Czym zajmuje się neurologopeda?
O ile raczej powszechnie wiadomo, że logopeda jest specjalistą zajmującym się pracą z wadami wymowy, który m.in. identyfikuje przyczyny trudności w artykulacji czy uczy jak poprawnie wymawiać dane dźwięki, o tyle zawód neurologopedy wydaje się nieco owiany tajemnicą. Tymczasem osoba wykonująca ten zawód zajmuje się diagnozą i terapią zaburzeń mowy, ale – spowodowanych uszkodzeniami układu nerwowego czy opóźnieniami rozwojowymi. Tym samym neurologopeda pracuje m.in. z osobami chorującymi na przewlekłe schorzenia upośledzające również funkcje aparatu mowy, z pacjentami po udarach czy wylewach, mającymi guzy mózgu czy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Neurologopedzi pracują zarówno z dorosłymi jak i dziećmi, chociaż część osób wykonujących ten zawód specjalizuje się tylko w jednej grupie wiekowej. Do neurologopedy powinny zgłosić się zatem osoby, które mają bliskich zmagających się z zaburzeniami mowy wynikającymi z konkretnych schorzeń, uszkodzeń lub nieprawidłowości rozwojowych.
Neurologopedia – studia podyplomowe
Jak można zostać neurologopedą? Najlepszym rozwiązaniem będą studia podyplomowe; opis i oferta kierunku Neurologopedia znajdują się np. na stronie Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu, który prowadzi studia na tym kierunku. Uczestnicy systematyzują i poszerzają na zajęciach teoretyczną wiedzę z zakresu zaburzeń mowy o podłożu neurologicznym, ale co ważniejsze – zdobywają umiejętności niezbędne do późniejszej pracy w tym zawodzie. Dodatkowo osoby, które zapiszą się na neurologopedię na Uniwersytecie WSB Merito będą mogły wziąć udział w czterech bezpłatnych szkoleniach biznesowych, których ukończenie potwierdzone zostanie certyfikatami.
Warto jednocześnie zaznaczyć, że studia podyplomowe z zakresu neurologopedii mogą podjąć osoby, które mają już wykształcenie logopedyczne – zdobyte na studiach magisterskich, uzupełniających studiach magisterskich i studiach podyplomowych czy specjalności logopedycznej na stacjonarnych studiach magisterskich.
Po ukończeniu studiów podyplomowych absolwent może bez przeszkód otworzyć własny gabinet i świadczyć usługi jako neurologopeda, ale też bez problemu znajdzie zatrudnienie w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, przedszkolach, szkołach, domach dziecka, ośrodkach szkolno-wychowawczych, oddziałach szpitalnych, poradniach znajdujących się przy szpitalach czy w ośrodkach rehabilitacyjnych.