Sposoby na ubezpieczenie biżuterii
Wszelkiego rodzaju naszyjniki, pierścionki, bransoletki a także zegarki – są traktowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe jako biżuteria. Muszą oczywiście być wykonane z cennych surowców (np. z korala) lub metali i kamieni szlachetnych. O wartościową biżuterię powinniśmy oczywiście odpowiednio zadbać, kupując ubezpieczenie.
Są co najmniej dwa sposoby na ubezpieczenie biżuterii. Pierwszy dotyczy prowadzenia działalności gospodarczej, związanej z biżuterią. Jeśli obawiamy się niespodziewanego zdarzenia, kradzieży, uszkodzenia cennej kolekcji lub nawet zniszczenia naszej firmy, biżuterię możemy uwzględnić w polisie firmowej. Co jednak mogą zrobić właściciele prywatni, trzymający biżuterię w domu?
Ubezpieczenie biżuterii w polisie mieszkaniowej
Najlepszym sposobem na ubezpieczenie cennej biżuterii, jest… zakup polisy mieszkaniowej. W jej zakresie można bowiem uwzględnić wszystkie ruchomości domowe, do których należy także biżuteria. Traktowana jest bowiem, jako wyposażenie domu. Jeżeli więc interesuje nas ubezpieczenie pierścionków czy bransoletek, to możemy uwzględnić je w polisie mieszkaniowej.
Zwróćmy jednak uwagę na warunki zapisane w OWU. Podany w nich będzie nie tylko zakres ochrony, ale i mienia, które może podlegać ubezpieczeniu. Wartość naszej biżuterii nie może też przekraczać tej, którą ustalił ubezpieczyciel. W celu ubezpieczenia droższej biżuterii, konieczne może więc okazać się rozszerzenie polisy i opłacenie wyższej składki.
Od czego można ubezpieczyć biżuterię?
Jeśli wykupiona przez nas polisa mieszkaniowa uwzględnia mienie ruchome, to nasza biżuteria będzie chroniona przed każdym zdarzeniem, jakie jest w niej wyszczególnione. Będą to więc pożar, trzęsienie ziemi, upadek statku powietrznego, huragany, wichury, osunięcia ziemi – i inne, niebezpieczne zjawiska pogodowe.
Każdą polisę można jednak rozszerzyć. W przypadku ruchomości domowych, czyli także biżuterii, dobrze, aby rozszerzenie obejmowało: powódź, rabunek, kradzież oraz kradzież z włamaniem. A ponieważ biżuterii nie trzymamy wyłącznie w domu, ale i nosimy na co dzień, powinniśmy koniecznie dokupić specjalne ubezpieczenie rzeczy osobistych. Przyda się, gdy zostaniemy okradnięci na ulicy.
Czego może wymagać ubezpieczyciel
Zanim zdecydujemy się podpisać umowę na ubezpieczenie pierścionków i innej biżuterii, sprawdźmy dokładnie, co mówią ogólne warunki ubezpieczenia na temat obowiązków ubezpieczonego. W OWU na pewno będą podane informacje o tym, jakie działania musimy podjąć, aby zabezpieczyć naszą biżuterię. Pamiętajmy, że ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie tylko wtedy, gdy będziemy przestrzegać warunków umowy i zapisów w OWU!
Być może będziemy musieli zaopatrzyć się w drzwi antywłamaniowe lub – jeśli mieszkamy na parterze – w rolety. Konieczne może też okazać się zainstalowanie monitoringu (jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym) lub nawet wyposażenie mieszkania w sejf. Pamiętajmy, że nie mamy co liczyć na odszkodowanie, jeśli nie spełnimy warunków, jakie stawia nam ubezpieczyciel.
Biżuteria jako przedmiot wartościowy
Jeśli posiadamy wyjątkowo drogą biżuterię, ubezpieczyciel może nie chcieć uwzględnić jej w polisie mieszkaniowej. W takiej sytuacji musimy wykupić ubezpieczenie na przedmioty wartościowe lub mienie specjalne. Jeśli więc nasza biżuteria przekracza pewną wartość, ustalaną przez towarzystwa ubezpieczeniowe, musimy objąć ją wspomnianym ubezpieczeniem specjalnym. Jego cena jest ustalana indywidualnie z klientem.