Gdzie sprawdzą się pnącza ogrodowe kwitnące?
Wybierając miejsce nasadzenia rośliny pnącej, należy rozgraniczyć gatunki wymagające specjalnych warunków. Niektóre rodzaje wykorzystują przestrzeń ściany dzięki tzw. przylgom, wąsom lub korzeniom przybyszowym. Używają wówczas naturalnie występujących ubytków i nierówności na murze jako podpór, zatem trzeba być ostrożnym w przypadku sadzenia ich w sąsiedztwie delikatnych tynków. Inne pnącza potrzebują do wzrostu specjalnych podpór, wokół których się owijają, dlatego przed zakupem sprawdź, jakich warunki należy zapewnić wybranej przez Ciebie roślinie
Jakie są najpopularniejsze rośliny pnące kwitnące i ich zalety?
Dużą popularnością cieszą się kwitnące gatunki wieloletnie, pozwalające na cieszenie się zakwitem przez kilka sezonów. Zazwyczaj jednak wyglądają one dosyć ubogo, dlatego polecamy Ci wybór sadzonek jednorocznych, potrafiących urosnąć nawet do kilku metrów w jedno lato. Większość z nich rozwija piękne kwiaty zapewniające przyjemny cień i dające wyjątkową ozdobę. W wielu ogrodach króluje przede wszystkim groszek pachnący, a także kobea pnąca. Wyróżniają się one pięknymi i pachnącymi kwiatami, lubującymi się w słońcu oraz braku wiatru.
Rośliny pnące kwitnące – inne gatunki, które warto posadzić w ogrodzie
Spośród gatunków o bardzo szybkim wzroście należy wyróżnić przede wszystkim wisterie, które wymagają regularnego przycinania, aby nie straciły one zbyt szybko kwiatów. Warto także zainwestować w wilce o różnych odmianach kolorystycznych, ponieważ osiągają aż do 5 m wzrostu, i powoje, które w zależności od gleby mogą być wyższe lub gęstsze. Najbardziej klasyczne róże nadają się przede wszystkim na pergole, kraty lub altany, ponieważ nie posiadają specjalnych wąsów czepnych. Ze względu na swoje wyjątkowe kwiaty popularnością cieszy się również milin amerykański, wymagający do wzrostu silnej podpory.
Jak założyć i pielęgnować pnącza ogrodowe kwitnące?
Decydując się na założenie pnącej rośliny przy ścianie, należy posadzić ją w pewnej odległości od fasady, ponieważ przy samym budynku gleba niezbyt nadaje się do uprawy roślin. Trzeba także unikać wysiewania wyjątkowo ekspansywnych roślin w sąsiedztwie delikatnych elementów, takich jak cienkie rury, ponieważ korzenie mogą je uszkodzić. Miejsce należy także dostosować pod kątem nasłonecznienia, ponieważ niektóre rośliny wymagają dużego słońca, inne półcienia, a jeszcze kolejne najlepiej rosną w ciemnych miejscach. Po samym posadzeniu należy także pamiętać o regularnym przycinaniu, ponieważ nieokiełznana roślina może po prostu obumrzeć.