Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama

Trzymamy kciuki!

Egzaminy maturalne już rozpoczęte! W tym roku do egzaminu dojrzałości w całym kraju przystępuje 334 tyś uczniów z czego w samym tylko województwie dolnośląskim maturę zdawać będzie 20 727 osób.  Na pierwszy ogień już tradycyjnie egzamin pisemny z języka polskiego.
Trzymamy kciuki!

Na zdających czekają pisemne egzaminy obowiązkowe z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Obowiązkowe są egzaminy z tych przedmiotów tylko na poziomie podstawowym.  Chętni mogą zdawać je również na poziomie rozszerzonym, a także przystąpić do egzaminów z przedmiotów dodatkowych, od jednego do sześciu; zdają je na poziomie podstawowym lub na poziomie rozszerzonym.  Dodatkowo obowiązkowe są jeszcze dwa egzaminy ustne - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.

Aby zaliczyć egzamin maturalny wystarczy uzyskać 30% punktów z możliwych do uzyskania z każdego zdawanego obowiązkowo przedmiotu tak w części ustnej jak i pisemnej. Jak mówią sami uczniowie - nie jest problemem zdanie matury ale uzyskanie jak największej ilości punktów bo to one ostatecznie decydują do jakiej uczelni będzie można się dostać.

Egzaminy potrwają od 5 do 30 maja, a wyniki zostaną rozesłane do szkół 27 czerwca.

W tym roku po raz ostatni egzamin dojrzałości odbywa się na zasadach wprowadzonych w 2005 roku, czyli uczniowie przygotowują prezentację maturalną na egzamin ustny z języka polskiego. Uczniowie liceów już w przyszłym roku, a techników w roku 2016 będą losowali pytania.  Jednak nie będą to pytania z literatury i gramatyki układane, jak kiedyś, przez nauczycieli. Maturzysta będzie musiał np. zinterpretować plakat albo tekst literacki. Tak więc oprócz samej wiedzy trzeba będzie wykazać się wieloma umiejętnościami.

Prezentacje maturalne wprowadzone w 2005 roku miały nauczyć uczniów kreatywności jednak po kilku latach okazało się, że pomysł był nietrafiony. Na początku to się sprawdzało jednak po kilku latach w Internecie pojawiły się gotowe prezentacje i pomysł ten zaczął zbierać masę krytycznych uwag ze strony nauczycieli jak i samych uczniów. Dlatego też wprowadzane są zmiany.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

irena 05.05.2014 12:48
ah...ten Potop :P

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Izerbejdżan
amcarowe taxi
zbiórka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: hansTreść komentarza: Polecam serial Ranczo.Tam od każdej inwestycji trzeba było zapłacić 15% zlecającemu w kopercie.Data dodania komentarza: 23.07.2025, 08:55Źródło komentarza: Jawność w praktyce. Zarobki, auta i kredyty władz miastaAutor komentarza: zdziwionyTreść komentarza: A gdzie to pisze że ukrainiec ?Data dodania komentarza: 23.07.2025, 08:13Źródło komentarza: Zwrócił mu uwagę na złe parkowanie, zobaczył brońAutor komentarza: KierowcaTreść komentarza: Przeczytaj jeszcze raz to co napisałem. Tak mi mówił instruktor jazdy. Ja jak tam jadę to oczywiście włączam kierunkowskaz.Data dodania komentarza: 23.07.2025, 07:58Źródło komentarza: Zjazd z głównej „na wprost”. Czy trzeba użyć kierunkowskazu? Policja rozwiewa wątpliwościAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Ja tam czasem jeżdżę rowerem i nigdy nie sygnalizuję nic ręką, natomiast zwracam uwagę, czy coś nie jedzie z prawej strony. A tam trzeba szczególnie uważać. Jednak mam pytanie. Może ktoś jeszcze będzie tu zaglądał: Czy jadąc przez Proszówkę w stronę Świeradowa główną drogą lekko skręca się w lewo, czy tam należy użyć kierunkowskazu? Ja włączam. Tam jest skrzyżowanie w prawo pojedzie się w miejsce, gdzie znajdują się zakłady mięsne, a w lewo na Świeradów. I tam zauważyłam, że niektórzy włączają, a niektórzy nie. To trochę inna sytuacja niż ta opisana, jednak .... Ja uważam, że tu należy wskazać kierunek. A co Państwo myślą?Data dodania komentarza: 23.07.2025, 07:42Źródło komentarza: Zjazd z głównej „na wprost”. Czy trzeba użyć kierunkowskazu? Policja rozwiewa wątpliwości
ReklamaPowiat Lubań
Reklama