Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama

Znowu są pieniądze na Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży

To dobra widomość dla młodych ludzi, którzy zmagają się z kłopotami psychicznymi. Rząd przywrócił finansowanie Telefonu Zaufania dla dzieci w kryzysie psychicznym 116 111.

Według danych policji, w 2022 roku dzieci i młodzież w wieku od 7 do 18 lat ponad 2 tys. razy próbowały odebrać sobie życia. W 156 przypadkach zakończyło się to śmiercią. 

W 2023 r takich prób było o 0,6 proc. więcej.  

Młodym ludziom, którzy znajdą się w takim dole psychicznym, swoja pomoc oferuje m.in. Telefon Zaufania 116 111.

Uzupełnia lukę w systemie 

„116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży uzupełnia istotną lukę w systemie pomocy dzieciom w Polsce. Możliwość anonimowej pomocy w trudnych sytuacjach życiowych – ale także w codziennych trudnościach – ważna jest zawsze, a szczególnie teraz, kiedy pomoc psychologiczna i psychiatryczna dla dzieci w Polsce jest wciąż w dramatycznym kryzysie” – czytamy w komunikacie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. 

O tym, że taki telefon jest bardzo potrzebny, najlepiej świadczą liczby. Jak podała na swojej stronie fundacja, „w ciągu 14 lat działania odebraliśmy ponad 1,4 miliona połączeń od dzieci, które szukają pomocy.
Ponad 4000 razy ratowaliśmy zdrowie i życie w trakcie tych rozmów”. 

Pieniądze ze zbiórek społecznych 

Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży w dużej części był finansowany ze środków publicznych. Do czasu aż rząd PiS uznał, że prowadząca go fundacja Dajemy Dzieciom Siłę nie ma do tego właściwych kompetencji. I zablokował dotację. 

Musiały wystarczyć pieniądze z 1 proc. (od ubiegłego roku z 1,5 proc.), zbiórek społecznych i udziału w konkursach na dofinansowanie. To jednak nie zapewniało stabilnego funkcjonowania telefonu i jego rozwoju.

Tę decyzję zmienił na szczęście rząd Tuska. Ale po kolei…

PiS zabrał, koalicja oddaje

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę prowadzi Telefon Zaufania od 2008 roku. Kłopoty zaczęły się już – jak przypomniała „Rzeczpospolita” w 2016 r. – kiedy 5 z 10 linii musiało zostać zamkniętych. Powód? Ministerstwo Edukacji i Nauki nie rozpisało konkursu, co oznaczało brak finansowania z budżetu. Apel do premiera Mateusza Morawieckiego pozostał bez odzewu.

Aż w 2022 roku władza zupełnie cofnęła rządowe wsparcie. Wtedy dzięki internautom udało się zebrać podczas zbiórki prawie 2 mln zł.

Teraz finansowanie Telefonu Zaufania wraca. Jak podał portal Goniec.pl, Telefon Zaufania 116 111 będzie w całości finansowany przez nowy rząd. To ok. 7 mln zł rocznie. 

Był to – dodajmy – jeden ze „100 konkretów na 100 dni”, programu, z którym Koalicja Obywatelska poszła do wyborów.

Finansowanie Telefonu Zaufania ma być uruchomione w ciągu 3  miesięcy. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

depresja 03.01.2024 21:18
Telefon zaufania to bardzo ważna rzecz, tylko nie można zapominać, że kontakt na takiej linii nie zastąpi leczenia. To jest interwencja kryzysowa, wsparcie i pokierowanie w sytuacji kryzysu, załamania lub szukania informacji. Ale żeby wyzdrowieć np. z depresji trzeba podjąć regularną psychoterapię, a często i farmakoterapię. Dotyczy to też młodzieży, czy dzieci, a w przypadku tych młodszych ludzi terapią trzeba objąć rodzinę. Ważne, żeby nie bagatelizować objawów depresji i nie traktować ich jak przejawu lenistwa, złej woli, czy jakiejś słabości. To jest choroba, podobnie jak zapalenie płuc. A nikt choremu na zapalenie płuc nie mówi, że wymyśla, wziąłby się w garść i przestał kaszleć.

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Izerbejdżan
amcarowe taxi
zbiórka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZAKRĘCONA PĘDEM ŻYCIALUBANIANKA TERESATreść komentarza: Zdecydowałam się na publiczne przeprosiny i podziękowania, bo mam czyste sumienie. Właśnie dziękowałam pani Ani i policjantom za to, że nie okazali się tacy, jak niektórzy z niesympatycznych komentujących. Mimo wszystko nadal uważam, że życzliwych i empatycznych ludzi w naszym mieście jest zdecydowanie więcej. Roztaczajmy więc wokół uśmiech, życzliwość i tolerancję. Będzie mam się wszystkim żyło lepiej :)Data dodania komentarza: 21.07.2025, 22:00Źródło komentarza: Szybka reakcja policji i szczere przeprosiny. „Nie potraktowali mnie jak złodziejki”Autor komentarza: RysiekTreść komentarza: Brawo Wy. Zawsze mówili że ZK Zarębo to ośrodek wypoczynkowy.Data dodania komentarza: 21.07.2025, 21:01Źródło komentarza: Mural w Zakładzie Karnym w Zarębie. Sztuka jako narzędzie resocjalizacjiAutor komentarza: BorutaTreść komentarza: Jak mam klęczeć przed Niemcami i służyć im za ubiera dla nielegalnych imigrantów, i gwizdać na bezpieczeństwo własnego narodu, by Niemcy pozbył się tych najgorszych, to wolę nie.Data dodania komentarza: 21.07.2025, 19:38Źródło komentarza: Chcesz dołączyć do Straży Granicznej? Ruszył nowy portal rekrutacyjnyAutor komentarza: xvzTreść komentarza: Ale on już był, kilka lat temu przechadzał się przed nim biskup. On nie powstał a został poprawiony i odrestaurowany.Data dodania komentarza: 21.07.2025, 19:33Źródło komentarza: Mural w Zakładzie Karnym w Zarębie. Sztuka jako narzędzie resocjalizacji
ReklamaPowiat Lubań
Reklama