Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 6 maja 2024 11:17
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Być kobietą: wyższe wykształcenie i gorsze zarobki

Kobiety muszą przepracować w ciągu roku prawie dwa miesiące więcej, aby ich zarobki zrównały się z zarobkami mężczyzn.
Być kobietą: wyższe wykształcenie i gorsze zarobki

Wskaźnik zatrudnienia wśród kobiet w krajach UE wynosi 63 proc., wśród mężczyzn - 75 proc. Kobiety stanowią 80 proc. zatrudnionych w obszarze służby zdrowia i opieki społecznej. Sektory, w których większość stanowią kobiety, oferują niższe wynagrodzenia niż sektory zdominowane przez mężczyzn.

Kobiety stanowią tylko jedną trzecią naukowców i inżynierów w całej Europie. Z danych wynika, że nawet w sektorach zdominowanych przez kobiety są one słabo reprezentowane na stanowiskach zarządczych, szczególnie na stanowiskach najwyższego szczebla. I tak na przykład wśród członków zarządów największych spółek giełdowych 21,2 proc. to kobiety.

Struktury pracujących kobiet i mężczyzn ogółem według wykształcenia są wyraźnie odmienne. Pracujące kobiety najczęściej posiadają wykształcenie wyższe (40,3% ogółu pracujących), a następnie średnie (31,6%). Wśród pracujących mężczyzn dominują posiadający wykształcenie średnie (33,5%) i zasadnicze zawodowe (32,6%) Do najbardziej sfeminizowanych sekcji gospodarki narodowej należą: opieka zdrowotna i pomoc społeczna i edukacja, w których kobiety stanowiły ok. 8 na 10 pracujących.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Bonczek 08.03.2016 13:55
Nie rozumiem zatem pracodawców, skoro kobiety zarabiają mniej to dlaczego tylko 21% jest zatrudniona na wyższych szczeblach? Skoro tę sama robotę za mniej może wykonywać kobieta to gdzie logika?! Po co zatrudniać mężczyzn za więcej i na tym tracić jako pracodawca?

Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama