Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 14 grudnia 2024 14:54
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Kolejna rewolucja w Lubaniu

Mało kto zdaje sobie sprawę, że w naszym mieście miały miejsce wydarzenia epokowe dla polskiej telewizji - to w Lubaniu już pod koniec 1989 roku rozpoczęły się prace nad stworzeniem lokalnej stacji, a od pomysłu do pierwszej emisji „Studia S” minęło jedynie 86 dni. To był prawdziwy kamień milowy w rozwoju lokalnych telewizji w całym kraju. Teraz, nieco ponad 25 lat od tamtych wydarzeń, do naszych domostw dociera technologia światłowodowa, która zmienia dotychczasowe spojrzenie na korzystanie z internetu i zapewnia dostęp do ultraszybkiego przesyłu danych. 

Światłowody według większości specjalistów to przyszłość rozwoju internetu. Dzięki doprowadzeniu bezpośrednio do domu, czyli FTTH (Fiber To The Home), tworzą one rewolucyjne rozwiązanie na rynku usług telekomunikacyjnych w Polsce. Teraz, dzięki użyciu tej technologii, ściągnięcie czy wysłanie na portal społecznościowy filmu w jakości HD zajmie zaledwie kilka sekund. W naszym mieście rozwiązanie takie od 2013 roku wykorzystuje i rozwija firma LubaNET. Jest się z czego cieszyć, bowiem jak wynika z badań FTTH Council Europe w całym naszym kraju pod koniec 2013 roku łączna liczba abonentów korzystająca ze światłowodów doprowadzonych bezpośrednio do domów wynosiła zaledwie 77 tysięcy i nie stanowiła więcej niż 1% ogółu gospodarstw domowych w Polsce. Lubań, dzięki zapałowi lokalnych przedsiębiorców, od razu przyłączył się do internetowej rewolucji. 

Nieco ponad rok temu firma LubaNET przy współpracy z lokalnymi firmami rozpoczęła budowę Lubańskiej Sieci Światłowodowej, która umożliwi szybsze połączenie mieszkańców z nowoczesnymi usługami – telewizją w wysokiej rozdzielczości, superszybkim internetem i niezawodnym telefonem. FTTH jest zdecydowanie technologią przyszłości. Przewaga światłowodu nad miedzianym kablem to nie tylko znacznie większa szybkość, niezawodność, ale i niższe koszty utrzymania. Już teraz z takich usług korzystać mogą mieszkańcy Lubania, Olszyny, Pisarzowic, Zaręby i Wesołówki, bowiem w przypadku łącza optycznego odległość nie jest już taką przeszkodą jak ma to miejsce przy użyciu łącza miedzianego. Tego typu usługi można bowiem świadczyć na odległość ok. 10 km bez żadnej straty w ich jakości. 

Według przyjętego pod koniec minionego roku programu Polska Cyfrowa do 2020 roku każdy mieszkaniec Polski będzie mieć dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s. Pięciokrotnie szybszym łączem już dziś mogą cieszyć się mieszkańcy Lubania i okolic, którzy korzystają z Lubańskiej Sieci Światłowodowej, a to wciąż nie koniec rozwoju tej technologii w naszej miejscowości. 

Inwestycje na naszym rynku cały czas trwają. Jest to niezbędne, bowiem technologia aktualnie w bardzo szybkim tempie idzie do przodu. Do sieci już teraz podłączone są komputery, telewizory, telefony, tablety, ale i pralki czy lodówki. Za kilka lat tych urządzeń może być znacznie więcej. Całe szczęście światłowód jest na tyle wydajny, że gdy za 10 lat okaże się, że standardem jest 1 gigabit przesyłu danych, wymienione będą tylko urządzenia aktywne, a wybudowane już dziś sieci sobie z tym poradzą. 

Tym sposobem Lubań po raz kolejny jest świadkiem nowej ery rozwoju technologii. Ćwierć wieku temu jako pierwsi cieszyć mogliśmy się z jednej z pierwszych lokalnych, społecznych telewizji, a teraz na własnej skórze przekonać się możemy o wejściu do rewolucyjnego czasu w rozwoju internetu.  


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Jarmark Radogoszcz
konkurs
Sylwester
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama