nieumiejętność pogodzenia się z przegraną?
Mamy nową radę burmistrza, wśród nich ludzi młodych ambitnych i koniec, trzeba się pogodzić z wolą mieszkańców i ocenić za 5lat
Antykomuch
Antykomuch 12.02.2019, 14:02
odpowiedzialnybiznes.pl/artykuly/stoje-po-drugiej-stronie-barykady-wywiad-z-szymonem-surmaczem/
Polecam. Szymon surmacz mówi w tym artykule, że jest po to , żeby siac ferment. Lewak. I zasiał w Lesnej ferment, jakiego od lat nie było.
Antyszymon
Antyszymon 12.02.2019, 14:46
To prawda udało mu się
brak siódmej klepki
brak siódmej klepki 10.02.2019, 18:52
Chorzy z upokorzenia po przegranej sieją ferment. Nie możecie przeżyć przegranej, czepiacie się wszystkiego, pod niemal każdym wpisem na elubaniu płaczecie, że to nie wy wygraliście. To tylko utwierdza mnie i wielu innych w decyzji, że dobrze, że oddałem głos na Surmacza. Bo gdyby do władzy doszli tak zawistni i opętani zawiścią ludzie, jak ci co tu komentują...

Taka jest prawda i powie wam to wielu głosujących na Surmacza. Nikt nie łudził się, że będzie on idealnym burmistrzem. Wielu bowiem nie głosowało ZA Surmaczem, ale PRZECIW innym kandydatom. Surmacz wygrał, a że ma pięć lat i łeb na karku, to się wyrobi. Na pewno ma większy potencjał niż jego kontrkandydaci.

Im więc więcej plujecie na Surmacza, tym więcej osób z ulgą wyciera czoło. Ufff, jak dobrze, że nie daliśmy się zwieść tym uśmiechom szczerzącym się z każdego słupa. Mieszkańcy wyraźnie wam powiedzieli, gdzie wasze miejsce. Pora się z tym pogodzić.

Artykuł sprzed kilku tygodni, a wam dalej się żółć ulewa. To już jakaś choroba. Zamiast zazdrościć wygranej, zróbcie coś pożytecznego.
LUBAŃ
LUBAŃ 10.02.2019, 17:52
Leśna takich wybiera najpierw pijak teraz bezdomny macie co chcieliście
prawnik
prawnik 11.02.2019, 06:12
Napisz jeszcze kogo wybierają bo nie wiem o kogo chodzi jak jesteś taki odważny LUBAŃ
z Leśnej
z Leśnej 10.02.2019, 19:58
o tu bym zainterweniował Panie Burmistrzu! da się sprawdzić kto to napisał.Nie popuścił bym
Hgd
Hgd 11.02.2019, 07:27
Pegr?
Leśniak
Leśniak 10.02.2019, 17:50
Burmistrz to żaden ekonomista tylko ciekawi mnie zaco on żył z takimi dochodami
z Leśnej
z Leśnej 10.02.2019, 20:08
a czy nie będziesz mógł żyć dalej jak się nie dowiesz?daj spokój!
Realista
Realista 10.02.2019, 16:40
Za chwilę pierwszy sprawdzian - 100 dni nowego Burmistrza. Może w końcu coś drgnie?... Oby! Na razie to z wielkiej chmury mały deszcz. "Czysta Leśna" zlikwidowana, Tiry walą dziesiątkami przez miasto bez plandek, takiego syfu na ulicach to nawet za Markiewicza nie było.Miał być super menager- gospodarz, jednak po oświadczeniu majątkowym widać, że chyba nic z tego nie będzie. Jak 45 letni mężczyzna nie ma nic, to jak ma sobie poradzić z zarządzaniem gminą?... I te wielkie granty, o których mówił to chyba bajki, bo 500 zł zarobione w Województwie Śląskim to pewnie nie za "milionowe granty"? Do tego popis z reaktywacją lodowiska... Nie wygląda to dobrze.
Iza
Iza 10.02.2019, 18:59
Po co bogactwem w oczy dżgać. Kto ma to się nie chwali.Tylko ten co nic niema to się obnosi
Antykomuch
Antykomuch 12.02.2019, 13:38
Sugerujesz , ze burmistrz jest nieuczciwy i skłamał w oświadczeniu?
z Leśnej
z Leśnej 10.02.2019, 17:58
Poczekajcie a jeszcze zobaczycie ja w niego wierzę bo znam
Antykomuch
Antykomuch 12.02.2019, 13:40
Oby w końcu cos się dobrego wydarzyło w tym tonącym miasteczku...
Szyszkowa
Szyszkowa 10.02.2019, 17:47
Zaraz liściasta góra ruszy bo juz cisza z kamieniolami chyba ktoś coś dostał za milczenie ?
Optymista
Optymista 9.02.2019, 18:28
Młody burmistrz dopiero zaczyna Leśna jest bardzo zaniedbana dajmy trochę czasu
😂
😂 9.02.2019, 05:33
Przegrali wybory i wyją na na na na.

Tragicznie nie odsnieżone były drogi wojewódzkie i powiatowe za które odpowiada Powiat a dokładniej PZD.
Mają głęboko wasze uwagi i niemiła pani daje telefon ochroniazowi aby mieć święty spokój właśnie od was przegrani Leśnej.
Synergia co może to robi i chłopy ciężko pracują.
Realista
Realista 10.02.2019, 18:17
1 Przyjęcie na stanowisko prezesa którego w Bogatyni odwolali z wiadomych przyczyn
2 przyjecie do gminy kobietę którą zwolnił dyscyplinarnie wójt lubania
3 niewypał z lodowiskiem
4 oblodzony rynek zalegający śnieg
5 dojazdy do domu gminnym samochodem
6 oszustwo wyborców w sprawie walki z kopalnią ( na dzień dzisiejszy już nikomu nie przeszkadza)
7 Gdzie te wnioski i kasa unijna nic nie słychać itp.
8 afera z synergią czyste oszustwo wyborcze
Wiec mamy barwa bić dla burmistrza
Hgf
Hgf 10.02.2019, 19:48
Od pani którą wójt zwolnił to wara. Za co dyscyplinarne?
Za to że skorzystała z prawa i wystartowała w wyborach. Tak się robi z konkurencją, a przez lata dobrze działała i porównaj sobie gm Lubań do innych gmin.
ZL
ZL 10.02.2019, 22:11
Tak jest zobacz jak rozlecial się urząd w Lubaniu jak został sam klęska w każdej dziedzinie w 2 miesiące. Sprawa za sprawą w prokuraturze. Urzędnicy zwalniają się na potęgę. Pinokio Lubański tylko myślał ze jest mocny a okazała się 0.Dajcie szansę młodym i czas.
Jgf
Jgf 11.02.2019, 07:33
Bo to kobieta pracowita z dużym doświadczeniem i jedyne co było nie wporządku to to, że okłamała co do startu. Jednak że miała pełne do tego prawo i skorzystała. Wójt pozbył się konkurencji.
Ale gm. Lubań rozwinęła się najwięcej właśnie z za tego duetu.
Lesniak
Lesniak 10.02.2019, 17:55
A tak Szymek pluł na synergie a teraz jest gorzej niż bylo wiec o co chodzi?????
Stankowice
Stankowice 7.02.2019, 19:31
Odwilż idzie bez paniki
Leśna oblodzona
Leśna oblodzona 7.02.2019, 13:52
Leśna wygląda jakby jak by miesiąc padał śnieg a burmistrz obiecał że będzie tak ładnie
W.
W. 7.02.2019, 14:05
W leśnej pierwszy raz prawdziwa zima a wy ludzie cyrk robicie śmiać mi się chce zapraszam do pobiednej wstancie rano z 2 godziny wczesniej wezcie łopaty odsniezajcie podwórka wyjazdy z posesji poczekajcie az powiat laskawie przysle plug albo koparke która odkopie wam droge abyscie mogli wydostac sie gdziekolwiek przejdzcie sie ulica na której brak chodnika albo chodnik zarypany 2metrami sniegu poplywajcie po glownej swiecie-pobiednej, rozwalcie auto, nieh was choc raz ktos z zaspy albo rowu wyciagnie i dopiero sie zalcie ze wam tak zle. Pierwszy raz od wielu lat dowalilo sniegu w takiej ilosci WSZEDZIE od swieradowa po lwowek, boleslawiec itp ale leśna musi jak zwykle narzekać stojac na chodniku i placzac "masakra ile sniegu"
Lesna
Lesna 6.02.2019, 18:54
Teraz burmistrz nie transmituje na eluban sesji rady gminy czemu? Obawia sie komentarzy czy o co chodzi?
Swój
Swój 7.02.2019, 13:57
Bo mu będą wytykać porażki
Brawo Panie Burmistrzu
Brawo Panie Burmistrzu 6.02.2019, 16:39
Przed chwilą minąłem 3 tiry i to bez plandek. Widać że Pan Szymon wygrał, temat już nie ma. Pani z Czystej Gminy również już nie przeszkadza stukanie studzienek oraz co najważniejsze jest już czyste powietrze i most naprawiony... Walka z ciszą w Miłoszowie już też przeszła i nic nie słychać tylko śpiew ptaków...
2 miesiące panowania Burmistrza i osiągnął to co poprzednicy nie dali rady zrobić przez 4 lata.
Sygnalista
Sygnalista 6.02.2019, 18:45
Szkoda nerwów S. Pinokio w d.. ma leśną będzie robił swój biznes ale otym później
Lllll
Lllll 6.02.2019, 12:58
Burmistrz chyba ślepy że nie widzi co sie dzieje na chodnikach w leśnej i to w rynku
urząd
urząd 6.02.2019, 07:10
Kim jest pan S ? że wszyscy się go boją. Jak był carem to urzędnicy byli przestraszeni każdego dnia ,nastał nowy car i zaś ten facet lata i zamęt robi .Ludzie czy wy tego nie widzicie że on podzielił leśna i z tego ma wielką radość taki już jest ten h....
Przyjaciele
Przyjaciele 6.02.2019, 10:18
to prawda zgadzam się niech już odpoczywa na emeryturze
Iiiiiii
Iiiiiii 6.02.2019, 04:58
A co sie stało z CZYSTĄ GMINĄ LEŚNA?? Tyle walki petycji o most, czyste powietrze a jakoś po wyborach wszystko ucichło. A może mamy już nowy most i czyste powietrze?? Pozdrawiam
Sygnalista
Sygnalista 4.02.2019, 16:31
Panie burmistrzu jeszcze tak źle nie było na drogach jak za Pana szefowania po lesnej nieda się jeździć nie mówiąc o chodzeniu.Wy chcecie turystów sprowadzać do czego ?
W.
W. 6.02.2019, 10:36
Sygnalista bo w lesnej pierwszy raz snieg spadl porządny, my w Pobiednej mamy tak co roku pozdrawiam
Ula
Ula 6.02.2019, 13:00
Atakujcie go przecież obiecał czystą gmine leśną pinokio
Lubań
Lubań 6.02.2019, 19:05
Przepraszm Pinokio ma rezerwację w G.Lubań nos wystaje za okno
Świecie
Świecie 4.02.2019, 14:05
miało być lepijej jest gorzej czyli jak zawsze
Sygnalista
Sygnalista 4.02.2019, 08:39
Apel do radnych czemu burmistrz dojeżdża gminnym samochodem do domu
Leśna
Leśna 4.02.2019, 15:30
A czemu Sygnalista nie apelowałeś przez ostatnie 4 lata ????????
Wolimierz
Wolimierz 4.02.2019, 13:20
To prawda
Leśna i Wolimierz
Leśna i Wolimierz 8.02.2019, 18:04
Ponieważ teren Leśnej, a teren gminy to inna bajka. 300m a 10 000 m to taka znikoma różnica w jedną stronę...
Sąsiad
Sąsiad 3.02.2019, 20:39
Panie burmistrzu ten parking za magistratem trzeba zlikwidować mieszkańcy zapomnieli że na deptaku nie wolno parkować ( biały bus i dwie osobowki)
sąsiad
sąsiad 4.02.2019, 07:41
Służby nie mogą dobrze odśnieżyć samochody na deptaku

Pozostałe