Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 1 listopada 2024 01:15
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Szufla w dłoń i odśnieżamy chodnik?

Śnieg zalegający na drogach odśnieżać musi zarządca drogi – sprawa jest prosta i klarowna. A co z chodnikami? Tu prawo pozwala już na rozmaite interpretacje.
Szufla w dłoń i odśnieżamy chodnik?

Uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości należy do właściciela nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych” to przepis, który budzi wśród wielu osób wątpliwości. Niby wszystko wydaje się jasne – za odśnieżanie chodnika odpowiada właściciel nieruchomości, ale… Co oznacza chodnik położony bezpośrednio przy granicy nieruchomości? Czy pięciocentymetrowy pas zieleni zwalania nas z obowiązku odśnieżania? Czy „trzy źdźbła trawy” mają taką moc sprawczą? To interpretacja wielu zainteresowanych. Tymczasem prawnicy mają na ten temat zupełnie inne zdanie.

Zdaniem ekspertów takie prostolinijne rozumienie przepisów prowadziłoby do absurdu, zwłaszcza, że nawet słownik języka polskiego PWN definiuje wyraz „bezpośrednio” w kontekście przestrzennym jako „bardzo blisko”. A więc nie chodzi tu o stykanie się, graniczenie – chodzi o położenie w bezpośredniej bliskości, po sąsiedzku. Od naszych obowiązków nie urchonic nas, więc nawet trzymetrowy pas zieleni. Należy, bowiem przyjąć, że ustawodawca na celu miał , poprzez wprowadzenie wymienionych przepisów, zapewnienie sprzątania chodników z błota śniegu i lodu w sposób logistycznie najefektywniejszy tzn. przez podmiot bezpośrednio sąsiadujący a nie rozproszone „służby”, które składać musiałby się z armii specjalnie do tego celu zatrudnionych ludzi. 

Warto o tym pamiętać, bowiem właściciel, który ma obowiązek odśnieżyć i usunąć lód z chodnika i terenu posesji, musi liczyć się z tym, że w razie wypadku na tym terenie będzie musiał wypłacić odszkodowanie, rentę lub zadośćuczynienie osobie poszkodowanej. Jeżeli nawet nic się nie stanie, za niewywiązanie się ze swoich obowiązków czekać na nas może stuzłotowy mandat.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Sansui 08.01.2015 10:15
Ciekawe czyj jest chodnik wzdłuż ogrodów działkowych powyżej zakładu ZEHs, bo odśnieżona jest zawsze tylko 1/3 (od dołu do końca zehsu) pozostałe 2/3 - nigdy , drugiej strony ulicy nie liczę bo tam są domki i mieszkańcy chcą czy nie chcą odśnieżają.

łopaciorz 07.01.2015 22:26
https://www.youtube.com/wat...

Reklama
Reklama
Reklama
wystawa
konkurs poetycki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AndrzejTreść komentarza: a co lepiej żeby przejechano po nim ugniatarką, czy żeby psy lały na miejsce jego pochówku ?? jak to miało miejsce do tej pory. Chrześcijanin wielkiData dodania komentarza: 31.10.2024, 23:21Źródło komentarza: Lubań. Najważniejsze odkrycie archeologów - był "skarbik", jest burmistrzAutor komentarza: FergiTreść komentarza: Trumnę i tak trzeba byłoby wydobyć, bo skwer będzie w tym miejscu rozkopany w związku z przebudową placu Lompy. Zapewne będą kolejne ekshumacje.Data dodania komentarza: 31.10.2024, 22:25Źródło komentarza: Lubań. Najważniejsze odkrycie archeologów - był "skarbik", jest burmistrzAutor komentarza: emerytTreść komentarza: 200 m aż tak dalkoe, cgyba ktos chbe oblowic sie zbytecznz dzialkaData dodania komentarza: 31.10.2024, 22:19Źródło komentarza: Wraca temat przystanku kolejowego Lubań MiastoAutor komentarza: Miłośnik koleiTreść komentarza: Proszę nie czepiać się Pana Kazimierza, pewnie chciał dobrze i pewnie ten przystanek kolejowy miałby duże zainteresowanie i użytkowanie przez pasażerów. I te duże zainteresowanie i użytkowanie przez pasażerów też ma prawdopodobnie przez PLK PKP negatywne podejście do realizacji takiego projektu. I już nie chodzi o odległość między stacją Lubań, a przystankiem Lubań Miasto, tylko o układ urbanistyczny miasta i zlokalizowanych w nich przejazdów kolejowo-drogowych. I tak w skrócie, bo za dużo byłoby pisania o szczegółach, żeby pociąg wjechał do stacji Lubań trzeba na kilka minut zamknąć wszystkie cztery przejazdy kolejowe w mieście na tej linii kolejowej. Zatrzymania się pociągu w proponowanym miejscu wydłużyłby zamknięcie wszystkich przejazdów o kolejne kilka minut czyli z obecnych ok pięciu minut do 10 minut albo i dłużej. W skrajnych przypadkach nawet i dłużej. Dzisiaj wiemy, a szczególnie kierowcy jak wygląda miasto kiedy opuszczą wszystkie szlabany a co dopiero kiedy to się znacznie wydłuży. Paraliż masta. Tak więc nie ma szans na ten przystanek 🙂 Miłego wieczoruData dodania komentarza: 31.10.2024, 22:07Źródło komentarza: Wraca temat przystanku kolejowego Lubań Miasto
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama