Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 12 grudnia 2024 21:31
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Idą święta

W centrum naszego miasta stoi już wielkie wielkanocne jajo. To ostateczny znak, że święta są tuż, tuż... Warto się przygotować i przypomnieć sobie tradycje związane z ich obchodzeniem. 

Wielkanoc wiąże się z wieloma tradycjami, sięgającymi nawet XIV wieku. Jest nie tylko ważna ze względu na duchowy wymiar. Jest to bowiem czas, kiedy przyroda na nowo budzi się do życia. Jakie wielkanocne zwyczaje panują w Polsce? 

Wiosenne porządki

Niezależnie od wyznania wszyscy przygotowują się do świąt sprzątając co tylko można. Wedle starego zwyczaju, wszyscy domownicy muszą przyłożyć się do porządków. 

Pisanki

Najstarsze pisanki pochodzą z terenów sumeryjskiej Mezopotamii. Zwyczaj malowania jajek znany był także w czasach cesarstwa rzymskiego. Na ziemiach polskich najstarsze pisanki, pochodzą z końca X wieku. Wzór rysowano na nich roztopionym woskiem, a następnie wkładano je do barwnika – łupin cebuli lub ochry, które nadawały im brunatnoczerwoną barwę. W procesie chrystianizacji pisankę włączono do elementów symboliki wielkanocnej. Mają symbolizować rodzącą się do życia przyrodę, a w chrześcijaństwie dodatkowo nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa. 

Święconka 

Obecnie w Wielką Sobotę święcone są nie tylko świąteczne pokarmy, ale i woda, ogień oraz cierń. Ozdobione bukszpanem koszyki powinny zawierać:

  • baranka - symbol zmartwychwstałego Jezusa
  • jajka - symbol rodzącego się życia
  • chleb - symbol ciała Chrystusa, dobrobytu i pomyślności
  • chrzan - symbol męki Pańskiej
  • sól - istota prawdy
  • ser - symbol pojednania człowieka z naturą
  • babkę - symbol umiejętności

Śmigus-dyngus 

Śmigus i Dyngus przez długi czas były odrębnymi zwyczajami. Z czasem tak się zlały ze sobą w jeden, że przestano rozróżniać, który na czym polega. Dzisiaj to słowo kojarzy się głównie z ruchomym świętem, które polega na oblewaniu każdego wodą.

Triduum Paschalne

Ostatnie trzy doby tego tygodnia: Wielki Czwartek (wieczór), Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania znane są jako Triduum Paschalne. W czwartek z ołtarza znikają wszelkie przedmioty, a dzwony milkną aż do czasu zmartwychwstania. W Wielki Piątek odbywają się Drogi Krzyżowe, podczas których składa się ciało Chrystusa do grobu. Tego dnia obowiązuje ścisły post. Jedną z dawnych tradycji było zakopywanie żuru i śledzia, które były typowo postnymi potrawami. Istniał również zwyczaj przybijania śledzi do drzewa. W Wielką Sobotę w kościołach święci się pokarmy.   

Niedziela Wielkanocna

W polskim zwyczaju, po porannej rezurekcji rodzina zasiada do uroczystego śniadania wielkanocnego, które rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się święconką z koszyczka. Na stołach znajdują się jajka, wędliny, wielkanocne baby i mazurki. Stoły zdobione są bukietami z bazi i pierwszych wiosennych kwiatów. 

Ze swej strony życzymy spokojnych i pogodnych świąt Wielkanocnych.


Idą święta

Idą święta

Idą święta

Idą święta


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ernest M 05.04.2015 12:42
Szamani w świątecznych homiliach mówią oczywiście o zmartwychwstaniui o tym co oznacza ono dla chrześcijanina. Oczywiście straszą owieczki - jak zwykle wiecznym potępieniem, co by każdy miał nadzieję na z martwych powstanie na sąd boży. Ale zaraz dodają, że nie ma takich sytuacji, „których Bóg nie mógłby odmienić, nie ma takiego grzechu, którego nie mógłby nam przebaczyć, jeśli się na Niego otworzymy”. Powiadają, że niektórzy – o zgrozo - katolicy odrzucają Kościół i chcą iść własną drogą do Boga.Wszystko można wytłumaczyć. Nagrzeszyć ile się da, a na starości zaliczyć jedną jedyną spowiedź, najlepiej wielkanocną, złapać za różaniec, pomamrotać modlitewne szamaństwa i wszystko będzie odpuszczone. A skrzywdzeni i ofiary gnijcie w ziemi. Komu zatemnagroda, a komu kara?

Ala 06.04.2015 19:32
Co tak na tych księży jedziesz. Nie jestem katoliczką i nie mogę powiedzieć co księża mówią na kazaniach. Ale Ty Erneście jesteś dobrze poinformowany. Czyli bywasz w świątyni. Skąd więc taka złość do Kościoła. Czyżby to była tylko kolejna prowokacja do dyskusji.

analityk 04.04.2015 23:19
Mnie trafia jak czytam na innym portalu, że jaja funduje nam ZGIUK, bo co on na funduje? My sami kupiliśmy sobie choinkę, fontannę, a teraz jajo. My też ufundowaliśmy nową siedzibę Prezesowi. Wszak za śmieci płacimy my i to najwięcej w okolicy. Zdobić nas mogą za naszą kasę do wyludnienia. Pytaniem pozostanie, czy zrozumiemy, że tą naszą smutną rzeczywistość zdobi władza za naszą kasę?

OBSERWATOR 05.04.2015 10:21
ja tylko zadam Ci jedno pytanie PanIe ANALITYK!!!A CO W POLSCE NIE JEST ZA NASZE PIENIADZE? CHCIALBYS DOFINANSOWANIE DO JAJA Z UNII EUROPEJSKIEJ? CIESZ SIE CHLOPIE ZE WOGOLE COS TOBIE KUPUJA ZEBY JAKOS TO MIASTO WYGLADALO. JESTES ZWYKLYM HEJTEM I TYLE W TEMACIE PANIE ANALITYKU. ZGIUK JAKO SPOLKA MIEJSKA MOZE BYC POPROSZONA O ZASPONSOROWANIE TAKICH OZDOB. CIESZ SIE A NIE HEJTOUJ

analityk 05.04.2015 15:58
Idź to powiedz stażystom, którzy segregują śmieci, bo umowa w ZGiUK jest rarytasem. Nie rozumiesz, że wszystkie śmieci z okolicznych miast, wsi, i powiatów lokujemy u siebie, a cena u nas jest jedna z najwyższych? Masz rację z tego powinno wyjść nie jedno, ale wiele jaj.Doprawdy dla takiego jaja warto nawet podnieść cenę za śmieci. Wesołych Świąt!

Stasiek 03.04.2015 21:53
RADOSNYCH,SPOKOJNYCH ŚWIĄT SPĘDZONYCH W RODZINNYM GRONIEŻYCZY STASIEK.DO ŻYCZEŃ DOŁĄCZAM TĄ PIĘKNĄ KARTKĘ .(Kliknij) http://reduction-image.com/...

Ernest M 05.04.2015 13:04
Kartka jak kartka - ale piosenka przepiękna. Klasyka światowa. Tylko szamaństwo katolickie może czuć się obrażone a raczej świętolvbiwie urażone albowiem takie akcenty pogańskie zawłaszczają ich monopol na te święta. Nie ma bowiem w tekście elementów zmartwychwstania.W jednej ze zwrotek:Może tam na górze jest Bóg Ale wszystkim czego kiedykolwiek nauczyłem się o miłości Było tym, jak strzelić do kogoś, kto do ciebie celuje To nie lament możesz usłyszeć w nocy To nie ktoś, kto widział światło To zimne i niepewne Alleluja

Rajd Bobrowy 2015 03.04.2015 17:37
Rajd Bobrowy 2015 Bieżąca Edycja Termin jak zwykle zbiega się z nocą kupały. W tym roku będzie to 19-21 czerwca. Miejscem tradycyjnie już będzie teren Schroniska Młodzieżowego w Łupkach koło Wlenia. W tym roku rRajd Bobrowyr1; zbiega się z organizacją Jarmarku Średniowiecznego w gminie Wleń. Urozmaici to na pewno czas i zwiększy ilość atrakcji. Jednocześnie prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas poruszania się uliczkami miasta Wleń.

Reklama
Reklama
Reklama
Jarmark Radogoszcz
konkurs
koncert
Sylwester
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: młodzikTreść komentarza: W Leśnej władza skalkulowała, że najlepiej inwestować w dziadersów, bo ich jest najwięcej. Kluby seniorów, wycieczki dla seniorów, wigilie dla seniorów, miejsca spotkań dla seniorów, parki dla seniorów, animatorzy w domu kultury dla seniorów, swojskie granie dla seniorów, itp. itd. A z dzieckiem nie ma gdzie pójść do lekarza, zero pożytecznych zajęć dla dzieci w Okisie i do tego dzieci za głośno grają w piłkę pod blokiem, a w ogóle młodzież jest zła...Ku....wa... Do czego wy doprowadziliście???Data dodania komentarza: 12.12.2024, 20:57Źródło komentarza: Leśna. Pacjenci zostaną w starej przychodni, ale...Autor komentarza: A.PTreść komentarza: Agata and Przemek nie szkoda Wam czasu na komentarze ? Nie szkoda wam dnia na siedzenie przed komputerem ?Data dodania komentarza: 12.12.2024, 20:49Źródło komentarza: Leśna. Pacjenci zostaną w starej przychodni, ale...Autor komentarza: kamilekTreść komentarza: To Starosta zasłynie na całą PolskęData dodania komentarza: 12.12.2024, 20:48Źródło komentarza: Nowa prezes lubańskiego szpitalaAutor komentarza: SołtysTreść komentarza: Jak ktoś jest chory to powinien być leczony, a nie wyrzucany ze szpitala do domu. Współczuję tym komentującym, co chcą takich standardów. Nie dość tego, to jeszcze chcecie, żeby szpital miał mniej pieniędzy, a urząd więcej, a potem narzekacie na służbę zdrowia.Data dodania komentarza: 12.12.2024, 20:48Źródło komentarza: Nowa prezes lubańskiego szpitala
ReklamaPowiat Lubań
Reklama