Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 28 lipca 2025 06:45
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama

Ośrodki pomocy społecznej nie wykorzystują możliwości…

Najwyższa Izba Kontroli ocenia, że ośrodki pomocy społecznej nie wykorzystują ogółu możliwości, aby dotrzeć do wszystkich osób, które potrzebują ich pomocy. Współpracują tylko z niektórymi organizacjami pozarządowymi, nie wyszukują aktywnie potrzebujących, często ograniczając się do biernego wykonywania rutynowych czynności i reagowania na zgłoszenia. Wpływ na ograniczone rozpoznawanie sytuacji społecznej miała m.in. nie zawsze optymalna obsada kadrowa ośrodków.
Ośrodki pomocy społecznej nie wykorzystują możliwości…

Ośrodki pomocy społecznej nie mają pełnej wiedzy o osobach potrzebujących pomocy na ich terenie. Szansą na pozyskanie informacji jest - przewidziana przepisami ustawy o pomocy społecznej - współpraca z organizacjami społecznymi i pozarządowymi. Tymczasem większość ośrodków nie wykorzystywała w pełni tej możliwości .Zaledwie trzy (z 12 skontrolowanych) współpracowały ze wszystkimi organizacjami na swoim terenie. Pozostałe ograniczały działania do wybranych organizacji, np. nie współpracowały z podmiotami o  zasięgu większym niż teren gminy, z góry zakładając, że w ten sposób i tak nie zidentyfikują potencjalnych beneficjentów. Ośrodki nie wypracowały także zasad współpracy z organizacjami, ani nie poszukiwały aktywnie kontaktu z nimi, ograniczając się do reagowania na inicjatywę drugiej strony. Tym samym, w ocenie NIK, pozbawiały się szans na pozyskanie informacji i dotarcie do części osób potrzebujących pomocy.

W ocenie NIK ośrodki pomocy społecznej wykazywały się zbyt małą aktywnością przy identyfikowaniu i monitorowaniu osób wymagających wsparcia. Nie przeprowadzały analizy ani oceny zjawisk społecznych, które mogły mieć wpływ na sytuację osób potrzebujących pomocy. Większość działań ośrodków ograniczała się do typowych, rutynowych czynności. Zbyt rzadko wykorzystywano także możliwość promowania informacji o dostępnych formach pomocy np. w lokalnych mediach, czy w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP).

Zdaniem NIK wpływ na ograniczone rozpoznawanie sytuacji społecznej i odnajdywanie osób wymagających pomocy miała m.in. nie zawsze optymalna obsada kadrowa ośrodków. Gwarantowaną przepisami liczbę pracowników zatrudniały tylko trzy ośrodki. W pozostałych zatrudnienie było niższe od wymaganego. W skrajnym przypadku jeden pracownik socjalny miał pod opieką - oprócz ustawowo przypisanych mu 2000 mieszkańców - dodatkowo 1000 osób ponad normę. Przyczyną tego stanu był m.in. brak dostatecznych środków finansowych.

Kierownicy kontrolowanych ośrodków wskazywali z kolei na doskwierający im brak systemu identyfikacji i monitorowania problemów społecznych w środowisku lokalnym. Zwracali uwagę, że zbiór wskazówek, metod  i dobrych praktyk,  dotyczących  diagnozowania, analizowania i oceny problemów byłby pomocny dla pracowników socjalnych. W obecnej sytuacji aktywność poszczególnych ośrodków uzależniona jest bowiem wyłącznie od kreatywności poszczególnych pracowników, ich wiedzy i doświadczenia.

Pracownicy socjalni realizowali obowiązki związane z rozpoznawaniem i monitorowaniem sytuacji społecznej mieszkańców. Jednak aktywność większości  z nich ograniczała się do wykonywania rutynowych czynności, bez stosowania nowatorskich metod działania, i bez wykazywania się jakąkolwiek inicjatywą w ich poszukiwaniu. Wielu pracowników socjalnych jako przyczyny niepodejmowania własnych inicjatyw wskazywało m.in. wypalenie zawodowe, brak specjalistycznych szkoleń, zbyt dużą liczbę podopiecznych i związany z tym nadmiar obowiązków, a także utrudnioną współpracę ze strony innych instytucji. Na jakość ich pracy wpływały także trudności czysto techniczne, jak chociażby brak dostępu do komputera i internetu, przestarzały sprzęt, czy kłopoty lokalowe. Pracownicy  socjalni często nie mają też w swojej pracy wystarczającego wsparcia prawnego czy psychologicznego. Kontrola wykazała że w czterech ośrodkach pracownicy nie otrzymali takiej pomocy, choć sytuacje tego wymagały. Kłopot ze skorzystaniem  z pomocy odpowiednio przygotowanych specjalistów - tzw. superwizorów spowodowany był brakiem odpowiedniego rozporządzenia o wytycznych i standardach dla superwizji pracy socjalnej.

NIK, podczas kontroli, sprawdziła 12 takich ośrodków - po trzy w województwach łódzkim, opolskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Dddj 09.10.2015 11:07
Trochę za duży ten budynek i za ładny nie lepiej zrobić redukcję urzędasów a budynek przeksztalcic na mieszkalny

ehhh 08.10.2015 16:12
a co w tym kraju funkcjonuje normalnie?

Ernest M 11.10.2015 18:19
Kancelarie parafialne.

ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Izerbejdżan
zbiórka
Poradnia
powstanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KaziaTreść komentarza: ! To prawda skoro nie ujawnia swoje dochody i jej pracownice tylko rzucają paragrafami i straszy sądami aby rzucić paragrafem to trzeba przeczytać Jak on działa a przepraszać mieszkańców za co przecież nikt nie obraża mieszkańców niech poda dochody to wtedy zobaczymy ile nas podatników wynosi ten luksus dobrze by było wszystkich pracowników których utrzymujemy ponieważ gmina pęka w wszachData dodania komentarza: 27.07.2025, 12:41Źródło komentarza: Wybory uzupełniające w Gminie Lubań. Radna z Mściszowa zrezygnowała z mandatuAutor komentarza: RysiekTreść komentarza: Skoda to Skoda a nie ten rumuński wynalazek.Data dodania komentarza: 27.07.2025, 08:56Źródło komentarza: Dacia przewróciła się po zderzeniu na skrzyżowaniu. To kolejne zdarzenie w tym miejscuAutor komentarza: JanTreść komentarza: Zdjąć te bariery energochłonne!!, przez to nic nie widać! Brak ronda i wsio :) To jest skrzyżowanie tych, co nie powinni wsiadać "za kółko".Data dodania komentarza: 27.07.2025, 02:29Źródło komentarza: Dacia przewróciła się po zderzeniu na skrzyżowaniu. To kolejne zdarzenie w tym miejscuAutor komentarza: jonTreść komentarza: Dla jakich OSP "z powiatu" PSP zrobił te szkolenia, twarzą wc burmistrza? czy tam wice. . Okulista działa w tle.. Bo jak jest zdarzenie to 18 zastępów jest w opisie a w tym artykule, połowiczne urwania... Żeby nie było, wspieram i szanuję wszystkie służby! Tylko ten artykuł to czysta .. promocja dwóch polityków a takie szkolenia są cykliczne.Data dodania komentarza: 27.07.2025, 01:44Źródło komentarza: Trzy dni ćwiczeń strażackich na Plaży Czocha. Ratownicy przygotowywali się na powódź
ReklamaPowiat Lubań
Reklama