Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama

Co nam leży na sercu?

Nie będzie to tekst o problemach kardiologicznych mieszkańców naszego powiatu, a o nowym badania Głównego Urzędu Statystycznego, który tym razem postanowił zapytać Polaków o ocenę swojej jakości życia. Z czego jesteśmy zadowoleni, a co nas trapi? Przekonajcie się.
Co nam leży na sercu?

- W badaniu pytano zarówno o poziom zadowolenia z życia ogólnie rzecz biorąc, jak również o zadowolenie z wybranych jego aspektów, włączając w to m.in. sytuację finansową gospodarstwa domowego, aktualną pracę, miejsce zamieszkania oraz relacje z innymi ludźmi. –  informuje GUS.

O miejscu zamieszkania

Wyniki badania wskazują, iż zdecydowana większość mieszkańców Polski jest zadowolona z okolicy swego zamieszkania. Taką opinię wyraziło aż 73% osób w wieku 16 lat i więcej, przeciwnego zdania było natomiast ok. 6%. Pytanie o zadowolenie z okolicy swojego miejsca zamieszkania obejmowało m.in. dostępność placówek kulturalno-oświatowych oraz usługowo-handlowych, a także transportu publicznego.

O relacjach z innymi ludźmi i poczuciu wsparcia

Z przeprowadzonej na podstawie wyników badania analizy poziomu zadowolenia z różnych aspektów jakości życia wynika, że relacje z innymi ludźmi (obejmujące m.in. relacje rodzinne, przyjacielskie oraz koleżeńskie) były najlepiej ocenianym elementem jakości życia spośród wszystkich uwzględnionych w badaniu. Zadowolonych z tej sfery życia było w Polsce 8 na 10 osób w wieku 16 lat i więcej (ok. 81%). Niezadowolona z relacji z innymi ludźmi była natomiast co pięćdziesiąta osoba (ok. 2%).  

Sytuacja finansowa 

Najsłabsze oceny zadowolenia odnotowano w odniesieniu do sytuacji finansowej swojego gospodarstwa domowego. Z aspektu tego zadowolonych było ok. 43% osób w wieku 16 lat i więcej, niezadowolenie natomiast wyrażała co piąta osoba.

O zaufaniu do innych osób i instytucji  

Przy przyjętych założeniach zaufanie do innych ludzi miało ok. 44% osób w wieku co najmniej 16 lat. Odsetek osób ufających innym ludziom wydaje się dosyć wysoki, gdy zestawimy go z zaufaniem do poszczególnych systemów instytucjonalnych. Podczas gdy innym ludziom ufała niemal połowa mieszkańców Polski, zaufanie do Policji zadeklarowała już mniej niż co trzecia osoba (ok. 32%), do systemu prawnego mniej niż co piąta (ok. 19%), natomiast zaufanie do systemu politycznego jako całości jedynie ok. 13% osób.

Podsumowując - o kumulacji pozytywnych symptomów

Na podstawie wyników badania można także odpowiedzieć na pytanie, jak liczna była grupa osób, które równocześnie charakteryzowały się dobrym samopoczuciem, były zadowolone ze swojego życia ogólnie rzecz biorąc oraz uważały, że to co robią w życiu jest wartościowe (ma sens). Wymienione warunki spełniało ok. 29% osób w wieku 16 lat i więcej. Tę grupę osób można określić jako osoby o bardzo dobrej subiektywnej jakości życia

Artykuł opracowano na podstawie wstępnej analizy wyników "Europejskiego badania dochodów i warunków życia 2013".


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

dr house 05.09.2014 10:47
na sercu leży cholesterol

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Izerbejdżan
amcarowe taxi
zbiórka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Tadek 75Treść komentarza: Trudno ale jadąc na radostów trzeba włączać kierunkowskaz jadąc po drodze głównej to jest tylko możliwe w naszym krajuData dodania komentarza: 22.07.2025, 22:00Źródło komentarza: Zjazd z głównej „na wprost”. Czy trzeba użyć kierunkowskazu? Policja rozwiewa wątpliwościAutor komentarza: Trąbił na mnieTreść komentarza: Niedawno strąbił mnie jakiś cham drogowy bo właśnie tak na wprost tam jechałem i nie włączyłem kierunkowskazu zatrzymałem się wtedy na chwilę a on coś przez okno krzyczał o kierunkach 🤣 mam nadzieję że czytasz to ty który na mnie wtedy trąbiłeś 😁Data dodania komentarza: 22.07.2025, 21:59Źródło komentarza: Zjazd z głównej „na wprost”. Czy trzeba użyć kierunkowskazu? Policja rozwiewa wątpliwościAutor komentarza: RealistaTreść komentarza: Rysiek nie martwi się o tych co z tyłu, tylko o tył swojego auta, jak mu w niego ten z tyłu wjedzie. Ja też bym tego sobie nie życzył ani nikomu innemu i dlatego będę tam włączał kierunkowskaz, tym bardziej że nie jadę prosto tylko skręcam w lewo. Spójrz na mapkę i zdjęcie do artykułu, widzisz tam jazdę na wprost?.Data dodania komentarza: 22.07.2025, 21:33Źródło komentarza: Zjazd z głównej „na wprost”. Czy trzeba użyć kierunkowskazu? Policja rozwiewa wątpliwościAutor komentarza: NikoTreść komentarza: Panie Kuba jak pan taki kozak niech pan zajmie ćpaniem na wulkanizacji u Piotra całą komenda wieData dodania komentarza: 22.07.2025, 21:24Źródło komentarza: Policjant z Lubania SuperDzielnicowym
ReklamaPowiat Lubań
Reklama