Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 9 maja 2024 09:09
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Inwestycje lubańskiego samorządu – zielony Lubań

W ostatnich latach samorząd Lubania przeznaczył blisko 8,3 miliona złotych na rewitalizację terenów zielonych, sprzyjających odpoczynkowi i rekreacji lubanian. W planach są już kolejne inwestycje o wartości przekraczającej 13 milionów złotych.
Inwestycje lubańskiego samorządu – zielony Lubań

Autor: Łużyckie Centrum Rozwoju

Zieleń pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne mieszkańców miast, dając cień i obniżając temperaturę otoczenia. Rośliny poprawiają jakość powietrza, redukują hałas, są ostoją drobnych zwierząt. 

Park na wulkanie dla mieszkańców i turystów 

Rewitalizacja parku na Kamiennej Górze została podzielona na etapy. W 2022 roku odebrana została część inwestycji, polegająca na zmodernizowaniu drogi dojazdowej do szkoły muzycznej w „zameczku” oraz drogi biegnącej w kierunku cmentarza żołnierzy radzieckich wraz z miejscami parkingowymi. Dla wygody spacerowiczów przebudowano ciągi piesze wzdłuż tych dróg, a także alejkę prowadzącą od „zameczku” do amfiteatru. Prace kosztowały blisko 4,8 miliona złotych, z czego 2 miliony złotych stanowiło dofinansowanie z funduszy rządowych. Kolejne etapy rewitalizacji parku mają na celu przywrócenie mu dawnych walorów turystycznych i krajobrazowych. Najbliższe plany to m.in. modernizacja oświetlenia i budowa platformy widokowej. 

Dla bezpieczeństwa spacerowiczów w 2019 roku wymienione zostało 300 metrów ogrodzenia wokół „kociołka”. Miasto przeznaczyło na ten cel 90 tysięcy złotych.

Lubańskie planty – a to dopiero początek

Park, któremu w listopadzie ubiegłego roku nadane zostało imię lubańskiego działacza solidarnościowego Stanisława Kostki, to pierwszy etap dużego projektu. Zrealizowane prace kosztowały prawie 1,7 miliona złotych i obejmowały przebudowę ścieżek parkowych na plantach wzdłuż rzeki Siekierki wraz z renowacją przyległej zieleni oraz montażem elementów małej architektury, w tym ławek multimedialnych i hamaków plenerowych. Park zyskał nowe oświetlenie oraz monitoring.

W projekt wpisują się wcześniejsze inwestycje w rejonie ul. Staszica. Powstały w 2018 roku zakątek miłości z ukwieconymi parasolami i nasadzeniami drzewek wiśni piłkowanej, tworzy wyjątkowy klimat tego miejsca. 

Zieleń w centrum miasta 

Park Niepodległości przy wieży brackiej zyskał nowe oblicze w 2018 roku. Fontanna, trejaże i nowe nasadzenia, a także cień, który dają stare drzewa, sprawiają, że miejsce przyciąga rodziców z dziećmi, młodzież, seniorów… - przekrój wiekowy osób spędzających tu czas jest zróżnicowany. Zwłaszcza w ciepłe dni widać, jak bardzo potrzebne są enklawy zieleni w centrum miasta. Rewitalizacja parku kosztowała prawie 1,3 miliona złotych. 

Parki kieszonkowe

Niełatwo wygospodarować zielone strefy w miejskim krajobrazie. Odpowiedzią na ten problem są parki kieszonkowe. W Lubaniu mamy ich już kilka. Niewielkie skwery zyskały nowe życie, a mieszkańcy kolejne miejsca do odpoczynku, relaksu i kontaktu z przyrodą. Parki kieszonkowe powstały przy ul. Staszica (koszt 150 tysięcy złotych), Zawidowskiej (koszt 130 tysięcy złotych) i Różanej (koszt 110 tysięcy złotych). Estetycznie zagospodarowane skrawki zieleni pojawiają się wszędzie, co widać na przykładzie mini skwerku z ławeczką przy ul. Grunwaldzkiej.

Lubań lubi zieleń

Co roku w mieście sadzone są nowe drzewa i krzewy, dostosowane do naszego klimatu i miejskich warunków, ale też nadające się do formowania i – co ważne – przyjazne owadom zapylającym. Przykładowo w ubiegłym roku przy remontowanym stadionie miejskim przy ul. Ludowej zasadzono ponad 60 nowych drzew (głównie graby). Po zakończeniu prac planowane są kolejne nasadzenia.

Tylko w 2023 roku około 70 drzew posadzono w parku na Kamiennej Górze. Są to buki, dęby, graby, jawory, klony, lipy, platan, sosny, a nawet dwa tulipanowce amerykańskie. 

Przy drodze rowerowej za szpitalem posadzonych zostało 49 lip zwyczajnych, a w planach jest uzupełnienie alei lipowej o kolejne 70 lip. W pasie zieleni przy ul. Izerskiej pojawiło się 16 wiązów, przy ul. Lwóweckiej sześć brzóz, a na Robotniczej trzy klony.

Samorząd do nasadzania zobowiązał również prywatne firmy takie jak sieć dyskontów Dino, która zasadzi 30 drzew.

W przestrzeni miejskiej pojawiają się nie tylko drzewa. Przy skrzyżowaniu ulic Ratuszowa i Podwale na wiosnę czekają rośliny posadzone pod koniec ubiegłego roku. Prawie 500 sadzonek kwiatów i krzewów (m.in.zawilec chiński, rozplenica japońska, kuklik Rubin, kocimiętka Faassena, miskant chiński, imperata cylindryczna, róża Red Fairy Moredfar, turzyca japońska, szałwia omszona, hortensja bukietowa, trzcinnik ostrokwiatowy Karl Foerster oraz rozchodnik okazały) sprawią, że odnowiony park nad Siekierką zyska godnego sąsiada.

Zielona przyszłość przed nami

- Wiemy, jak ważne są tereny zielone w mieście. Już dziś, dzięki wsparciu funduszy unijnych, pozyskanych w ramach międzygminnego porozumienia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Zachodniego Obszaru Funkcjonalnego (ZIT ZOF), planujemy kolejne etapy lubańskich plantzapowiedział Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński.

II i III etap projektu opiewa na 10,5 miliona złotych, w tym prawie 7,5 miliona złotych mamy zagwarantowane z funduszy unijnych w obszarze „Ochrona przyrody i różnorodności biologicznej, dziedzictwo naturalne i zasoby, zielona i błękitna infrastruktura”. Cel koncepcji zagospodarowania plant nad Siekierką i obszaru przy cieku wodno-błotnym Gozdnica to ochrona bioróżnorodności i stworzenie mieszkańcom warunków do nieinwazyjnego obcowania z przyrodą. 

Od opracowania projektu zagospodarowania rozpoczną się prace przy rewitalizacji parku im. Ludwika Anioła na Osiedlu Piastów. Wiosną miejsce ożywią nowe nasadzenia. Kolejnym etapem będzie odnowienie nawierzchni alejek. 

15 tysięcy złotych zaplanowano na prace przy pomnikach przyrody. 

Dalsze plany na Kamienną Górę

We wrześniu ubiegłego roku miejski samorząd pozyskał niemal 2,7 miliona złotych na remont i modernizację amfiteatru. Zadanie, którego realizację przewidziano na lata 2024 – 2025, będzie wykonywane etapami. Pierwszy z nich to remont korony amfiteatru wraz z budynkiem technicznym, w którym znajdą się także toalety. Etap drugi obejmie scenę i jej zaplecze, gdzie powstanie budynek z szatniami itp. dla artystów.  

Wzbogacenie oferty rekreacyjno-turystycznej przyświecało tworzeniu wniosku projektowego „Odnowa Parku na Kamiennej Górze w Lubaniu – etap II – Wulkan atrakcji”. Projekt, złożony w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Zachodniego Obszaru Funkcjonalnego (ZIT ZOF), opiewa na prawie 3,8 miliona złotych, w tym wnioskowane dofinansowanie to przeszło 2,6 miliona złotych.

Jak co roku zapewnione są środki (około 100 tysięcy złotych) na prace porządkowe na terenie parku, wykonywane przez pracowników lubańskiego Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych.

Drobne sprawy, które mają znaczenie

Samorząd zadba o potrzeby najmłodszych. Kolorowe i bezpieczne urządzenia zostaną do końca marca zamontowane na placu zabaw przy ul. Parkowej. Nowości mogą się też spodziewać użytkownicy placu zabaw na zapleczu Placu Lompy.  

Miasto regularnie uzupełnia też uliczne kosze na śmieci i kosze na psie odchody. W 2024 roku przeznaczy na ten cel, podobnie jak w latach ubiegłych, 30 tysięcy złotych.

Zielone miasto z atrakcyjnymi trasami spacerowymi to jeden z celów lubańskiego samorządu. By żyć harmonijnie i w zgodzie z naturą, a także chronić zasoby przyrodnicze, musimy dbać o miejską zieleń. I to właśnie robimypodsumował burmistrz Lubania.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Gryfiak 16.03.2024 18:06
Macie świetnego burmistrza i przewodniczącego rady miasta ,tylko pozazdrościć.

MAX 15.03.2024 12:59
Cytat "Zieleń pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne mieszkańców miast, dając cień i obniżając temperaturę otoczenia. Rośliny poprawiają jakość powietrza, redukują hałas, są ostoją drobnych zwierząt. " OK, ale aby skożystać z zieleni część mieszkańców musi dojść lub dojechać do tej zieleni. Myślę że większość mieszkańców chciała by aby DOBRY GOSPODARZ zanim roztrwoni tyle milionów zweryfikował wszystkie chodniki i ulice w mieście, a potem chwalił się z zakładania kolejnych skwerków. Najlepiej na zdrowie psychiczne i fizyczne mieszkańców wpłyną naprawione proste chodniki, a gdzie ich brakuje wykonanie nowych i załatane i doprowadzone do porządku drogi i wykonanie nawierzchni bitumicznych gdzie ich brak. Dobry gospodaż myśli najpierw o infrastrukturze a potem o odpoczynku nigdy odwrotnie. Już tacy krótkowzroczni byli przy korycie i wybudowali bąbę biologiczną "śmietnisko" w rogatkach miasta obecnie, więcej nam takich nie potrzeba. Najlepszym pomysłem była by rewitalizacja terenów po śmietnisku i zagospodarowanie zieleni na terenie pokopalnianym, a nie no stop rozbudową tego poronionego pomysłu i zwożenie śmieci z kąd się da i z zagranicy tirami beż opamiętania aby Kasa grała co jest również krótkowzroczne ponieważ za niedługo trzeba będzie wydać o wiele więcej niż się zarobiło za tych śmieciach rekultywując terem i lecząc mieszkańców z niewyjaśnionych patogenów. Bodajże nikt się nie zastanawiał że śmietnisko usytuowane jest na górze a wiatry wieją od strony południowo zachodniej i nawiewają to powietrze do centrum Lubania o wodach gruntowych już nie wspomnę. Pozdrawiam BURMISTRZA I JEGO EKIPĘ.

Annasz 14.03.2024 11:47
Co przeładuję (odświeżę) stronę to znów mi się ten baner Arkadyjusza Andrzejka S. wali przed oczy.

Lucek 14.03.2024 11:44
Ożesz Quuuuuurfa! Czy przy każdym otworzeniu jakiegoś tematu na eLuban musi mi się przed oczęta wstawiać ta Teresa Z. Lista PiS poz. 3 ????????????????????????

Mieszkaniec lubania 14.03.2024 09:43
Niech samorząd zadba o ścisłe centrum miasta bo wygląda tragicznie obskurne elewacje brud dziury chodniki w ptasich odchodach wstyd

Odjaniepawlony 13.03.2024 19:41
Materiał przedwyborczy obecnej władzy. Przypomina mi to pewną telewizję, która przed wyborami opowiadała w jakim to cudownym kraju nie żyjemy.

MAX 15.03.2024 12:29
Może coś opowiadała, ale obecna nic nie opowiada tylko zanudza wypocinami tzw. geriatryczna

Kit 13.03.2024 19:37
....pudrowanie trupa przed wyborami......pochwalcie się lepiej ile w Lubaniu przybyło miejsc pracy i o ile wzrosła liczba mieszkańców.....no tak....chyba nie ma się czym pochwalić......

przedsiębiorca 14.03.2024 11:48
Jak nie? Za PO i Rowińskiego było w Lubaniu bezrobocie ponad 30%, teraz może ze 2 % i wszędzie kartki że kogoś zatrudnią. Nigdy więcej Platformy i ich przyd*pasów

Tomcio Paluch 13.03.2024 19:08
Lans wyborczy trwa w najlepsze.Kasa społeczna wydawana na te wypociny ,"informator samorządowy "roznoszony przez "społeczników "za miejską kasę. Byle tylko utrzymać się przy korycie. Tfu.

Romeo z Julią 13.03.2024 18:56
Arkadyjusz chyba ponowi zamiar podjęcia działań na rzecz odbudowy basenu na Górze Kamiennej - trzeba będzie go wybrać czyli postawić bo tym razem już nie zawiedzie. Załatwi fundusze z Unii. Tylko pierwej niech wyjaśni dlaczego do tej pory zawodził.

aaa 14.03.2024 09:40
Basen zawalili poprzednicy.

Donaldinio 13.03.2024 18:53
Trawę malują, kwiatki sadzą, zaraz postawią jajo wielkanocne - a inwestycji w pracę dla młodego pokolenia nie ma nadal. ZNTK się sypie do reszty, po Bawełnie tylko lament, kamieniołom nie działa - dobrze pan Schumacher zlitował się nad tym łez padołem. Nawet nasz (z bożej i pis łaski) prezydent w USA daje plamę - już i tam go poważnie nie traktują - no to się dorobił ... Plejada poprosiła o komentarz eksperta od mowy ciała i wystąpień publicznych Maurycego Seweryna, który zwraca uwagę na różnicę w zachowaniu prezydenta i premiera. Ekspert wyjaśnia, dlaczego odnosi wrażenie, że Joe Biden był znudzony przemówieniem Andrzeja Dudy, a zaciekawiony słowami Donalda Tuska. Analizuje również zachowanie prezydenta i premiera w trakcie konferencji prasowych

MAX 15.03.2024 12:34
Proszę poprosić Pana EKSPERTA o analizę samego siebie. Pozdrawiam "analityków"

Efreet 13.03.2024 13:42
No i dalej brak inwestycji i planów żeby ściągnąć firmy do miasta lepiej robić jakieś parki za miliony a wystarczyło by utrzymać tylko te stare w czystości.

Robert 14.03.2024 11:49
ale nie ma rąk do pracy w Lubaniu, obejrzyj sobie wszędzie info że szukają pracowników, za PO i Rowińskiego to była bieda i 35% bezrobocia

Racjonalnie 14.03.2024 19:03
Może dlatego, że ludzie nie chcą dymać w sklepie na dwie zmiany i w weekendy (wkrótce podobno mają wrócić niedziele handlowe) za najniższą krajową, albo w Schumacherze. Rynek pracy w Lubaniu to żenada. Super byłoby gdyby powstała strefa ekonomiczna jak w Wykrotach, zatrudnienie dla Panów i Pań, powyżej najniższej, premie i dodatki. Nagle okazałoby się ile w Lubaniu jest tych rąk do pracy.

DLB 13.03.2024 13:05
co do placu księginki są gorsze jeden nowy plac z którego mają zakaz korzystania dzieci które nie uczęszczają do przedszkola a ten pierwszy od lat prosi się o co kolwiek.tutaj też mieszkają rodziny z dziećmi

Ja 14.03.2024 09:18
Żadne przedszkolne place zabaw w mieście nie są ogólnodostępne. Jeśli nie mam racji proszę mnie poprawić

Gienek 13.03.2024 12:37
I własniego dlatego co jest napisane powyżej tej władzy trzeba powiedzieć do widzenia. Pieniędzmi społecznymi ciągle przekupują wyborców, a wyborca...no cóż...

Rodzic 13.03.2024 10:16
Proszę,żeby ktoś wreszcie wpadł na pomysł,aby zmodernizować plac zabaw dla dzieci na ul. Łącznej. Teren aż prosi się, aby zrobić plac co najmniej na miarę tego w Siekierczynie !

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama