Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 14 grudnia 2024 23:03
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Czy dostaniemy się do lekarza po Nowym Roku?

Ponad 200 gabinetów lekarzy rodzinnych z Dolnego Śląska nadal nie ma umów z NFZ na przyszłoroczne leczenie. Problemy mogą też mieć pacjenci w powiecie lubańskim. 

Wszystko to poprzez głośny spór pomiędzy lekarzami a Ministrem Zdrowia Bartoszem Arłukowiczem. Chodzi o mający wejść w życie z dniem pierwszego stycznia pakiet onkologiczny, który skrócić ma chorym na raka pacjentom, czas oczekiwania na niezbędną pomoc. Nowe rozwiązania zakładają, że lekarz rodzinny wystawi choremu z podejrzeniem nowotworu zieloną kartę, która będzie przepustką do badań i leczenia bez stania w kolejkach. Przedmiotem sporu z lekarzami rodzinnymi stał się m.in nałożony na nich obowiązek przeprowadzania sześciu dodatkowych badań, m.in USG, spirometrii czy badań tarczycy. Na ich sfinansowanie przeznaczono 1,1 mld złotych. Według Ministerstwa Zdrowia ta kwota jest w zupełności wystarczająca. Z tezą tą nie zgadza się część lekarzy, głównie związanych z Porozumieniem Zielonogórskim. Argumenty, liczby i komentarze przedstawiane przez obie strony obserwować możemy w ogólnopolskich mediach od kilku dni. 

Jak tłumaczył wczoraj Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz dotychczas kontrakty na 2015 r. podpisało ok. 70 proc. lekarzy rodzinnych i 64 proc. placówek POZ. Jak dowiedzieliśmy się w Narodowym Funduszu Zdrowia na dzień dzisiejszy nie możemy otrzymać listy przychodni, które wciąż nie posiadają kontraktu, bowiem negocjacje jeszcze się nie zakończyły, a sytuacja jasna będzie w 100% dopiero po Nowym Roku. 

Według danych Rzecznika Praw Pacjenta na świadczenie usług lekarza POZ wynika, że tylko połowa przychodni w powiecie lubańskim na ten moment dogadała się już ministerstwem. Umowy podpisane mają w Lubaniu - Izba przyjęć w Łużyckim Centrum Medycznym przy ul. Zawidowskiej oraz Przychodnia "Twój Lekarz" przy pl. Okrzei 6. W Olszynie: Gminny Ośródek Zdrowia przy ul. Wolności a w Świeradowie Zdroju:  Centrum Medyczne Jo-Med ul. Korczaka 7b i Uzdrowisko Świeradów Czerniawa ul. Zdrojowa 2. W Zarębie: Praktyka Lekarza Rodzinnego Maria Szmigiel. 

Krystyna Kozłowska, rzecznik praw pacjenta podpowiada także co zrobić, gdy na początku stycznia pojawią się problemy z zapisaniem się do lekarza: - W sytuacji gdy pacjenci zgłoszą się do świadczeniodawcy, który ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia i spotkają się z utrudnionym dostępem do świadczeń zdrowotnych, mogą oni zadzwonić na bezpłatną ogólnopolską infolinię Rzecznika 800 190 590, czynną od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 21:00.radzi rzecznik. 

- Świadczenia będą udzielane w ramach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej przez 24h/dobę oraz w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych/Izbach Przyjęć przez dodatkowo zatrudnionych lekarzy. Równocześnie każdy pacjent będzie mógł jednorazowo skorzystać z porad innego lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, u którego nie złożył deklaracji wyboru. Narodowy Fundusz Zdrowia będzie dodatkowo pokrywał koszty takiego świadczenia.- dodaje. 

Oświadczenie w tej sprawie wydał także starosta lubański Walery Czarnecki. Jak informuje w nim mieszkańcy powiatu, których lekarze podstawowej opieki zdrowotnej / lekarze rodzinni nie podpisali umów na rok 2015 z Dolnośląskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ opiekę znajdą w: Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Łużyckie Centrum Medyczne w Lubaniu Spółka z o. o. na ul. Zawidowska 4, Lubań, w ramach Izby Przyjęć, Tel. 75/721 37 18. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ernest M 05.01.2015 11:52
Wysoka Rado! Panie Burmistrzu!Wnoszę o zarejestrowanie w szanownej pamięci faktu, że w Lubaniu leczeniem mieszkańców zajmuje się - jak na razie - Przychodnia "Twój Lekarz" i oddany tej idei personel z paniami lekarzami na czele. Zasługują zatem - przy najbliższej okazji - na uznanie medalem "Zasłużony dla miasta Lubania". Ci z pięterka bojkotując obowiązujący system finansowania mają na względzie przede wszystkim mamonę i wystawiają sobie kiepskie świadectwo w służbie narodowi do jakiej się powołali z własnej i nieprzymuszonej woli.Dla nich Kodeks Etyki Lekarskiej powinien mieć w preambule - przede wszystkim MAMONA! Tymczasem przysięgali że:* obowiązki te sumiennie spełniać;* służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu;* według najlepszej mej wiedzy przeciwdziałać cierpieniu i zapobiegać chorobom, a chorym nieść pomoc bez żadnych różnic, takich jak: rasa, religia, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne, mając na celu wyłącznie ich dobro i okazując im należny szacunek;* nie nadużywać ich zaufania i dochować tajemnicy lekarskiej nawet po śmierci chorego;strzec godności stanu lekarskiego i niczym jej nie splamić, a do kolegów lekarzy odnosić się z należną im życzliwością, nie podważając zaufania do nich, jednak postępując bezstronnie i mając na względzie dobro chorych;* stale poszerzać swą wiedzę lekarską i podawać do wiadomości świata lekarskiego wszystko to, co uda mi się wynaleźć i udoskonalić.+++++++++++++Przyrzekam to uroczyście!

lowita 05.01.2015 03:32
przychodnia Medyk na O krzei 1 piętro konia z rzedem w dwudziestym pierwszym wieku nie można zarejestrowac się telefonicznie a pielegniarki nawet szkoda pisac o ich uprzejmosci

CBoska Andzia 04.01.2015 12:37
Jedyna porządna przychodnia (pl. Okrzei) "Twój Lekarz" - zespól wspaniałych lekarzy oraz pielęgniarek. Radzą sobie doskonale w tych trudnych czasach.

Ernest M 04.01.2015 12:15
Można przyjąć że niektórym - tak zwanym lekarzom już się w d...ch poprzewracalo. Słusznie rząd nasz nie ugiął się przed szantażem konowałów. Niech teraz oni szukają pacjentow w ramach prywatnych gabinetów. Szybko im się czkawką odbije przysięga pana Hipokratesa i opacznie rozumiana etyka..

Kamila 03.01.2015 12:02
A ja również nie polecam Pani Doktor Semaniuk. Leczenie nie polega na dawaniu leków, których można kupić bez recepty oraz proszenie się o skierowanie do specjalisty.

John 02.01.2015 13:07
To może niech społeczeństwo zrobi zrzutę na biednych lekarzy, którzy jak widać nue mają wstydu i mało wiecznie konowałom !!! POKAŻ LEKARZU CO MASZ W GARAŻU !!!!!

Edyta 03.01.2015 11:59
Jedna Pani Doktor z osiedla Piast w garażu ma już 3 coś!

Ernest M 05.01.2015 16:47
Właśnie przed chwila - podczas konferencji prasowej - minister zdrowia przedstawił tło i liderów tak zwanego "PZ" - konowałów-beznesmenów, którym przyświeca w tej rozróbie tylko własny interes czyli mamona. Rozpędzić to towarzystwo na cztery wiatry - niech jadą za granicę robić kariery. Tam się z pewnością dorobią, tylko że ciężką pracą a nie jątrzeniem i wykorzystywaniem losu chorych.

julia 02.01.2015 08:01
oprócz jednej przychodni (dane NFZ) wszystkie pozostałe z miasta podpisały umowy z NFZ,a co do kolejek, to zawsze bedą, bo u nas jest po prostu za mało lekarzy PoZ na tak duze miasto i okolice, wiec nasze narzekania nic tu nie pomogą

gość 01.01.2015 19:08
Przychodnia "Medyk" na Pl. Okrzei (I piętro)- też mała strata, bo to przychodnia dla wróżek. Trzeba przewidzieć dzień wcześniej, że się będzie chorym.

Edek 02.01.2015 20:55
A na osiedlu piastów w praktyce lekarskiej jeżeli chcesz się zarejestrować do internisty, musisz to zrobić tydzień wcześniej, bo wredne pielęgniary nie zapiszą inaczej

julia 03.01.2015 09:35
ja się z tej przychodni wypisałam, po tym jak miałam czekac z chorobą do lekarza 4 dni! a od pani z rejestracji usłyszałm z fochem, ze zawsze mogę sie wypisać jak mi nie pasuje... dziękuję za ludzkie podejście do pacjenta

gość 06.01.2015 18:53
To widzę, że na Okrzei nie jest tak źle, skoro na osiedlu trzeba być tygodniowa wróżką :) Cyrk przyjechał.

bxr 01.01.2015 02:00
w przypadku niektorych specjalistow mała strata, np pediatre komendzinskiego szczerze wszystkim O-D-R-A-D-Z-A-M !!!!

Reklama
Reklama
Reklama
Jarmark Radogoszcz
konkurs
Sylwester
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama