Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 13 grudnia 2024 03:36
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Polskie pszczelarstwo – dla pasji czy pieniędzy?

Dla jednych zajmowanie się pszczelarstwem to hobby, rozrywka i urozmaicenie życia, dla drugich – tradycja, przechodząca z pokolenia na pokolenie. W każdym przypadku to biznes – tylko czy obecnie jest opłacalny? Czy ma przyszłość?

- W Polsce większość miodu pochodzi od małych, prywatnych hodowców oraz rodzinnych firm, a nie od pszczelarzy skupionych w spółdzielniachmówi Piotr Stański z firmy Stanpol S.C. Sklep Pszczelarski. Przeciętnie nasi hodowcy mają od dwóch do sześciu uli. A szkoda, bo właściciele powyżej piętnastu – zarejestrowani w Polskim Związku Pszczelarskim oraz sanepidzie – mogą starać się o dotację z Unii Europejskiej. Ma ona pomóc w poprawie jakości miodu oraz usprawnić produkcję i sprzedaż produktów pszczelich.

Pszczoły można hodować nie tylko na wsiach. Coraz częściej ule stawiane są na dachach budynków, działkach rekreacyjnych czy zamkniętych osiedlach w miastach. W samej Warszawie jest ponad setka uli i stale ich przybywa. Dla porównania w Monachium jest 500 pasiek.

Polskie miody kupowane od hodowców są droższe niż te z supermarketów, ale lepsze jakościowo. Pszczelarze sprzedają też propolis i pyłek, które wzmacniają organizm, czy mleczko pszczele, mające szerokie zastosowanie, między innymi w kosmetyce. Amatorom „czegoś mocniejszego” z pewnością spodoba się bogata oferta miodów pitnych.

Dla pszczelarzy bardzo ważny jest rynek zbytu. Niestety, choć Ministerstwo Rolnictwa próbuje zwiększyć eksport polskiego miodu, to 80% produktu zostaje w Polsce. Przyczynia się do tego to, że z powodu chorób pszczół powstaje go zbyt mało. W zwiększeniu produkcji pomóc mogliby rolnicy. „Nie ustają apele, by opryskiwali rośliny po godzinie 18, gdy większość owadów jest już w ulu i nie grozi im kontakt z chemicznymi środkami ochrony” – zaznacza ekspert.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Jarmark Radogoszcz
konkurs
koncert
Sylwester
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: młodzikTreść komentarza: W Leśnej władza skalkulowała, że najlepiej inwestować w dziadersów, bo ich jest najwięcej. Kluby seniorów, wycieczki dla seniorów, wigilie dla seniorów, miejsca spotkań dla seniorów, parki dla seniorów, animatorzy w domu kultury dla seniorów, swojskie granie dla seniorów, itp. itd. A z dzieckiem nie ma gdzie pójść do lekarza, zero pożytecznych zajęć dla dzieci w Okisie i do tego dzieci za głośno grają w piłkę pod blokiem, a w ogóle młodzież jest zła...Ku....wa... Do czego wy doprowadziliście???Data dodania komentarza: 12.12.2024, 20:57Źródło komentarza: Leśna. Pacjenci zostaną w starej przychodni, ale...Autor komentarza: A.PTreść komentarza: Agata and Przemek nie szkoda Wam czasu na komentarze ? Nie szkoda wam dnia na siedzenie przed komputerem ?Data dodania komentarza: 12.12.2024, 20:49Źródło komentarza: Leśna. Pacjenci zostaną w starej przychodni, ale...Autor komentarza: kamilekTreść komentarza: To Starosta zasłynie na całą PolskęData dodania komentarza: 12.12.2024, 20:48Źródło komentarza: Nowa prezes lubańskiego szpitalaAutor komentarza: SołtysTreść komentarza: Jak ktoś jest chory to powinien być leczony, a nie wyrzucany ze szpitala do domu. Współczuję tym komentującym, co chcą takich standardów. Nie dość tego, to jeszcze chcecie, żeby szpital miał mniej pieniędzy, a urząd więcej, a potem narzekacie na służbę zdrowia.Data dodania komentarza: 12.12.2024, 20:48Źródło komentarza: Nowa prezes lubańskiego szpitala
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama