Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 28 lipca 2025 00:20
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama

Banki oferują rządowi współpracę w realizacji e-usług

Udział banków w programie 500 plus może być początkiem dalszej współpracy z rządem przy realizowaniu e-usług dla obywateli - mówi PAP wiceprezes Związku Banków Polskich Mieczysław Groszek.
Banki oferują rządowi współpracę w realizacji e-usług

Aż 95 proc. e-wniosków o świadczenie wychowawcze złożono za pośrednictwem banków.

W ramach programu "Rodzina 500 plus" wypłacane jest świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach również na pierwsze. Wnioski można składać m.in. w urzędach i przez internet. Dotychczas złożono ich blisko 1,5 mln, w tym ok. 400 tys. online.

Udział banków w programie 500 plus okazał się sukcesem. Jak ocenił Groszek, ludzie chętnie skorzystali z tego, czego używają na co dzień - czyli systemu bankowości elektronicznej - do zrealizowania innej usługi. W przypadku banków nie trzeba zakładać żadnych dodatkowych kont, nie jest wymagane dodatkowe potwierdzanie tożsamości itp.

Groszek podkreślił, że współpracę z rządem przy realizacji programu banki traktują przede wszystkim jako wyraz zaufania, a także weryfikację tego, czym się szczycą - wysokiego poziomu technologicznego oraz bezpieczeństwa.

Wiceprezes ZBP zaznaczył, że banki realizują program pro bono - świadomie zrezygnowały w tym przypadku z opłat, choć usługa, jaką jest potwierdzanie tożsamości online, ma na rynku swoją cenę.

Choć banki realizują program pro bono, nie oznacza to, że nie mają z tego żadnych korzyści - przyznał Groszek. Zwrócił uwagę, że uruchomieniu programu 500 plus towarzyszy coś w rodzaju edukacji oszczędnościowej.

Jego zdaniem to bardzo pozytywny sygnał - pojawia się perspektywiczne myślenie o tych pieniądzach, mówi się o odkładaniu ich na przyszłość. Ludzie są do tego zachęcani zarówno przez rząd, który mówi, że warto część tych środków odkładać dla dzieci, jak i banki, które oferują wiele specjalnych usług. A jeśli zachęcą klientów do oszczędzania, będzie to również z korzyścią dla banków.

W ocenie Groszka sukces przy realizacji programu 500 plus otwiera drogę do dalszej współpracy z administracją publiczną. Zwrócił uwagę, że rządowy system ePUAP jest "bardzo rozwiniętym półproduktem" - znajduje się tam bardzo dużo informacji, zdigitalizowano w nim wiele użytecznych treści, jednak problemem jest potwierdzanie tożsamości.

Żeby cokolwiek załatwić, trzeba mieć instrumenty do potwierdzania tożsamości; bez tego ePUAP może być jedynie źródłem informacji. I tu - wskazał Groszek - mogłyby pomóc banki, oferując potwierdzanie tożsamości przez bankowość elektroniczną.

Na ePUAP jest ok. 500 tys. kont, z czego tylko 200 tys. użytkowników ma profil zaufany (potrzebny do załatwienia sprawy online); tymczasem elektronicznych kont bankowych jest w Polsce ok. 20 mln.

W ocenie Groszka warto byłoby też zintegrować ten system z serwisami transakcyjnymi banków; wówczas, np. składając wniosek o prawo jazdy, można by od razu uiścić opłatę, co również byłoby wygodne dla użytkowników.

Groszek nie wykluczył, że przy dalszej współpracy z administracją banki chciałyby pobierać przynajmniej opłaty pokrywające koszty.

Jak dodał, w perspektywie jest rozwijanie dalszych usług, takich jak np. e-paragon, czyli przechowywanie w wersji elektronicznej dokumentów, których na co dzień nie potrzebujemy, ale warto je trzymać np. w razie konieczności reklamacji, czy też na e-usługi zdrowotne.

Zdaniem Groszka banki mogłyby uczestniczyć w zintegrowaniu informacji na temat zdrowia, które obecnie są rozproszone, np. dotyczących grupy krwi, kontaktów alarmowych, deklaracji przekazania narządów. Warto, żeby takie informacje znajdowały się w jednym miejscu, np. w ramach funkcjonalności karty płatniczej, elektronicznego dowodu osobistego czy też specjalnej aplikacji na smartfonie.

Przy czym - jak zaznaczył wiceprezes ZBP - jeśli baki udostępniałyby w tym celu swoją technologię, nie miałyby dostępu do tych danych, oferowałyby jedynie "wejście do systemu".


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Gość Nie(po)dzielny 22.04.2016 21:21
"(…) uruchomieniu programu 500 plus towarzyszy coś w rodzaju edukacji oszczędnościowej"? Przecież to są pożyczone pieniądze…

ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Izerbejdżan
zbiórka
Poradnia
powstanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KaziaTreść komentarza: ! To prawda skoro nie ujawnia swoje dochody i jej pracownice tylko rzucają paragrafami i straszy sądami aby rzucić paragrafem to trzeba przeczytać Jak on działa a przepraszać mieszkańców za co przecież nikt nie obraża mieszkańców niech poda dochody to wtedy zobaczymy ile nas podatników wynosi ten luksus dobrze by było wszystkich pracowników których utrzymujemy ponieważ gmina pęka w wszachData dodania komentarza: 27.07.2025, 12:41Źródło komentarza: Wybory uzupełniające w Gminie Lubań. Radna z Mściszowa zrezygnowała z mandatuAutor komentarza: RysiekTreść komentarza: Skoda to Skoda a nie ten rumuński wynalazek.Data dodania komentarza: 27.07.2025, 08:56Źródło komentarza: Dacia przewróciła się po zderzeniu na skrzyżowaniu. To kolejne zdarzenie w tym miejscuAutor komentarza: JanTreść komentarza: Zdjąć te bariery energochłonne!!, przez to nic nie widać! Brak ronda i wsio :) To jest skrzyżowanie tych, co nie powinni wsiadać "za kółko".Data dodania komentarza: 27.07.2025, 02:29Źródło komentarza: Dacia przewróciła się po zderzeniu na skrzyżowaniu. To kolejne zdarzenie w tym miejscuAutor komentarza: jonTreść komentarza: Dla jakich OSP "z powiatu" PSP zrobił te szkolenia, twarzą wc burmistrza? czy tam wice. . Okulista działa w tle.. Bo jak jest zdarzenie to 18 zastępów jest w opisie a w tym artykule, połowiczne urwania... Żeby nie było, wspieram i szanuję wszystkie służby! Tylko ten artykuł to czysta .. promocja dwóch polityków a takie szkolenia są cykliczne.Data dodania komentarza: 27.07.2025, 01:44Źródło komentarza: Trzy dni ćwiczeń strażackich na Plaży Czocha. Ratownicy przygotowywali się na powódź
ReklamaPowiat Lubań
Reklama