Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 15 grudnia 2024 19:54
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Warsztaty "OSWOIĆ BLISKI WSCHÓD"

W dniach 8 - 9 lutego b.r. w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu odbyły się warsztaty pn. „Oswoić Bliski Wschód”, zrealizowane przez Fundację MultiOcalenie w ramach projektu SALAM! współfinansowanego ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

W warsztatach wzięli udział funkcjonariusze i pracownicy SG, którzy mieli okazję nabyć i pogłębić wiedzę na temat islamu oraz aktualnej sytuacji na Bliskim Wschodzie, szczególnie w  Syrii.

Pierwszego dnia warsztatów pochodzący z Syrii prof. Bassam Aouil – wykładowca Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy przedstawił historyczne i geopolityczne tło konfliktu w Syrii, omówił strukturę etniczno – kulturową tego kraju oraz przybliżył słuchaczom złożone przyczyny powodujące trudności  w zrozumieniu  i jednoznacznym  zinterpretowaniu aktualnej  sytuacji politycznej w Syrii. Omówił także sytuację związaną  z mnogością ugrupowań militarnych operujących na tym terenie, ze złożonością problemów związanych ze strefami wpływów i interesów wielu „graczy” na Bliskim Wschodzie. Prof. Aouil przekazał także niezwykle dramatyczne dane związane z katastrofą humanitarną w omawianym regionie.

Następnie mieszkający 12 lat w dzielnicy Damaszku syn Polki i Syryjczyka pan Khaled Assas z Fundacji „ Wolna Syria” opowiedział o życiu codziennym w Syrii przed tzw. Arabską Wiosną i później – po wybuchu zamieszek i wojny.

W drugim dniu szkoleniowym zajęcia prowadziła pani Dorota Parzymies i pan  Mohamed Ali Douiri z Fundacji MultiOcalenie.
Pani Dorota Parzymies omówiła zagadnienia związane z mapą religijną islamu na świecie i w Polsce a także zwróciła uwagę na istotne rozróżnieniem między arabami a muzułmanami a także na skomplikowane podziały wyznaniowe istniejące wewnątrz religii islamskiej. Przedstawiła też aktualną strukturę i statystyki dotyczące rozmieszczenia i liczebności muzułmanów w Polsce.

Pan  Mohamed Ali Douiri - Tunezyjczyk mieszkający od około 10 lat w Polsce - przybliżył słuchaczom alfabet arabski. Każdy z uczestników warsztatów miał okazję – przy pomocy prowadzącego – napisać własne imię w języku arabskim. W dalszej części zajęć przedstawił podstawowe zagadnienia związane z kulturą arabsko – muzułmańską oraz z islamem. Omówił 5 filarów islamu, dogmaty wiary, a także zasady związane z odmawianiem modlitwy, a nawet  zademonstrował słuchaczom rytuał związany z ablucją i modlitwą muzułmanina.

Warsztaty znacznie przybliżyły słuchaczom tematykę związaną z islamem oraz skomplikowaną sytuacją w kraju pochodzenia uchodźców syryjskich.


Warsztaty "OSWOIĆ BLISKI WSCHÓD"

Warsztaty "OSWOIĆ BLISKI WSCHÓD"

Warsztaty "OSWOIĆ BLISKI WSCHÓD"

Warsztaty "OSWOIĆ BLISKI WSCHÓD"

Warsztaty "OSWOIĆ BLISKI WSCHÓD"

Warsztaty "OSWOIĆ BLISKI WSCHÓD"


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Robinson_84 11.02.2016 13:52
Zaczyna się oswajanie multi kulti.

gosc 10.02.2016 23:59
Bliski Wschód to można oswoić chyba tylko bejsbolem i kałachem.

Reklama
Reklama
Reklama
konkurs
Sylwester
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama