Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zakup samochodu poleasingowego przez osobę fizyczną - Jak kupić?

Samochody poleasingowe cieszą się coraz większą popularnością na polskim rynku wtórnym. Pytanie brzmi - co takiego mają one w sobie? To właśnie ich atrakcyjna cena, sprawdzony stan techniczny, młody wiek oraz szeroki wybór dostępnych modeli ma kluczowe znaczenie. Chciałbyś zakupić samochód poleasingowy, ale nie wiesz, jak się za to zabrać, jak wyglądają formalności i czy w ogóle będzie to opłacalna inwestycja? Wszystkiego dowiesz się w tym artykule. Koniecznie sprawdź!
  • 16.09.2023 13:27
  • Autor: Grupa Tipmedia
Zakup samochodu poleasingowego przez osobę fizyczną - Jak kupić?

Leasing samochodu - na czym polega?

Na samym początku warto nieco przybliżyć termin, jakim jest „leasing samochodu”. Zatem jest to pewnego rodzaju umowa, w której firma leasingowa umożliwia osobie fizycznej korzystanie z samochodu osobowego, w zamian za uiszczanie comiesięcznych rat leasingowych. Po zakończeniu umowy leasingu, leasingobiorca ma dwie opcje. Jedną z nich jest wykupienie auta i zostanie jego nowym, legalnym właścicielem, lub po prostu oddanie samochodu leasingodawcy.

Wykup prywatny - jak go dokonać?

Wykup prywatny to jeden ze sposobów, aby zakupić przedmiot tuż po upływie umowy leasingu. Wykup auta to transakcja podatkowa, która nie ma nic wspólnego z samym leasingiem operacyjnym. Wszystko dzieje się na tej samej zasadzie, co zakup (pojazdu lub innego środku trwałego) na cele prywatne. Na końcu wystawiana jest przez leasingodawcę faktura potwierdzająca sprzedaż. Od tego momentu to leasingobiorca jest pełnoprawnym właścicielem samochodu. Przedsiębiorca wcale nie musi wprowadzać wykupiony środek trwały do firmowego majątku (również kiedy faktura była wystawiona na dane firmowe).

Jak wiemy, od początku 2022 roku Polski Ład wprowadził nowe przepisy, które jednak w żaden sposób nie zabraniają wykupień prywatnych. Zostały jedynie nałożone pewne obowiązki. Trzeba wykazać przychód z działalności, w przypadku sprzedaży pojazdu, który został wykupiony z leasingu bezpośrednio do prywatnego majątku w przeciągu pół roku. Są sposoby, aby uniknąć opodatkowanej sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu. Dlatego zarówno wykup samochodu osobowego, jak i sprzedaż samochodu wykupionego może przebiec bezproblemowo i bardzo szybko.

Leasing a Polski Ład

Od 2022 roku w Polskim Ładzie zostały wprowadzone dość niekorzystne zmiany, które nie ułatwiają tego procesu. Jedna z nich mówi o tym, że chcąc uniknąć zapłacenia podatku dochodowego, auto wykupione przez osobę prywatną można odsprzedać nie wcześniej niż po 6 latach (od czasu wykupu). W przypadku jeśli zdecydujemy się na wcześniejszą sprzedaż to będziemy się musieli liczyć z tym, że zostanie nam naliczony PIT i składka zdrowotna ZUS. Jeśli chodzi o VAT, to nie jest on naliczany od sprzedaży, ponieważ dotychczas nie wprowadzono jeszcze żadnych zmian odnośnie do leasingowych pojazdów. Jednak chcąc przenieść wykupione auto do naszego prywatnego majątku, będziemy musieli również zapłacić VAT od rynkowej wartości samochodu. Do końca grudnia 2021 roku podatek VAT odprowadzało się jeszcze od cen kupna. Zatem gdy wykup samochodu z leasingu miał miejsce jeszcze do końca 2021 roku, to taka osoba ma możliwość sprzedaży samochodu po 6 miesiącach, bez konieczności zapłaty podatku.

Darowizna samochodu

Czy jest jakiś sposób, aby nie trzeba było zapłacić podatku dochodowego? Odpowiedź brzmi - tak! Wykupiony z leasingu samochód od 2022 roku można przekazać jako darowiznę dla bliskiej nam osoby. Jeżeli jest to osoba z zerowej grupy podatkowej, to unikniemy konieczności podatku za taką darowiznę. Co więcej, będzie ona mogła sprzedać auto już po roku. Osoby z zerowej grupy to np. małżonek, dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie i rodzeństwo. Po upływie umowy leasingowej przedsiębiorca ma możliwość zakupu pojazdu, a następnie podarowania go wybranej przez siebie osobie.

Jednakże należy mieć na uwadze, że jeżeli po zliczeniu wszystkich darowizn, których dokonał jeden darczyńca przez 5 lat, suma będzie wyższa niż 9 637 zł, to osoba obdarowana musi udać się do Urzędu Skarbowego i złożyć tam specjalny druk SD-Z2. Obdarowany ma na to 6 miesięcy. Darowizna nie oznacza, że darczyńca nie musi się rozliczyć i jest zwolniony z zapłaty podatku VAT (jeśli nie naliczono go już podczas wykupu). Dlatego, aby nie musieć martwić się koniecznością zapłaty podatku, to przed każdą darowizną trzeba pomyśleć o wykupie prywatnym.

 

Darowizna samochodu poleasingowego dla członka rodziny

Zalety i wady wykupu prywatnego

Prywatny wykup samochodu to inaczej wykup przez właściciela działalności gospodarczej lub wspólnika spółki cywilnej. Co wiemy o wykupie samochodu przez osobę fizyczną? Czas poznać zarówno mocne, jak i słabe strony tego procesu, które bez wątpienia pomogą Ci w podjęciu ostatecznej decyzji.

Zalety

  • jeżeli od momentu wykupienia pojazdu minie 6 miesięcy, to sprzedaż pojazdu nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym, jak i nie jest wymagane naliczenie VAT (umowy zakończone do 2022 roku);
  • można zaliczyć 20% od kosztów podatkowych w związku z wydatkami związanymi z korzystaniem z prywatnego pojazdu w danej działalności;
  • można odliczyć 50% VAT od kosztów na bieżące użytkowanie auta (m.in. koszty paliwa bądź przeglądów).

Wady

  • nie można zaliczyć kwoty wykupienia, czy też amortyzacji do kosztów oraz nie ma możliwości odliczenia podatku VAT od faktury wykupu prywatnego;
  • jeśli chcemy odsprzedać samochód, to musimy odczekać m.in. pół roku (licząc miesiąc od wykupu);
  • przy sprzedaży osoba kupująca ma obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (tzw. podatek PCC).

Jak inaczej można kupić samochód poleasingowy?

Wykupienie pojazdu po zakończeniu leasingu operacyjnego w dalszym ciągu ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Wielu leasingobiorców jest zdania, że nie warto tego robić, ponieważ leasingowe zmiany są znaczne i nie opłacają się dla tych, którym zależy na sprzedaży takiego pojazdu. Jednak mamy wiele alternatyw w kwestii kupna auta poleasingowego. Dużą popularnością cieszy się także wynajem długoterminowy. W tym przypadku również mamy do czynienia z comiesięcznymi ratami, jednak są one o wiele niższe i dotyczą tylko kosztów związanych z korzystaniem z samochodu. Po zakończeniu umowy istnieje możliwość wykupienia samochodu. Jednak znacznie bardziej opłaca się zakończyć okres wynajmu i rozpocząć nowy. Przede wszystkim ze względu na to, że comiesięczne raty zawierają już wiele usług, m.in. takich jak przegląd czy ubezpieczenie.

Zakup prywatny - podsumowanie

Teraz już wiesz, jak możesz kupić auta poleasingowe. Począwszy od kupna, spraw związanych z opodatkowaniem, darowizną, a nawet dalszej odsprzedaży. Rozważ wszystkie za i przeciw, tak abyś miał pewność, że ta inwestycja będzie strzałem w dziesiątkę. Wybierz model, o którym zawsze marzyłeś. Zwróć uwagę na stan techniczny, wiek i zrób dokładne oględziny. Jeżeli jesteś już pewien swojej decyzji, to nadszedł czas, aby zakupić samochód i rozpocząć nowy rozdział, przy boku z nowym samochodem, który będzie wyróżniał się na ulicach!

--- Artykuł sponsorowany ---


ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
3 maj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: TerencjuszTreść komentarza: Taka ma być młodzież - nie bać się ... Najskuteczniejszą formą budowania zależności jest zastraszanie, więc kler rzymsko katolicki wykorzystuje to w swojej ideologii zwanej „słowem bożym”. Wierni muszą usłyszeć o piekle i wiecznych męczarniach, o tym, że są niegodni i o tym co ich czeka gdy się sprzeciwią, by finalnie ukojono ich lęk obietnicą wiecznego zbawienia. Dzi8ala już prawie 2000 lat.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 21:17Źródło komentarza: Młodzi liderzy z Lubania zapraszają na Dzień OtwartyAutor komentarza: GringoTreść komentarza: I to są cwaniaczki niemcy, a gdzie teraz jest wspolnota europejska a gdzie Schengen to już ich nie obowiązuje coś im jest nie na rękę.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 21:10Źródło komentarza: Korek do granicy ma już 15 km. Od jutra Niemcy wprowadzają stałe kontroleAutor komentarza: Maciak na prezydentaTreść komentarza: A polscy pracownicy niemieckich firm powinni w ramach protestu masowo pójść na chorobowe do czasu zniesienia kontroli ok tysiąca euro zasiłku chorobowego wystarczy na życie w Polsce.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 21:09Źródło komentarza: Korek do granicy ma już 15 km. Od jutra Niemcy wprowadzają stałe kontroleAutor komentarza: CezaryTreść komentarza: Strefa shengen szkoda ze Bruksela nic z tymi Niemcymi nie może zrobić!!!!!!!!!!! Świat po drugiej wojnie światowej tylko i pozwala na wszystko. !!!!! Każdy obcokrajowiec jest postrzegany jako gorszy Niemiec zawsze ma rację w każdej sytuacji !!!Data dodania komentarza: 5.05.2025, 21:05Źródło komentarza: Korek do granicy ma już 15 km. Od jutra Niemcy wprowadzają stałe kontrole
ReklamaPowiat Lubań
Reklama