Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Lubań. Wideoinformator

W dzisiejszym wideoinformatorze powiemy o naprawie nawierzchni miejskich ulic oraz o inwestycjach wodno-kanalizacyjnych.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Występują pojedynczo, ale też grupowo. Są zmorą kierowców, ale też właścicieli dróg. Dziury na drogach, ciągle ich przybywa.

A pod powierzchnią asfaltu - też dziury, a nawet tunele, układają się w całą sieć, sieć kanalizacji. 

W dzisiejszym wideoinformatorze powiemy o naprawie nawierzchni miejskich ulic oraz o inwestycjach wodno-kanalizacyjnych. 

Dziury w jezdni są zmorą kierowców. Warunki atmosferyczne, zmęczenie materiału, nadmierne obciążenie ruchem samochodowym – to główne przyczyny ich powstawania. 

W ostatnim czasie w Lubaniu załatano 244 dziury w 14 miejskich drogach. Ich łączna powierzchnia to 203 m2, a największa miała ponad 6 m2. 

- Na załatanie jednego metra kwadratowego nawierzchni potrzeba 100 kg masy bitumicznej. A więc przy 10 metrach potrzeba jednej tony. A więc na 203 metry kwadratowe wykonanej powierzchni zużyliśmy ponad 20 ton masy bitumicznej – opowiadał zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji i Modernizacji Arkadiusz Zamojski. 

Prace kosztowały 50 tysięcy złotych, co daje 246 zł za metr kwadratowy asfaltu i średnio 205 zł za jedną załataną dziurę.

- Wiemy, że potrzeby, jeśli chodzi o remonty dróg, są duże. Staramy się dążyć do tego, aby poprawić tutaj komfort uczestnikom ruchu drogowego w całym mieściepodkreślił A. Zamojski.

Naprawy wymagają jeszcze 33 drogi miejskie, w tym ulica Łukasiewicza, choć na jej remont mieszkańcy muszą jeszcze chwilę poczekać. 

W tym rejonie priorytetem jest uporządkowanie gospodarki wodno-kanalizacyjnej. 

- Kanał zaprojektowany będzie w działkach prywatnych, ale mieszkańcy rozumieją ten problem, wiedzą, że trzeba będzie z przedsiębiorstwem współpracować i na pewno to zadanie się uda, ponieważ jest dobra atmosfera wokół tego przedsięwzięciamówił prezes zarządu Lubańskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Janusz Głuszek. 

A mieszkańcy rzeczywiście wykazują wiele zrozumienia.

- My już jesteśmy przyzwyczajeni do tego naszego pięknego asfaltu.  Ale no pewnie, w drugiej kolejności będzie asfalt, ale najważniejsze jest, żeby wreszcie uporządkować tą gospodarkę ściekową. To jest priorytet moim zdaniem i nie ma w ogóle o czym dyskutowaćpodkreślił Waldemar Kieryluk, mieszkaniec ul. Łukasiewicza.

Inwestycja jest na bieżąco konsultowana z mieszkańcami. Pierwsze spotkanie z burmistrzem miasta i prezesem LPWiK odbyło się w lipcu. W październiku wszyscy zainteresowani podpisali zgody na prowadzenie niezbędnych prac w obrębie ich posesji. 

- Najpierw musi być poprawiona kanalizacja, usprawniona, a dopiero potem będą robili ulicę, dlatego że jak by robili odwrotnie, to po prostu kanalizacja przebiega wzdłuż ulicy i musieliby to, co zrobią, musieliby zburzyć mówił Andrzej Raab, mieszkaniec ul. Łukasiewicza. 

Jeszcze w tym roku Lubańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wykona projekt przebudowy instalacji. Modernizację kanalizacji i przepompowni ścieków oraz wykonanie nowych przyłączy LPWiK planuje wykonać w 2025 roku. 

W Lubaniu jest 77 kilometrów sieci kanalizacyjnej przy niemal 31 kilometrach przyłączy kanalizacyjnych. Mamy też 38 przepompowni ścieków. To oznacza, że nasze miasto jest skanalizowane w około 95 procentach. 

- Cały czas podejmujemy kolejne zadania mające na celu porządkowanie tego systemu w całym mieście, ale również tworzenie możliwości na nowe podłączenia nowych odbiorców, czy to jakichś zakładów, działalności gospodarczych, czy też budynków mieszkalnych do tego systemu. W tym celu rozbudowujemy oczyszczalnię ścieków, aby mogła przyjąć większy ładunek i stworzyć po prostu takie możliwości – wyjaśnił prezes LPWiK.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec 2023 roku wynika, że w Polsce tylko 54 procent budynków mieszkalnych jest skanalizowanych. W miastach zbiorcza sieć kanalizacyjna obejmowała niespełna 77 procent, a na obszarach wiejskich – zaledwie 40 i pół procent. 

Problem nieuporządkowanej gospodarki ściekowej dotyka więc wielu miejscowości. Na ich tle Lubań wypada bardzo dobrze i nie spoczywa na laurach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kaczafi 31.10.2024 11:37
A ja chciałbym pochwalić finaluzujących pracę wykonawców, którzy kilka miesięcy temu wykonywali przekopy wszerz drogi Esperantystów. Już traciłem nadzieję, że pozostaną wgłębienia i co kilkadziesiąt metrów będzie trzęsło zawieszeniem aut, a tu miła niespodzianka. Od mniej więcej miesiąca poprawiono niedoróbki wykonując na drodze nadlewki, załatano upierdliwą dziurę na samej krzyżówce. Naprawdę serdecznie dziękuję.

Marek 31.10.2024 11:08
Pani wójtowa podpisała rok temu umowę na kanalizację Uniegoszczy, i co ???? I nic, nawet łopaty nie wbili. Gośka jaka była taka była, ale przynajmniej coś robiła dla Gminy, teraz tylko etaty w Urzędzie powstają jak grzyby po deszcz .....

MAKS 31.10.2024 08:43
A może by Pan Burmistrz zajął by się w końcu ulicą Skalniczą na której w większości nie ma żadnej nawierzchni bitumicznej. Poprzedni włodarz kłamał i obiecywał a obecny jak dotąd widać nie za bardzo ma pojęcie co dzieje się na jego podwórku.

Waldek 31.10.2024 07:26
Na końcu okaże się że nie ma piniędzy i trzeba na Łukasiewicza czekać kolejną kadencję jak do tej pory

Reklama
Reklama
Zajęcia korekcyjne
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Koncert plenerowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama