Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ministerstwo Finansów nakłada kolejny obowiązek

Z dniem 1 lipca br. weszły w życie przepisy dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego (dalej: JPK). Obecnie obowiązek przekazywania JPK mają tylko duże firmy, tj. przedsiębiorcy, którzy średniorocznie zatrudniali więcej niż 250 pracowników oraz osiągali roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych przekraczający równowartość w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro.
Ministerstwo Finansów nakłada kolejny obowiązek

Od 1 stycznia 2017 r. mali oraz średni przedsiębiorcy będą podlegali obowiązkowi składania comiesięcznego pliku JPK_VAT (ewidencja zakupu i sprzedaży VAT). Pierwsze sprawozdania ww. przedsiębiorcy będą musieli złożyć do 27 lutego 2017 r. Zaliczenie do określonej grupy przedsiębiorców zależy od liczby zatrudnianych osób oraz od wielkości obrotów firmy.

Za średniego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz
2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro.

Za małego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz
2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro.

Obowiązek składania powyższych informacji w przypadku mikroprzedsiębiorców powstanie od 1 stycznia 2018 r.

Za mikroprzedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Rozszerzenie katalogu podmiotów, które mają obowiązek raportowania, ma za zadanie pozyskanie bieżącej informacji o transakcjach podlegających opodatkowaniu VAT. Umożliwi to szybszą identyfikację wyłudzeń oraz unikania opodatkowania.

W celu ułatwienia małym oraz średnim przedsiębiorcom wykonania obowiązku została przygotowana bezpłatna aplikacja ze wszystkimi funkcjami niezbędnymi do złożenia JPK. Aplikacja jest już gotowa dla systemu operacyjnego Windows, kolejnym krokiem będzie jej udostępnienie również w systemie Linux.

Więcej informacji o JPK można znaleźć w broszurze informacyjnej zamieszczonej na stronie Ministerstwa Finansów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Herakliusz 23.11.2016 20:23
Wszystko to pryszcz! Najważniejsze, że jesteśmy monarchia chrystusową. Zrzut manny z niebios i wszelkiej szczęśliwości społecznej mamy pewny.

Maxi 23.11.2016 17:28
Może i kolejny obowiązek, ale dobrzy księgowi wiedzieli o nim jakieś 3 lata temu, bo te zmiany już były sygnalizowane długo przed obecnym wprowadzeniem. Więc można było obserwować i się dostosowywać. Po drugie przy aktualnym rozwoju informatyzacji, jakoś trudno uwierzyć by dział finansowy w przedsiębiorstwie nie miał kontaktu z komputerem i nowoczesnymi narzędziami wspomagającymi księgowanie przekazywanie rozliczeń finansowych nawet od ręki. JPK nie jest aż taką nowość. To co nastąpi w okresie najbliższych kilku miesięcy, będzie szokiem technicznym dla przedsiębiorców, jednak zapewne będą to bardzo dobre udogodnienia. Nie należy również tego się bać, bo nowinki są również przydatne. A widać to w m.in. obsłudze ZUS, skarbowej. Sporo przedsiębiorców już nie ma kontaktu fizycznego z urzędem, a większość księgowych konieczne dokumentacje wysyła elektronicznie. Owszem, są i tacy, co bez papieru, ani rusz. Ale to ich sprawa. Być może stać i na to, zamiast korzystać z nowinek świata cyfrowego. Więc nie ma co siać niepewności.

Reklama
Reklama
Zajęcia korekcyjne
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Koncert plenerowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama