Od teraz w PSZOK-u pozbyć się będzie można m.in. odpadów, których do tej pory nie było gdzie wyrzucić - mowa tu o styropianie, papie, oponach samochodowych czy szkle okiennym. Do punktu przywieźć będzie można też farby i oleje, tu jednak jest warunek - muszą one znajdować się w oryginalnych opakowaniach, aby widomo było później z czym pracownicy mają do czynienia. Trafiać mogą tu również pospolite śmieci takie jak meble, plastiki, metale, makulatura, sprzęt elektroniczny, odpady roślinne, padłe zwierzeta i wiele innych, czyli dosłownie wszystko. Jak informuje nas Prezes ZGiUK Michał Turkiewicz - nie ma śmiecia, którego nie można tu wyrzucić.
Aby móc za darmo skorzystać z PSZOK-u trzeba jedynie mieć przy sobie ostatnie potwierdzenie wpłaty z tytułu opłaty za wywóz nieczystości i dowód osobisty. Zatrudniony na miejscu pracownik pomoże rozładować auto z „gabarytów” i dopilnuje aby wszystkie odpady znalazły się w odpowiednich pojemnikach. Jak dodaje prezes – także w ramach opłaty śmieciowej osoby prywatne mogą za darmo oddać gruz z remontów czy rozbiórek. Trzeba niestety zapisać się w kolejkę bowiem zainteresowanie wywózką tego rodzaju odpadów jest bardzo duże.
Kolejnym niedomówieniem jakie pojawiło się w doniesieniach medialnych jest informacja o kosztach przedsięwzięcia (7,8 mil zł) oraz pokazanie i omówienie samej rampy do wyrzucania odpadów. W związku z tym ZGiUK Lubań wydał stosowne oświadczenie, w którym informuje o pełnym zakresie prac inwestycyjnych, które prezentujemy poniżej.
W zakres inwestycji wchodzi dwupoziomowy punkt wstępnej segregacji odpadów komunalnych, składający się z najazdowej żelbetonowej platformy oraz utwardzony, skanalizowany, ogrodzony, oświetlony, oznakowany znakami poziomymi i pionowymi plac o powierzchni 3 tys. m2 zapełniony kilkudziesięcioma różnymi kontenerami i pojemnikami do gromadzenia przez mieszkańców miasta i gminy Lubań segregowanych odpadów komunalnych.
W ramach inwestycji zbudowano też pięć wiat technologicznych wyposażonych m.in. w nowoczesną w pełni zautomatyzowaną linię do sortowania opakowań szklanych (butelek i słoików) o wydajności 5 ton na godzinę, linię do rozdrabniania odpadów gabarytowych oraz do kruszenia odpadów budowlanych, magazyn surowców wtórnych oraz magazyn do czasowego przechowywania odpadów problemowych, takich jak: farby, lakiery, przeterminowane oleje, lekarstwa, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie, akumulatory, świetlówki, itp. W ramach inwestycji zakupiono również sprzęt wartości kilku milionów złotych, tj. ładowarkę kołową, kruszarkę, przenośnik, widlak, samochód do transportu surowców wtórnych, kontenery i pojemniki.
Inwestycję wybudowano z myślą o stworzeniu jak najlepszych warunków do segregacji, odzysku i recyklingu odpadów komunalnych przez mieszkańców naszego regionu, tak aby nie były one porzucane w lasach, rowach, łąkach czyli dzikich wysypiskach, tym samym abyśmy wspólnie chronili nasze środowisko naturalne.
ZGiUK Lubań
Napisz komentarz
Komentarze