Jakie dane gromadzą rejestry zadłużonych
Gdy korzystamy z jakichkolwiek usług, musimy za nie płacić. W wielu przypadkach nie uiszczamy płatności gotówką na miejscu, lecz decydujemy się na inną formę zapłaty. Mogą to być np. raty bądź abonament. Może się zdarzyć, że pominiemy np. jedną – dwie raty płatności, a zadłużenie przekroczy 200 zł W efekcie wierzyciel może umieścić nasze dane w wybranym rejestrze dłużników.
Rejestry te gromadzą dane nie tylko na temat osób prywatnych. Mogą tu trafić również przedsiębiorcy, jeśli nie wywiązują się ze swoich płatności. Istnieje kilka baz danych, w których najczęściej umieszcza się wzmianki na temat dłużników. Są to biura gospodarcze takie, jak: ERIF BIG S.A., Krajowy Rejestr Długów BIG S.A., BIG InfoMonitor S.A., KBIG S.A. oraz KIDT BIG S.A. Wierzyciele dokonują również wpisów w Krajowym Rejestrze Długów - KRD. Korzystają z nich m.in. banki, prowadząc analizę zdolności kredytowej swoich klientów. Obecność na jednej z list dłużników może znacznie zmniejszyć szansę na otrzymanie pożyczki z banku.
Sprawdź, czy masz dług
Jedną z sytuacji, w której powinniśmy sprawdzić, czy nie mamy zadłużenia, jest ubieganie się o kredyt hipoteczny. To dosyć duże zobowiązanie, dlatego bank będzie chciał dobrze poznać naszą sytuację finansową. Jeśli mamy dług, bank prawdopodobnie się o tym dowie. Dlatego przed udaniem się do banku z wnioskiem o kredyt, warto zbadać swoją sytuację finansową, a ewentualne zadłużenia możliwie szybko spłacić.
Aby upewnić się, że nie ciąży nam żadne zadłużenie, warto zapoznać się z informacjami na swój temat w bazach biur informacji gospodarczej. Możemy to zrobić bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na stronę internetową wybranego biura, utworzyć konto, gdzie po udanej rejestracji będziemy mogli wygenerować raport na swój temat.
Jak sprawdzić dłużnika za darmo? Czy to możliwe?
Jeżeli znajdujemy się w roli wierzyciela, może zrodzić się pytanie, jak sprawdzić dłużnika za darmo. Zacznijmy od tego, że osoby prywatne mogą sprawdzić w bazach BIGów wyłącznie same siebie. Nie mogą natomiast uzyskiwać informacji na temat swoich bliskich czy znajomych. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się z podmiotami gospodarczymi.
Firmy mogą sprawdzać kondycję finansową swoich potencjalnych klientów. Mogą to robić np. za pośrednictwem wspomnianych już biur informacji gospodarczej. Dzieje się to na określonych warunkach i zazwyczaj odpłatnie. Bezpłatnie można sprawdzić wyłącznie siebie w wybranych bazach i nie częściej niż raz na pół roku. Za częstsze pobieranie raportu będziemy musieli zapłacić.
Jakie wpisy znajdziemy w rejestrach osób zadłużonych
W bazach biur informacji gospodarczej można umieszczać zarówno pozytywne, jak i negatywne wpisy na temat klientów. Oznacza to, że wierzyciel może umieścić adnotację, która niejako chwali klienta, np. za regularne i terminowe spłaty rat. Częściej jednak mamy do czynienia z negatywnymi wpisami. Służą one zmotywowaniu zadłużonych do uregulowania przeterminowanych należności. Negatywna adnotacja może mieć swoje konsekwencje i nieco utrudnić życie. Warto też pamiętać, że w Krajowym Rejestrze Długów widnieją już tylko negatywne wpisy. Jak zatem usunąć negatywną informację z wybranego rejestru? Najlepszym sposobem jest możliwie szybka spłata zadłużenia oraz kontakt z wierzycielem, który powinien w krótkim czasie usunąć wpis.