Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama

Od 1 października darmowy drugi kierunek studiów

Zniesienie opłat za drugi kierunek, nowe zasady komercjalizacji, uczenie się przez całe życie, nowe zasady bliższej współpracy uczelni i wzmocnienie szans studentów i absolwentów na rynku pracy – to tylko niektóre z regulacji zawartych w nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, która wejdzie w życie 1 października. Nowelizację podpisał w środę prezydent Bronisław Komorowski.
Od 1 października darmowy drugi kierunek studiów

Nowe prawo ma na celu jak najszybsze dostosowanie przepisów do postanowień wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Naukowiec i uczelnia, będą mogły przyjąć, podpisując umowę, elastyczną i odpowiadającą im formę komercjalizacji wynalazku lub efektów badań naukowych. Uczelnia ma 3 miesiące na podjęcie decyzji czy chce sama komercjalizować wynalazek. Jeśli się na to zdecyduje, naukowcowi przysługiwać będzie co najmniej 50 proc. środków uzyskanych z komercjalizacji, obniżonych o nie więcej niż 25 % kosztów bezpośrednio związanych z komercjalizacją -  jeśli uczelnia w ciągu 3 miesięcy nie podejmie się komercjalizacji, prawa w pełni przejmie naukowiec – nabywa je za nie więcej niż 10 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Może on wybrać dowolną, korzystną dla siebie drogę komercjalizacji i wybrać instytucję, z którą podejmie współpracę.

Nowe prawo zakłada, że uczelnie będą mogły uznawać wiedzę i umiejętności uzyskane na szkoleniach, kursach, w pracy zawodowej, wolontariacie oraz zaliczać je na poczet studiów. Rozwiązanie to otworzy drogę do studiowania dla osób pracujących, chcących zmienić zawód lub uzupełnić wykształcenie.

Ustawa wprowadza m.in studia dualne, a także obowiązkowe 3-miesięczne praktyki na studiach o profilu praktycznym oraz monitoring zawodowych losów absolwentów w oparciu o dane z ZUS (wyniki monitoringu ułatwią maturzystom wybór przyszłych studiów i porównywanie oferty uczelni). Wymaga to od uczelni łączenia zajęć z różnych dyscyplin, kształcenia z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, e-learningu, z zaangażowaniem praktyków z gospodarki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Izerbejdżan
amcarowe taxi
zbiórka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Tadek 75Treść komentarza: Trudno ale jadąc na radostów trzeba włączać kierunkowskaz jadąc po drodze głównej to jest tylko możliwe w naszym krajuData dodania komentarza: 22.07.2025, 22:00Źródło komentarza: Zjazd z głównej „na wprost”. Czy trzeba użyć kierunkowskazu? Policja rozwiewa wątpliwościAutor komentarza: Trąbił na mnieTreść komentarza: Niedawno strąbił mnie jakiś cham drogowy bo właśnie tak na wprost tam jechałem i nie włączyłem kierunkowskazu zatrzymałem się wtedy na chwilę a on coś przez okno krzyczał o kierunkach 🤣 mam nadzieję że czytasz to ty który na mnie wtedy trąbiłeś 😁Data dodania komentarza: 22.07.2025, 21:59Źródło komentarza: Zjazd z głównej „na wprost”. Czy trzeba użyć kierunkowskazu? Policja rozwiewa wątpliwościAutor komentarza: RealistaTreść komentarza: Rysiek nie martwi się o tych co z tyłu, tylko o tył swojego auta, jak mu w niego ten z tyłu wjedzie. Ja też bym tego sobie nie życzył ani nikomu innemu i dlatego będę tam włączał kierunkowskaz, tym bardziej że nie jadę prosto tylko skręcam w lewo. Spójrz na mapkę i zdjęcie do artykułu, widzisz tam jazdę na wprost?.Data dodania komentarza: 22.07.2025, 21:33Źródło komentarza: Zjazd z głównej „na wprost”. Czy trzeba użyć kierunkowskazu? Policja rozwiewa wątpliwościAutor komentarza: NikoTreść komentarza: Panie Kuba jak pan taki kozak niech pan zajmie ćpaniem na wulkanizacji u Piotra całą komenda wieData dodania komentarza: 22.07.2025, 21:24Źródło komentarza: Policjant z Lubania SuperDzielnicowym
ReklamaPowiat Lubań
Reklama