Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kto pójdzie od urn?

Prawie jedna czwarta Polaków deklaruje, że nie pójdzie do urn 16 listopada – wynika z badań CBOS.
Kto pójdzie od urn?

Jak twierdzą autorzy raportu Polacy, którzy są zainteresowani wyborami 16 listopada wykazują również duże zainteresowanie polityką i mają prawicowe poglądy polityczne oraz – w mniejszym stopniu – wyższe wykształcenie. W większości są mieszkańcami najmniejszych oraz największych miast.

Dwie trzecie Polaków zamierza głosować w nadchodzących wyborach, a blisko połowa ogółu badanych (48%) jest przekonana, że pójdzie do urn 16 listopada. Jednak jak podkreślają autorzy komunikatu , deklarowana obecność w lokalach wyborczych zawsze istotnie przewyższa faktyczną.

Znajomość kandydatów

Wiedzę na temat kandydatów startujących w tych wyborach na stanowisko wójta, burmistrza lub prezydenta miasta deklaruje ponad dwie piąte ankietowanych (41%), w tym co czwarty (24%) słyszał o kilku z nich, a niespełna co piąty (17%) – wyłącznie o jednym.

Większą znajomością kandydatów wykazują się osoby na co dzień zainteresowane polityką i posiadający wyższe wykształcenie. Co ciekawe brak znajomości jakiegokolwiek kandydata ze swojego okręgu w znacznej mierze związany jest ze starszym wiekiem (65 lat i więcej). Osoby nie potrafiące wymienić nikogo ubiegające się o mandat najczęściej posiadały wykształcenie podstawowe lub gimnazjalne i nie były zaangażowane w praktyki religijne.

Preferencje wyborcze

Autorzy badania spytali o to, na kandydatów jakiego komitetu planują oddać głos w wyborach do sejmików wojewódzkich. Z deklaracji wynika, że najwięcej mandatów uzyskałaby Platforma Obywatelska (28%), natomiast drugie miejsce zajęłoby Prawo i Sprawiedliwość (22%). Można zauważyć, że poparcie dla obu komitetów byłoby względnie wyrównane, gdyby grono wyborców PiS zasilili zwolennicy Polski Razem Jarosława Gowina (3%) i – niżej notowanej – Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry (1%). Zbliżony poziom poparcia w wyborach do sejmików wojewódzkich uzyskują komitety wyborcze Nowej Prawicy (5%), Polskiego Stronnictwa Ludowego (6%) i Sojuszu Lewicy Demokratycznej Lewica Razem (6%). Tylko jeden na stu badanych zamierza oddać głos na kandydata Twojego Ruchu. Pozostali respondenci nie mają jeszcze sprecyzowanych preferencji wyborczych (22%) lub planują zagłosować na jakiś inny komitet (6%).

Opracowanie na podstawie raportu z badań CBOS.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

[email protected] 14.11.2014 13:49
Na spotkaniach tyle się słyszy każdy kandydat chce byc wybrany, aby zrobic duzo dobrego dla miasta i regionu, czemu nie przyznaja sie ze chodzi o kase. Jezeli ktorys z kandytatow tak pragnie pracowac dla dobra innych, niech popracuje spolecznie jako radny, lub niech bierze pieniadze za godziny ktore spedza przy pracy dla spoleczenstwa , jezeli jest taki niech to potwierdzi publiczne to na niego zaglosuje. Obecnie widze ze cale to towarzystwo idzie po kase. CZY JEST TAKI KANDYDAT ?????. emeryt

Ernest M 05.11.2014 22:37
Tym należy już podziękować - już się na radzili i narządzili:Kwolik, Sajan, Janiak, Soczyński, Szwedko, Turkiewicz, Żełabowski, Żybort, Witecki, Czarnecki, Słowiński, Baniak...Trzeba dodać jeszcze takich tuzów naszej bez_Rady jak: Kraska, Rogacki, Hofbauer, Wisłocki no i bezradny chronicznie Witanowski.

Weisia 06.11.2014 18:54
Zgadzam się w zupełności i popieram

Reklama
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
3 maj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama