Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 15 maja 2024 19:06
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
Reklama

Temperatury w jakich możesz pracować

Pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednią temperaturę na stanowiskach pracy w budynkach i środki chroniące przed zimnem pracującym poza nimi. Za niewywiązanie się z tych obowiązków grożą mandaty.
Temperatury w jakich możesz pracować

Przepisy BHP określają minimalną temperaturę w pomieszczeniach, gdzie wykonywana jest praca. Przy lekkiej pracy fizycznej, np. w biurach, temperatura nie powinna być niższa niż 18 stopni C. Pozostali pracownicy, zatrudnieni np. w halach produkcyjnych, powinni mieć zapewnioną temperaturę nie niższą niż 14 stopni C.

W przypadku pracowników wykonujących w okresie zimowym zadania na wolnej przestrzeni obowiązki pracodawcy są bardziej rozbudowane ze względu na większe narażenie na wychłodzenie spowodowane zjawiskami atmosferycznymi.

Podstawowym obowiązkiem zatrudniającego jest zapewnienie odzieży ochronnej, posiłków regeneracyjnych i ciepłych napojów, przy temperaturze powietrza zimą (od 1 listopada do 31 marca) niższej niż 10 stopni C. Obowiązek zapewnienia posiłków regeneracyjnych dotyczy pracowników, którzy wykonują prace na otwartej przestrzeni w okresie zimowym związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet. Stanowiska, na których mogą być wydawane ciepłe posiłki i napoje ustala pracodawca w porozumieniu ze związkami zawodowymi bądź z przedstawicielami pracowników. Informacje takie powinien zawierać regulamin pracy.

Co więcej pracodawca ma obowiązek zapewnienia pomieszczenia, w którym pracownicy wykonujący prace na wolnej przestrzeni się ogrzeją lub zmienią odzież - temperatura w nich nie powinna być niższa niż 16 stopni C.

Gdy się pojawią problemy z zapewnieniem wymaganej przez prawo temperatury na stanowisku pracy albo gdy firma nie zapewnia pracownikom wymaganych środków ochronnych lub posiłków, należy złożyć skargę w okręgowym inspektoracie pracy. Zwykle wystarczy jedna wizyta inspektora, by tam gdzie na zimno poskarżyli się pracownicy zrobiło się cieplej. Inspektor może bowiem wydać nakaz wstrzymania pracy na stanowisku, gdzie jest zbyt zimno by pracować, a to zazwyczaj wiąże się także z nałożeniem kary grzywny od 1 tys. do 2 tys. zł, a w razie recydywy - do 5 tys. zł.

W sezonie zimowym pracodawcy by zapewnić bezpieczeństwo osobom pracującym w obiektach firmy zmuszeni są do usuwania z dachów zwałów śniegu i sopli. Jednak przy zlecaniu i organizowaniu takich prac należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Przede wszystkim do pracy na wysokości można skierować pracownika posiadającego aktualne orzeczenie lekarskie, potwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na wysokości. Ponadto pracownik skierowany do odśnieżania powinien przejść instruktaż stanowiskowy i być poinformowany o ryzyku zawodowym, związanym z wykonaniem tej pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest także zapewnienie właściwych środków ochrony przed upadkiem z wysokości (szelki wraz z linką bezpieczeństwa i amortyzatorem lub urządzeniem samohamownym, kask oraz obuwie zabezpieczające przed poślizgnięciem). Z kolei pracowni ma obowiązek stosować sprzęt zapewniającym mu bezpieczeństwo. Należy także zadbać o bezpieczeństwo osób postronnych i przed przystąpieniem do odśnieżania należy wygrodzić i oznakować strefy niebezpieczne, w których istnieje zagrożenie spadającymi masami usuwanego śniegu, lodu jak również narzędziami.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
vvvvve 08.01.2016 12:09
W zimie chodnik jest mój i ja mam go odśnieżać we własnym zakresie, ale jak pije na tym samym chodniku piwo w lecie to już nie należy do mnie i wystawiają mandat.

Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: TeoTreść komentarza: Przede wszystkim powinien Pan przewietrzyć Urząd i zreorganizować poszczególne wydziały w Urzędzie! Moim zdaniem o 1/3 zredukować personel. A co do działania to tylko zdecydowane , trafne i przemyślane decyzje. Życzę powodzenia!!Data dodania komentarza: 15.05.2024, 17:21Źródło komentarza: Grzegorz Wieczorek opowiada, jakim będzie burmistrzemAutor komentarza: BarnabaTreść komentarza: Trzeba by rozliczyć te opłaty (na co skonsumowane) - może starczy na jakiś remont ... nawierzchni - "... bo po drodze można urwać koło". Chyba od hulajnogi!Data dodania komentarza: 15.05.2024, 16:13Źródło komentarza: Jedna z pierwszych decyzji starosty dotyczy szpitalaAutor komentarza: GacekTreść komentarza: Stan faktycznie fatalny ale ... z tym - po drodze można urwać koło - to nielekka przesada. W czasach PRL-u nie było problemu, auta mieściły sie wszystkie, park na zapleczu zawsze wykoszony i stały nawet ławeczki... Okazuje się że ktoś w zarządzie łącznie z poprzednim starostą w tamtej epoce sie zatrzymał. Do Unii po fundusze i będzie taki porządek jakiego inni okoliczni pozazdroszczą...Data dodania komentarza: 15.05.2024, 16:09Źródło komentarza: Jedna z pierwszych decyzji starosty dotyczy szpitalaAutor komentarza: MarzenkaTreść komentarza: Jeżeli chce być dobrym burmistrzem, to musi rozwalić tą klikę.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 15:59Źródło komentarza: Grzegorz Wieczorek opowiada, jakim będzie burmistrzem
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama