Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 12 grudnia 2024 00:56
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

IMGW ostrzega przed falą upałów

Dotarła już do nas zapowiadana od jakiegoś czasu fala upałów. Od dziś do środy temperatury w naszym województwie będą sięgać nawet do 34°C.
IMGW ostrzega przed falą upałów

Dyżurny synoptyk Aleksandra Truchan ostrzega przed wysokimi temperaturami, które będą towarzyszyć nam przez kilka następnych dni. Jutro i pojutrze (10-11.06) wieczorem i w nocy prognozuje się również wystąpienie burz, podczas których opady deszczu wyniosą lokalnie od 15 mm do 20 mm, a wiatr osiągnie w porywach do 70 km/h. Lekkie ochłodzenie nadejdzie w drugiej połowie tygodnia, gdy temperatura obniży się o kilka stopni.

Lekarze przypominają, że osoby, które w upalne dni w godz. 10-16 przebywają poza budynkami, powinny pozostawać w cieniu. Gdy temperatura powietrza osiąga 30 st. C, zwiększa się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu. Przed nadmiernym przebywaniem na słońcu należy chronić przede wszystkim dzieci, osoby starsze i chore.

Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo w najbliższe upalne dni wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach. W upalne dni trzeba pić dużo wody i soków owocowych. Jedzenie powinno być lekkostrawne, najlepiej, jeśli w jadłospisie będzie dużo warzyw i owoców. Należy unikać picia alkoholu. Główny Inspektorat Sanitarny zaleca unikanie wychodzenia na zewnątrz w czasie największych upałów, w szczególności między godziną 10:00 a 15:00 lub spędzanie w miarę możliwości 2-3 godzin w chłodnych pomieszczeniach. Należy także unikać wysiłku fizycznego, nosić jasne, przewiewne ubrania oraz regularnie brać chłodne prysznice lub kąpiele.

Warto także wiedzieć co zrobić, gdy ktoś w naszym otoczeniu dostanie udaru słonecznego. Jego objawami w cięższych przypadkach są: majaki, drgawki, sucha i gorąca skóra, a nawet omdlenia. Do takich osób jak najszybciej należy wezwać lekarza. A podczas oczekiwania zastosować się do kilku prostych rad:

  • przenieść osobę w chłodniejsze miejsce,
  • ułożyć na plecach z nogami i miednicą uniesionymi wyżej niż tułów, 
  • obniżać temperaturę ciała poprzez: - przyłożenie zimnych okładów w okolice szyi, pach i pachwin, - nieprzerwane wachlowanie, - spryskiwanie skóry wodą o temperaturze 25–30 °C. 
  • nie należy podawać żadnych leków, 
  • osobę, która straciła przytomność należy ułożyć na boku.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Jarmark Radogoszcz
konkurs
koncert
Sylwester
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama