Pod koniec 2014 roku, na wniosek stowarzyszeń i mieszkańców, władze Lubania w ankiecie zapytały mieszkańców czy chcieliby, aby Maria Magdalena została patronką miasta. 97,2% głosujących opowiedziało się za. Po otrzymaniu zielonego światła od mieszkańców włodarze pomysł zaczęli wprowadzać w życie. Ustanowienie świętej patronką miasta nie jest jednak sztuką prostą. Wniosek po kolei poparli miejscy radni, dziekan i proboszczowie parafii rzymskokatolickich z terenu miasta, Zgromadzenie Zakonne Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty, które w Lubaniu ma swoją siedzibę od 700 lat, oraz polski episkopat. Ten ostatni podczas posiedzenia podjął dokument zwany nihil obstat (łac. nic nie stoi na przeszkodzie). To umożliwiło dalsze procedowanie w sprawie ustanowienia św. Marii Magdaleny patronką Lubania. Wniosek przesłano do Watykanu. Spodziewano się, że załatwienie wszystkich formalności potrwa nawet trzy lata. Okazało się, że Watykan nie dopatrzył się przeszkód i wniosek rozpatrzył w ekspresowym wręcz tempie.
- Miło mi donieść, że w Watykanie po bardzo krótkim czasie, bo niektóre gminy czekają po kilka lat, nasz wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Biskup Legnicki otrzymał z Watykanu decyzję o nadaniu miastu Lubań patronki św. Marii Magdaleny – informował podczas czerwcowej sesji Rady Miasta burmistrz Arkadiusz Słowiński. - Oficjalny dokument odebraliśmy z Kurii biskupiej w Legnicy miesiąc temu wraz z Siostrą Generalną Gabrielą przełożoną tutejszego zakonu. Teraz trwają konsultacje jak uczcić ten fakt. Zwrócimy się z tym pytaniem do parafii i stowarzyszeń, które podpisały się pod wnioskiem.
Oficjalne uroczystości związane z nadaniem patronki miasta Lubania zaplanowano na rok 2017. Jak tłumaczy burmistrz wynika to z faktu, że stowarzyszenia katolickie w tym roku zaabsorbowane są min. wizytą Papieża Franciszka podczas Światowych Dni Młodzieży. - Teraz powolutku będziemy przygotowywać cykl spotkań, prelekcji. Chcemy też przygotować społeczność miasta do tego kim była Maria Magdalena, dlaczego warto żeby była patronką. Bo to nie jest osoba tylko związana z kościołem, jest również patronką szeregu profesji, które w Lubaniu od wieków istnieją. I o tym też trzeba pamiętać, że tutaj sacrum miesza się z profanum.
Dokument, który przesłano z Watykanu skopiowano w trzech egzemplarzach oraz dokonano przekładu z łaciny na język polski. Takie zestawy składające się z kopii w dwóch językach zawisną w sali Rajców Miejskich, Urzędzie Miasta Lubań i Domu Generalnym Zakonu Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty.
Idąc za ciosem radny Tomasz Korcz złożył podczas czerwcowej sesji wniosek, aby pochylić się nad propozycją, czy w związku z tym nie przełożyć uroczystości Dni Lubania na 22 lipca. Wtedy to św. Maria Magdalena wpisana jest w uroczystości kalendarza liturgicznego.
Jednak pomysł ten w oczach burmistrza nie znalazł poparcia. - Co do propozycji radnego Tomasza Korcza powiem tak jak mówił swego czasu Jezus. Oddajmy Bogu co boskie, a Cesarzowi co cesarskie. Dni Lubania zostały ustanowione, aby było to święto miasta i samorządu - mówił Słowiński.
Przypomnijmy, przyjęcie św. Marii Magdaleny patronką miasta Lubań ma swoje głębokie uzasadnienie w historii miasta. Zapisy świadczące o historycznym patronacie znaleźć możemy w kilku źródłach. W kronice miejskiej z 1501 roku, czytamy, że ówczesny pisarz miejski Johann Koch, pisząc do rady w Ofen powołuje się na kult tej świętej w Lubaniu słowami - „Niech składa nadzieję w Bogu, w Świętym Krzyżu i św. Marii Magdalenie, miasta naszego patronce i orędowniczce, że będą nam pomocą, że naszemu miastu dobra przyczynią…”. W innym miejscu znajdujemy wzmiankę, że „...podczas rozlicznych świąt kościelnych, szczególnie z okazji Bożego Ciała i imienin Patronki Miasta urządzano uroczyste procesje”. Dodatkowo do dziś w mieście znajduje się Dom Generalny Zgromadzenia Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty.
Napisz komentarz
Komentarze