Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama

Fotowoltaika. Czy ta inwestycja ma szansę się zwrócić?

Fotowoltaika to rozwiązanie, które w ostatnich latach znacząco zyskuje na popularności z dwóch powodów. Przede wszystkim to pozyskiwanie energii w sposób przyjazny dla środowiska. Dodatkowo instalacja pomaga zmniejszyć koszty zużycia energii potrzebnej do funkcjonowania gospodarstwa domowego – a to oznacza niższe rachunki. Czy decydując się na zakup instalacji fotowoltaicznej, możemy spodziewać się zwrotu kosztów inwestycji? Jak długo to może potrwać?
  • 04.12.2020 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Fotowoltaika. Czy ta inwestycja ma szansę się zwrócić?

Fotowoltaika – czy w Polsce się opłaca?

Fotowoltaika to system, który opiera swoje funkcjonowanie na energii pozyskanej ze słońca. Promienie słoneczne za pośrednictwem paneli są przekazywane do zainstalowanego w domu inwertera. Ten przekształca energię w taki sposób, by mogła zostać wykorzystana do zasilania domu. To oznacza, że efektywność takiego systemu będzie zależna od miejscowego nasłonecznienia.

Czy w takim razie fotowoltaika w Polsce się opłaca? Jak najbardziej! Warunki pogodowe w naszym kraju są podobne do tych panujących w Niemczech, gdzie od lat fotowoltaika z powodzeniem zasila wiele gospodarstw domowych. Średnie nasłonecznienie w ciągu roku wynosi między 996 a 1048 kWh/m2. Dodatkowo panele pobierają energię także w pochmurne dni – choć promienie słoneczne są rozproszone, umożliwiają sprawne funkcjonowanie systemu.

Jak oszacować wydajność systemu?

By fotowoltaika jak najlepiej spełniała swoją funkcję, konieczne jest dopasowanie instalacji do potrzeb gospodarstwa domowego. Wskazaniem optymalnego rozmiaru systemu zajmuje się profesjonalna obsługa producenta. Jeśli jednak chcemy sprawdzić, z jakimi kosztami musimy się liczyć w przypadku zakupu systemu, możemy skorzystać np. z kalkulatora fotowoltaiki.  

Jak to działa? System dobierze optymalne rozwiązanie w oparciu o wskazane przez nas dane:

  • Lokalizację instalacji – wskazujemy województwo, w którym planujemy zamontować system fotowoltaiczny.
  • Zużycie energii w gospodarstwie domowym – system określa je na podstawie wysokości rachunków za energię elektryczną.
  • Ustawienie paneli – określenie ich orientacji względem słońca oraz kąta nachylenia dachu.

Na podstawie zebranych informacji system przygotowuje ofertę na zakup modułów fotowoltaicznych – wskazuje optymalną ilość paneli oraz szacuje, w jakim stopniu instalacja pokryje nasze zapotrzebowanie energetyczne. Dodatkowo otrzymujemy także analizę ekonomiczną całej inwestycji, wraz z informacją o czasie, w którym zakup systemu się zwróci.

Zwrot kosztów – czy można go przyspieszyć?

Na czas zwrotu inwestycji wpływają także dodatkowe czynniki. Decydując się na zakup systemu energii solarnej, możemy skorzystać z dotacji z rządowego programu „Mój prąd”. Wnioski można składać do 18 grudnia 2020 roku.

Warto sięgnąć także po urządzenia monitorujące pracę systemu. Przykładem takiego rozwiązania jest OPTI-ENER, dzięki któremu dostajemy możliwość kontrolowania dystrybucji energii w domu. W ten sposób możemy zminimalizować koszty eksploatacji systemu, co skraca czas zwrotu inwestycji. Sprawdź ofertę na stronie https://www.hewalex.pl/fotowoltaika/!

Materiał Partnera


ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Wystawa Magdalenki
noc muzeów
faza
koncert dla M
festiwal nowogrodziec
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama