Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 28 lipca 2025 00:34
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama

Wiosennych porządków czas

Z chwilą nadejścia wiosny wielu mieszkańców rozpoczęło prace porządkowe w swoich ogrodach. Mimo corocznych apeli nadal nie jeden lubanianin zachodzi jednak w głowę, co zrobić z odpadami ulegającymi biodegradacji, które powstają w wyniku przeprowadzania tzw. „wiosennych porządków” - spalać, czy nie spalać? Czy będzie to zgodne z literą prawa? Straż Miejska w Lubaniu ponownie apeluje o działanie zgodnie z prawem.
Wiosennych porządków czas

Jak co roku na przełomie miesiąca marca i kwietnia odnotowuje się wzrost napływających do straży miejskiej zgłoszeń mieszkańców dotyczących spalania resztek roślinnych (tzw. odpadów biodegradowalnych) powstałych w wyniku prowadzonych porządków na działkach lub przydomowych ogródkach. Funkcjonariusze przypominają, że takie zachowanie jest niezgodne z prawem, bowiem zgodnie z Ustawą o odpadach termiczne przekształcanie odpadów poza spalarnią odpadów (palenie w formie ogniska) podlega karze aresztu albo grzywny.

Oznacza to, że zarówno kompostowanie, jak i spalanie pozostałości roślinnych może się odbywać tylko w specjalnych instalacjach lub urządzeniach.

– Temat kwestionowania, czy można spalać bioodpady na „własną rękę” czy też nie, mimo prowadzonej kampanii informacyjnej co roku wraca niczym bumerang. Mieszkańcy zgłaszają takie zajścia z uwagi na uciążliwe zadymienie, dlatego też w każdym tego typu przypadku nakazuje się niezwłoczne wygaszenie ogniska, a w większości przypadków interwencja kończy się zastosowaniem środków pozakarnych - informuje Komendant Straży Miejskiej w Lubaniu Jan Baniak. Strażnicy podejmowali również wiele interwencji dotyczących spalania śmieci. W takich przypadkach sprawca procederu nie może jednak liczyć na jakąkolwiek „taryfę ulgową” – dodaje.

Przypomnijmy, że Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta (Uchwała Nr XXIX/212/2012 Rady Miasta Lubań z dnia 30 października 2012 r.) nakłada na właścicieli nieruchomości obowiązek prowadzenia selektywnego zbierania poszczególnych grup odpadów, w tym odpadów biodegradowalnych.

Z obowiązku tego wynika zakaz spalania odpadów roślinnych. Bez żadnych wyjątków. Takich odpadów nie wolno spalać.

Oznacza to, że sprzątając swój ogród,nie można pozbyć się pozostałości roślinnych poprzez ich spalenie w formie ogniska. Przepis ten został narzucony ustawowo oraz poprzez akt prawa miejscowego, stąd też jakiekolwiek wewnętrzne regulaminy stanowiące inaczej, zgodnie z obowiązującym źródłem prawa w polskim porządku prawnym w tym przypadku nie posiadają mocy prawnej.

Pamiętajmy, że bioodpady nie powinny również trafiać do zwykłych pojemników na śmieci (na odpady mieszane).

Co zatem należy zrobić

z odpadami biodegradowalnymi?

Pozbyć się ich można na trzy sposoby:
- poprzez kompostowanie na zasadach określonych w przywołanej Uchwale ( § 4 pkt.3 lit. D-f), 
- poprzez gromadzenie w pojemnikach o pojemności 120 l koloru brązowego na posesjach jednorodzinnych celem przekazania przedsiębiorcy zajmującym się wywozem odpadów (na terenie Lubania zadania te realizuje Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych Sp. z o.o.),
- poprzez dostarczenie do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), zlokalizowanego na terenie Centrum Utylizacji Odpadów Gmin Łużyckich przy ul. Bazaltowej w Lubaniu.

W przypadku jakichkolwiek pytań w przedmiotowej sprawie prosimy o kontakt ze Strażą Miejską (tel. 75 64 64 442) lub Wydziałem Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej UM Lubań (Biuro Obsługi Interesanta, tel. 75 64 64 499)

Red./Fot. SM Lubań Zdjęcia podglądowe: Mapy Google, istockphoto


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Sansui 07.04.2016 13:23
Spal sobie te wiadro liści durniu jeden, tylko najpierw popatrz na pogodę. Bo tak trudno zobaczyć czy dym będzie się ścielić po ziemii czy nie.

ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Izerbejdżan
zbiórka
Poradnia
powstanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KaziaTreść komentarza: ! To prawda skoro nie ujawnia swoje dochody i jej pracownice tylko rzucają paragrafami i straszy sądami aby rzucić paragrafem to trzeba przeczytać Jak on działa a przepraszać mieszkańców za co przecież nikt nie obraża mieszkańców niech poda dochody to wtedy zobaczymy ile nas podatników wynosi ten luksus dobrze by było wszystkich pracowników których utrzymujemy ponieważ gmina pęka w wszachData dodania komentarza: 27.07.2025, 12:41Źródło komentarza: Wybory uzupełniające w Gminie Lubań. Radna z Mściszowa zrezygnowała z mandatuAutor komentarza: RysiekTreść komentarza: Skoda to Skoda a nie ten rumuński wynalazek.Data dodania komentarza: 27.07.2025, 08:56Źródło komentarza: Dacia przewróciła się po zderzeniu na skrzyżowaniu. To kolejne zdarzenie w tym miejscuAutor komentarza: JanTreść komentarza: Zdjąć te bariery energochłonne!!, przez to nic nie widać! Brak ronda i wsio :) To jest skrzyżowanie tych, co nie powinni wsiadać "za kółko".Data dodania komentarza: 27.07.2025, 02:29Źródło komentarza: Dacia przewróciła się po zderzeniu na skrzyżowaniu. To kolejne zdarzenie w tym miejscuAutor komentarza: jonTreść komentarza: Dla jakich OSP "z powiatu" PSP zrobił te szkolenia, twarzą wc burmistrza? czy tam wice. . Okulista działa w tle.. Bo jak jest zdarzenie to 18 zastępów jest w opisie a w tym artykule, połowiczne urwania... Żeby nie było, wspieram i szanuję wszystkie służby! Tylko ten artykuł to czysta .. promocja dwóch polityków a takie szkolenia są cykliczne.Data dodania komentarza: 27.07.2025, 01:44Źródło komentarza: Trzy dni ćwiczeń strażackich na Plaży Czocha. Ratownicy przygotowywali się na powódź
ReklamaPowiat Lubań
Reklama