45 projektów na łączną kwotę ponad 20 mld zł – tak w skrócie można podsumować propozycje kluczowych dla Dolnego Śląska inwestycji zawartych w „Stanowisku negocjacyjnym Samorządu Województwa Dolnośląskiego”. Przedstawiony dziś dokument zakończył okres prac i konsultacji na poziomie województwa i rozpoczął proces negocjacyjny. Zawarte w nim projekty będą teraz przedmiotem rozmów pomiędzy stroną rządową, a władzami Dolnego Śląska. Ostateczną listę projektów poznamy po zakończeniu negocjacji.
- Wierzę, że uda nam się uzyskać zgodę na realizację większości zgłoszonych projektów. Przedstawione dziś „Stanowisko negocjacyjne Samorządu Województwa Dolnośląskiego” jest efektem wypracowania pewnego kompromisu, który jest zestawieniem projektów, z jednej strony wyrażających nasze potrzeby, a z drugiej mających szansę na realizację ze środków rządowych – mówił w trakcie konferencji Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Wśród dolnośląskich projektów znalazły się m.in inwestycje związane z infrastrukturą: dokończenie drogi ekspresowej S5 Wrocław – Poznań oraz S3 do granicy z Czechami, budowa obwodnic Wałbrzycha, Głogowa, Milicza oraz Oławy, a także rewitalizacja linii kolejowej nr 273 relacji Wrocław - Szczecin. Obok nich są także te związane z rozwojem Wrocławskiego Parku Technologicznego; badawcze – budowa Ponadregionalnego Centrum Zaawansowanych Badań Biologicznych oraz związane z ochroną zdrowia – Dolnośląskie E-Zdrowie, które ma rozwijać system ratownictwa medycznego w naszym województwie.
Jeżeli chodzi o nasze lokalne podwórko to jedyną inwestycją, która wpisana została na listę jest modernizacja linii kolejowej na odcinku Jelenia Góra – Zgorzelec. Ta już się zaczęła. W ramach prac zelektryfikowany ma zostać także odcinek Lubań – Zgorzelec.
Poza tym zauważono kilka istotnych w naszym regionie problemów. „Na Dolnym Śląsku odnotowuje się niewystarczające nakłady na regulację rzek, ochronę przeciwpowodziową i usuwanie skutków powodzi, co znacząco wpływa na bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców.” – czytamy w dokumencie. Pieniądze mają znaleźć się na szybkie reagowanie w razie kryzysu jak i na regulację rzek i tworzenie nowych zbiorników retencyjnych.
Trafnie udało się także zdiagnozować kilka problemów komunikacyjnych w regionie. Zwrócono uwagę na niewystarczającą liczbę obwodnic miejscowości w ciągach dróg krajowych. Póki co zachodnia obwodnica Lubania nie znalazła się jednak na liście konkretnych projektów.
Na pomoc w rozwoju turystyki nie mają co liczyć Leśna i Świeradów-Zdrój. Zdaniem autorów miejsca te już stanowią dobrą bazę dla rekreacji, w przeciwieństwie do Wrocławia, który leżąc na Odrą posiada w dalszym ciągu nie w pełni wykorzystany potencjał dla rozwoju turystyki wodnej i to właśnie do stolicy województwa skierowane zostaną pieniądze na ten cel.
Cały dokument zobaczyć możecie tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze